REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć licencję/pakiet franczyzowy?

Tamara Majos
Jak stać się franczyzobiorcą?
Jak stać się franczyzobiorcą?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarcie jednostki franczyzowej dokonuje się na podstawie licencji -zezwolenia na sprzedaż dóbr lub świadczenia usług na określonym terytorium. Zastanówmy się jak zdobyć licencję na prowadzenie wymarzonego biznesu.

Licencja uprawnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności pod znakiem towarowym franczyzodawcy oraz do korzystania z całego know-how, które zawiera elementy niezbędne do założenia firmy przez nowa osobę i do powadzenia działalności przy stałej pomocy franczyzodawcy i udzielanej wg wcześniej ustalonych zasad.

REKLAMA

.Aby zdobyć licencję i stać się franczyzobiorca powinien najpierw:
• Zastanowić się jaki produkt chce się sprzedawać,
• Określić swoje środki finansowe,
• Zbadać popyt na produkt (odpowiedni wybór franczyzodawcy)
• Sprawdzić potencjalnego franczyzodawcę
- Skontaktować się z Krajowym Stowarzyszeniem Franchisingu,
- Zasięgnąć opinii innych franczyzobiorców
- Najlepiej bezpośrednio dotrzeć do Irmy , która sprzedaje produkty, którymi franczyzobiorca jest zainteresowany.
• Zaznajomić się z pakietem franczyzowym.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

REKLAMA

Pakiet franczyzowy czyli licencja to istota systemu franczyzowego- zawiera kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oferowaną przez franczyzodawcę.
W skład licencji (pakietu franczyzowego) wchodzi:
Marka - znak towarowy, który może być rysunkiem, ornamentem, kompozycją. Znak towarowy, marka, podlega ochronie prawnej .
Know-how - oznacza wiedzę techniczną o charakterze poufnym, bezpośrednio użyteczną w produkcji i dotyczy umów w zakresie własności przemysłowej
Podręcznik operacyjny – zawiera spis zasad wg których franczyzobiorca ma prowadzić działalność w ramach danej franczyzy. Dzięki swej szczegółowości podręcznik operacyjny ma ochronić koncepcję franczyzodawcy.

Podręcznik operacyjny zawiera:
a) Wprowadzenie, czyli, krótką charakterystykę systemu franczyzowego i filozofii prowadzenia działalności gospodarczej franczyzodawcy
b) System franczyzowy - precyzyjny opis działania systemu franczyzowego , określający w jaki sposób funkcjonują jego poszczególne elementy i jakie SA wzajemne zależności pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą
c) Wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności w ramach systemu franczyzowego.
d) Procedury organizacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty franczyzowe- szczegółowa procedura obliczania opłat, które franczyzobiorca jest zobowiązany uiszczać na rzecz franczyzodawcy, wraz ze wzorami odpowiednich formularzy;
1. Wstępna opłata franczyzowa
2. Bieżąca opłata franczyzowa
3. Wpłata na wspólny fundusz marketingowy

Aby zdobyć licencję, każdy potencjalny franczyzobiorca musi przejść odpowiednie szkolenie, które dotyczyć będzie takich aspektów jak:
a) Produkty i usługi oferowane przez system
b) Informacje na temat konkurencji
c) Techniki marketingowe
d) Metody rekrutacji i szkolenia pracowników
e) Księgowość i sprawozdawczość
f) Zarządzanie zapasami
g) Obsługa specjalistycznego sprzętu 

Zobacz: Na czym polega franczyza?

Kolejną rzeczą, aby franczyzobiorca mógł otrzymać licencję , franczyzodawca musi być przekonany, że ten będzie miał potrzebę ciągłego korzystania z jego usług , a w rezultacie będzie regularnie uiszczać opłaty franczyzowe.
Podsumowując biorca licencji aby ją zdobyć , powinien wiedzieć, jaki produkt zamierza sprzedawać, poznać swojego potencjalnego franczyzodawcę, powinien zostać gruntownie przeszkolony oraz otrzymywać ciągły przekaz know-how. Niestety, istnieją i koszty franchisingu - biorca musi przekazać franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udzielenie licencji i potem - przez cały czas trwania kontraktu - wpłacać na rzecz dawcy pewien procent swoich obrotów.

Tamara Majos

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA