| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Rodzaje franczyzy cz.I

Rodzaje franczyzy cz.I

Proces dostosowania się franchisingu do różnych warunków rynkowych, wykształcił wiele form franczyzy, które można podzielić według kryteriów m.in. rodzaju działalności gospodarczej albo też sposobu organizacji systemu.

Kryterium - Rodzaj działalności:

franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoją fachową wiedzę i doświadczenie w postaci asortymentu towarów oraz informacji o ich sprzedaży. Franczyzobiorca natomiast oznacza prowadzony przez siebie punkt franczyzowy znakiem towarowym franczyzodawcy. Opierając się na know – how franczyzodawcy, franczyzobiorca wykorzystuje fachową wiedzę partnera franczyzowego w zakresie wizualizacji punktu, asortymentu, personelu oraz marketingu. Jednakże to na nim spoczywa dystrybucja dostarczonych przez franczyzodawców towarów.

Przedmiotem tego franchisingu jest zatem prowadzenie działalności handlowej. Na tej zasadzie funkcjonują punkty dealerskie. Należą do tego systemu branże, które zajmują się dystrybucją: artykułów spożywczych i przemysłowych, artykułów zdrowotnych, odzieży i obuwia, artykułów dziecięcych, kosmetyków, biżuterii, upominków, AGD, RTV i telekomunikacji, artykułów wyposażenia wnętrz jak również stacje paliw, handlu nieruchomościami, samochodami.

franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoją wiedzę w postaci receptur i wykonywania usługi. We franczyzie usługowej franczyzobiorca oznacza swój punkt znakiem towarowym franczyzodawcy i jak w przypadku poprzednim korzysta ze wsparcia i doświadczenia partnera franczyzowego. Na tych zasadach działają partnerzy w hotelarstwie, kosmetyce, fryzjerstwie, usługach dla biznesu, gastronomii, zakładach mechaniki pojazdowej, wynajmie samochodów czy turystyce

franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoją wiedzę w postaci technologii produkcji i tajemnicy produkcji. Przedmiotem umowy jest produkcja określonych wyrobów o identycznej jakości i takich samych cechach zewnętrznych, jakie mają dobra produkowane przez macierzyste przedsiębiorstwo franczyzodawcy. Ważne jest też, aby umowa jasno określała sposób dostarczenia surowców do wyrobu produktów, jak również zbywania gotowych wyrobów. Franczyzobiorca zobligowany jest również do używania znaku firmowego jednostki macierzystej. 

franczyzodawca jest producentem , a franczyzobiorca zajmuje się dystrybucją jego towarów i świadczeniem usług z zastosowaniem tych towarów – np. salony fryzjerskie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »