| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Franczyza

Franczyza to sposób na biznes dla osób, które oczekują wsparcia w stawianiu pierwszych kroków w świecie własnej działalności. Czy tylko dla nich? Nie zawsze. Ekspert podpowiada jakimi zasadami rządzi się franczyza.

Franczyza dobra na kryzys

W czasach kryzysu wejście na rynek z nowym pomysłem na biznes i nową marką wiążę się z dużym ryzykiem. Podczas słabszej koniunktury na aktualności zyskuje franczyza oferująca sprawdzony model prowadzenia działalności gospodarczej.

Franczyza wymaga przede wszystkim dysponowania określonym kapitałem, którego wysokość ustalana jest najczęściej w negocjacjach między franczyzobiorcą oraz franczyzodawcą. 28 proc. systemów franczyzowych na start wymaga kwotę nie większą niż 50 tys. złotych. – wynika z badań prowadzonych przez PROFIT System.

Polecamy: Dlaczego franczyza?

Polecamy: Skąd wzięła się franczyza?

Franczyza - zasady

Skorzystanie z franczyzy wiążę się z koniecznością początkowego uzyskania licencji.

Licencja daje franczyzobiorcy prawo do rozpoczęcia działalności pod znakiem towarowym franczyzodawcy, a także korzystania z know-how. Franczyzodawca z reguły wspiera przedsiębiorcę w pierwszych krokach stawianych przez nową firmę działającą pod znanym szyldem.  

Dalsze prowadzenie działalności, czy to w formie świadczenia usług, czy sprzedaży towarów, odbywa się na podstawie umowy pomiędzy franczyzobiorcą i franczyzodawcą.

Polecamy: Jak zdobyć licencję franczyzową

Polecamy: Obowiązki franczyzodawcy

Najczęstsze błędy franczyzobiorcy

Franczyzobiorca powinien pamiętać, że franczyza jest opłacalna przede wszystkim dla franczyzodawcy. Działanie w oparciu o franczyzę nie jest wolne od ryzyka. Jakie błędy najczęściej popełniają franczyzobiorcy? M.in. niewłaściwy wybór partnera, niedoinwestowanie projektu, a także niewłaściwie poprowadzone testy pilotażowe.

Polecamy: Najczęstsze błędy franczyzodawcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »