REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć licencję/pakiet franczyzowy?

Tamara Majos
Jak stać się franczyzobiorcą?
Jak stać się franczyzobiorcą?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarcie jednostki franczyzowej dokonuje się na podstawie licencji -zezwolenia na sprzedaż dóbr lub świadczenia usług na określonym terytorium. Zastanówmy się jak zdobyć licencję na prowadzenie wymarzonego biznesu.

Licencja uprawnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności pod znakiem towarowym franczyzodawcy oraz do korzystania z całego know-how, które zawiera elementy niezbędne do założenia firmy przez nowa osobę i do powadzenia działalności przy stałej pomocy franczyzodawcy i udzielanej wg wcześniej ustalonych zasad.

REKLAMA

.Aby zdobyć licencję i stać się franczyzobiorca powinien najpierw:
• Zastanowić się jaki produkt chce się sprzedawać,
• Określić swoje środki finansowe,
• Zbadać popyt na produkt (odpowiedni wybór franczyzodawcy)
• Sprawdzić potencjalnego franczyzodawcę
- Skontaktować się z Krajowym Stowarzyszeniem Franchisingu,
- Zasięgnąć opinii innych franczyzobiorców
- Najlepiej bezpośrednio dotrzeć do Irmy , która sprzedaje produkty, którymi franczyzobiorca jest zainteresowany.
• Zaznajomić się z pakietem franczyzowym.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

REKLAMA

Pakiet franczyzowy czyli licencja to istota systemu franczyzowego- zawiera kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oferowaną przez franczyzodawcę.
W skład licencji (pakietu franczyzowego) wchodzi:
Marka - znak towarowy, który może być rysunkiem, ornamentem, kompozycją. Znak towarowy, marka, podlega ochronie prawnej .
Know-how - oznacza wiedzę techniczną o charakterze poufnym, bezpośrednio użyteczną w produkcji i dotyczy umów w zakresie własności przemysłowej
Podręcznik operacyjny – zawiera spis zasad wg których franczyzobiorca ma prowadzić działalność w ramach danej franczyzy. Dzięki swej szczegółowości podręcznik operacyjny ma ochronić koncepcję franczyzodawcy.

Podręcznik operacyjny zawiera:
a) Wprowadzenie, czyli, krótką charakterystykę systemu franczyzowego i filozofii prowadzenia działalności gospodarczej franczyzodawcy
b) System franczyzowy - precyzyjny opis działania systemu franczyzowego , określający w jaki sposób funkcjonują jego poszczególne elementy i jakie SA wzajemne zależności pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą
c) Wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności w ramach systemu franczyzowego.
d) Procedury organizacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty franczyzowe- szczegółowa procedura obliczania opłat, które franczyzobiorca jest zobowiązany uiszczać na rzecz franczyzodawcy, wraz ze wzorami odpowiednich formularzy;
1. Wstępna opłata franczyzowa
2. Bieżąca opłata franczyzowa
3. Wpłata na wspólny fundusz marketingowy

Aby zdobyć licencję, każdy potencjalny franczyzobiorca musi przejść odpowiednie szkolenie, które dotyczyć będzie takich aspektów jak:
a) Produkty i usługi oferowane przez system
b) Informacje na temat konkurencji
c) Techniki marketingowe
d) Metody rekrutacji i szkolenia pracowników
e) Księgowość i sprawozdawczość
f) Zarządzanie zapasami
g) Obsługa specjalistycznego sprzętu 

Zobacz: Na czym polega franczyza?

Kolejną rzeczą, aby franczyzobiorca mógł otrzymać licencję , franczyzodawca musi być przekonany, że ten będzie miał potrzebę ciągłego korzystania z jego usług , a w rezultacie będzie regularnie uiszczać opłaty franczyzowe.
Podsumowując biorca licencji aby ją zdobyć , powinien wiedzieć, jaki produkt zamierza sprzedawać, poznać swojego potencjalnego franczyzodawcę, powinien zostać gruntownie przeszkolony oraz otrzymywać ciągły przekaz know-how. Niestety, istnieją i koszty franchisingu - biorca musi przekazać franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udzielenie licencji i potem - przez cały czas trwania kontraktu - wpłacać na rzecz dawcy pewien procent swoich obrotów.

Tamara Majos

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA