| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Kryzys nie zaszkodził franczyzie

Kryzys nie zaszkodził franczyzie

Kryzys kryzsem a franczyza "ma się" dobrze. Spowolnienie gospodarcze sprzyja rozwojowi sieci franczyzowych, ponieważ inwestycja w przystąpienie do znanej sieci jest mniej ryzykowna niż założenie własnego biznesu. W tym roku w Polsce, ma przybyć około 3,5 tys. nowych placówek.

Systemy franczyzowe sprawdzają się w kryzysie. W 2009 roku w branży franczyzowej powinno powstać około 30 tys. nowych miejsc pracy. Obecny czas wyciszenia gospodarczego boomu to czas zwiększonego zainteresowania zakupem licencji franczyzowych przez przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o działaniu pod znaną marką. Koszt uruchomienia punktu franczyzowego w ponad połowie sieci nie przekracza 100 tys. zł. Średnia inwestycja to około 260 tys. zł. Najdroższe są supermarkety i stacje benzynowe, gdzie wydatek może sięgnąć ponad 5 mln zł. W mniejszych sieciach koszty zamykają się kwotą od 10 do 15 tysięcy złotych. 

Właśnie w czasie dekoniunktury rynkowej przynależność do sieci franczyzowej przynosi korzyści i pozwala łagodniej przejść przez trudny okres. Znana i rozpoznawalna marka pozwala na efektywniejsze współzawodnictwo na rynku. Ponadto franczyzobiorcy dostają wsparcie również w zakresie promocji. Oczywiście franczyza nie do końca chroni przed ewentualnymi kłopotami. Kryzys dotyka każdego w takim samym stopniu i gorsze wyniki nie są przypadłością jedynie franczyzodawcy lub franczyzobiorcy, lecz dotyczą obu stron. Współpracujący ze spółką franczyzobiorcy mają jednak pewność otrzymania towaru w zakontraktowanej ilości i cenie co nie jest oczywiste w przypadku innych firm spoza sieci franczyzowych.

W czasie kryzysu obserwujemy największy przyrost miejsc pracy właśnie w sieciach franczyzowych. W Polsce sieci franczyzowe rozwijają się głównie w handlu i usługach. Tylko w 2008 r. przybyło 1,5 tys. franczyzowych sklepów spożywczych oraz 430 sklepów ze sprzętem RTV AGD. W sektorze usługowym pojawiło się 1,6 tys. punktów, m.in. gastronomicznych, fryzjerskich i kosmetycznych.

Kryzys nie zaszkodził franczyzie. Wręcz przeciwnie. W trudnych czasach sieci radzą sobie coraz lepiej. Coraz częściej przedsiębiorcy otwierają kilka punktów. Franczyza podbija rynek. Gwałtownie rośnie liczba osób, które chcą prowadzić więcej niż jedną placówkę. Przedsiębiorców kuszą nie tylko większe zyski. Wiele sieci franczyzowych oferuje też niższe koszty inwestycji przy otwieraniu kolejnej placówki, co pozwala w krótszym czasie odzyskać poniesione na nią nakłady. Nie są one małe. Jak wynika z danych firmy doradczej zajmującej się usługami franczyzowymi, w tym roku na sklepy i franczyzowe punkty usługowe przedsiębiorcy wydadzą około 1 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »