| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

W praktyce powstają wątpliwości, czy można wypowiedzieć umowę franczyzy zawartą na czas oznaczony z zapisaną w umowie możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne okresy.

Umowa franczyzy (franchisingowa) ma charakter umowy wzajemnej. Praktyczny model tej umowy kształtuje się następująco.

Na podstawie umowy, franczyzobiorca (franchisingobiorca, partner) uzyskuje od franczyzodawcy (franchisingodawcy, organizatora sieci) zezwolenie (franschise) na wykorzystywanie (sprawdzonego) sposobu prowadzenia określonej działalności gospodarczej i oznaczeń stosowanych przez franczyzodawcę, w zamian za wynagrodzenie (okresowe opłaty franchisingowe). 

Umowa franczyzy jest zawierana na czas oznaczony lub nieoznaczony, rodzi więc, podobnie jak umowa najmu lub dzierżawy, zobowiązanie o charakterze trwałym.

Oczywiście są też definicje bardziej „przyjazne”, jedna z internetowych stron o franczyzie podaje, że franczyza „daje synergię doświadczeń”. Moim zdaniem, najkrótsza i najbardziej wdzięczna definicja franszyzy.

W polskim systemie prawnym umowa franczyzowa jest tzw. umową nienazwaną zawieraną na podstawie przepisu art. 3531 kodeksu cywilnego (zasada swobody umów). Treść tej umowy nie jest uregulowana żadną ustawą. Nie reguluje jej również żaden z aktów niższego rzędu. 

Przyjmuje się, że są to umowy o treści mieszanej, które mogą łączyć w sobie elementy umów nazwanych takich jak dzierżawa praw, sprzedaż, zlecenie, umowa licencyjna czy umowa agencji.

Polecamy: serwis Ryczałt

Zdarza się (w praktyce dosyć często) że umowa franczyzy zawiera taki oto zapis „umowę zawiera się na czas oznaczony 5 lat, z automatycznym jej przedłużeniem, na okres kolejnych 5 lat pod warunkiem, że działalność (określona w umowie) będzie nadal prowadzona”. 

Przyjmijmy założenie, że umowa nie przewiduje możliwości wcześniejszego jej rozwiązania, wypowiedzenia, czy też odstąpienia od niej przez franczyzobiorcę. Oczywiście, w świetle zasady swobody umów i autonomii stron w kształtowaniu stosunków jest to dopuszczalne, chociażby dlatego, że obie strony umowy to przedsiębiorcy względem których oczekuje się podwyższonej staranności w działaniu.

Co wynika w praktyce z takiego zapisu? Czy jest to umowa na czas określony czy też nieokreślony?

Po pierwsze kodeks. Z przepisu art. 3651 k.c., wynika, że zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a wobec braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu. Umowa franczyzy jest zobowiązaniem o charakterze ciągłym. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »