Rodzaje franczyzy cz.II
REKLAMA
REKLAMA
Kryterium - Organizacja systemu
REKLAMA
Franchising bezpośredni
ma miejsce wówczas, gdy franczyzodawca zawiera bezpośrednio umowę z franczyzobiorcą, bez pośredników. Franczyzodawca sam świadczy usługi na rzecz partnera franczyzowego, które opisane zostały w umowie franczyzowej (czynności kontrolne, doradztwo, reklama i finanse). Jeśli franczyzodawca nie może z racji np. odległości sam świadczyć usługi, wtedy może przekazać część swoich uprawnień pośrednikowi korzystając z franczyzy wielokrotnej lub przedstawicielstwa regionalnego.
Franchising pośredni
franczyzodawca, który planuje wprowadzić swoje wyroby na nowy rynek, nie tworzy sam stosownej sieci osób, które będą z nim współpracować, ale zawiera umowę z jednym podmiotem na zasadzie franchisingu, który będzie prowadził działalność na rynku.
Masterfranczyza
to zawarcie umowy pomiędzy franczyzodawcą a konkretnym, jednym podmiotem – zwanym master franczyzobiorcą. Franczyzobiorca, który ma wyłączność na pakiet franczyzowy, może wówczas otworzyć tylko jedno przedsiębiorstwo działające ściśle określonym obszarze.
Franchising wielokrotny
franczyzobiorca na podstawie umowy z franczyzodawcą może na danym terenie utworzyć kilka jednostek, które będą prowadziły działalność gospodarczą na danym terenie. To przeciwieństwo franchisingu indywidualnego.
Przedstawicielstwo regionalne
przedstawiciel regionalny - firma lub osoba na danym terytorium zobowiązuje się wyszukać nowych franczyzobiorców i świadczyć usługi już istniejącym. Nie może jednak podpisywać umów franczyzowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.