Franczyza
REKLAMA
REKLAMA
Franczyza dobra na kryzys
W czasach kryzysu wejście na rynek z nowym pomysłem na biznes i nową marką wiążę się z dużym ryzykiem. Podczas słabszej koniunktury na aktualności zyskuje franczyza oferująca sprawdzony model prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA
Franczyza wymaga przede wszystkim dysponowania określonym kapitałem, którego wysokość ustalana jest najczęściej w negocjacjach między franczyzobiorcą oraz franczyzodawcą. 28 proc. systemów franczyzowych na start wymaga kwotę nie większą niż 50 tys. złotych. – wynika z badań prowadzonych przez PROFIT System.
Polecamy: Dlaczego franczyza?
Polecamy: Skąd wzięła się franczyza?
Franczyza - zasady
Skorzystanie z franczyzy wiążę się z koniecznością początkowego uzyskania licencji.
Licencja daje franczyzobiorcy prawo do rozpoczęcia działalności pod znakiem towarowym franczyzodawcy, a także korzystania z know-how. Franczyzodawca z reguły wspiera przedsiębiorcę w pierwszych krokach stawianych przez nową firmę działającą pod znanym szyldem.
Dalsze prowadzenie działalności, czy to w formie świadczenia usług, czy sprzedaży towarów, odbywa się na podstawie umowy pomiędzy franczyzobiorcą i franczyzodawcą.
Polecamy: Jak zdobyć licencję franczyzową
Polecamy: Obowiązki franczyzodawcy
Najczęstsze błędy franczyzobiorcy
Franczyzobiorca powinien pamiętać, że franczyza jest opłacalna przede wszystkim dla franczyzodawcy. Działanie w oparciu o franczyzę nie jest wolne od ryzyka. Jakie błędy najczęściej popełniają franczyzobiorcy? M.in. niewłaściwy wybór partnera, niedoinwestowanie projektu, a także niewłaściwie poprowadzone testy pilotażowe.
Polecamy: Najczęstsze błędy franczyzodawcy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.