reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Obowiązki dawcy franczyzy

Obowiązki dawcy franczyzy

Franczyzodawca decydując się na organizację sieci, musi wiedzieć, że to on jest "trzonem" całego przedsięwzięcia i swoją działalność prowadzić według określonych reguł, które mają obowiązywać tak jego samego jak i biorcę.

Dawca pomysłu na biznes, poprzez sieć franczyzową  ma możliwość dotarcia do większej liczby klientów. Wpływa to na zwiększenie sprzedaży, a poprzez zaangażowanie środków finansowych franczyzobiorców na szybki rozwój sieci. Sprawne działanie biznesu to przede wszystkim ustalenie jednolitego sposobu jego funkcjonowania dla wszystkich uczestników franczyzy.

Franczyzodawca przede wszystkim musi  pamiętać o swoich obowiązkach względem biorców. Dotyczy to np. obowiązku dopełnienia wszelkich formalności  związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i funkcjonowania firmy. Na przykład - udzielając biorcy swojego znaku firmowego oraz know- how, dawca powinien posiadać uregulowaną prawnie zgodę na używanie znaku firmowego i nazwy firmy.

Franczyzodawca, jako ten doświadczony powinien także zadbać o swojego „podopiecznego” zapewniając opiekę organizacyjną, szkoleniową. Koniecznie jest też aby udostępnił swoja wiedzę z zakresu aranżacji nowej placówki franczyzowej.

Kolejną ważnym krokiem w rozwoju biznesu jest reklama i marketing. Tu obowiązek spoczywa na biorcach, ale przede wszystkim na dawcach franczyzy. Franczyzodawca powinien sporządzać badania marketingowe i informować franczyzobiorców o ich wynikach.

Franczyzodawca powinien opracować koncepcję funkcjonowania całej sieci, terytorium działania, sposób doboru franczyzobiorców. Jasno i przejrzyście powinny być określone przez franczyzodawcę procedury kontrolne. Na jego barkach ciąży również obowiązek sporządzenia podręcznika operacyjnego, pakietu franczyzowego także zasad sprzedaży licencji. To dawca franczyzy sporządza również umowę franczyzową.

Działania franczyzodawcy powinny skupiać się wokół poniższych zagadnień:
- postrzegania sieci franczyzowej jako całości
- dbałości o reklamę marki firmy, jej znaku handlowego
- utrzymania wizerunku firmy
- opracowania potwierdzonej sukcesem koncepcji firmy
- wypracowania spójnego systemu i wzorca funkcjonowania sieci
- ustalenia wysokości opłat licencyjnych uwzględniając sytuację na rynku
- opracowania systemu ułatwiającego komunikację dawcy i biorcy
- udzielenia niezbędnych dla biorcy informacji dotyczących funkcjonowania firmy.

Franczyzodawca powinien mieć świadomość tego, iż sprzedając swój know – how, ujawnia wszelkie tajemnice sukcesu i może sobie szybko "wyhodować" konkurenta. Rosnące zainteresowanie franczyzą świadczy o tym, że dla osiągnięcia większych zysków, pomysł na franczyzę jest dobry. Warto zatem podzielić się swoim doświadczeniem z innymi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama