REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy franczyza zawsze się sprawdza?

Franczyza
Franczyza

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z „Raportem o Franczyzie 2014”, liczba placówek partnerskich rośnie niezmiennie od ponad 10 lat. Pomimo korzystnych prognoz i ciągłego rozwoju tego sektora, na rynku wciąż istnieje wiele systemów, które nie gwarantują zabezpieczenia dla swoich partnerów biznesowych, a rozpoczęta współpraca kończy się fiaskiem. Czy franczyza to zawsze dobre rozwiązanie?

Franczyza - czy warto?

Głównym czynnikiem decydującym o podjęciu współpracy opartej na franczyzie w Polsce jest możliwość wykorzystania sprawdzonego modelu biznesowego i uzyskanie korzystniejszych warunków współpracy z dostawcami zaopatrzenia do lokali, dzięki efektowi skali, jaki zapewnia znana na rynku sieć.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z kluczowych branż, w których powstaje najwięcej systemów franczyzowych jest gastronomia. Jednocześnie, w sektorze tym zdarza się najwięcej porażek. „Raport o Franczyzie w Polsce 2014” wskazuje, że w ubiegłym roku z franczyzy zrezygnowały aż 52 firmy, wśród których najczęściej wskazywaną branżą była gastronomia. Dane te są przestrogą dla wszystkich, którzy chcą otwierać swoje biznesy pod parasolem niepewnych brandów.

Ci z franczyzobiorców, którzy zdecydowali się na niepewnego partnera biznesowego, nie gwarantującego im sprawdzonego pomysłu na biznes, musieli pożegnać się ze swoim marzeniem o własnym interesie. Kryzys panujący jeszcze do niedawna na rynku, zweryfikował funkcjonowanie mniejszych sieci i doprowadził je do zamknięcia działalności. Przegrani franczyzobiorcy stracili partnerów, którzy obiecywali im bezpieczny i sprawdzony model rentownego przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uniknąć kłopotów i wybrać odpowiedniego franczyzodawcę?

REKLAMA

Najważniejszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru oferty jest doświadczenie franczyzodawcy. Im bardziej rozpoznawalna marka oraz sukcesy jakie zdołała już osiągnąć, tym większa szansa na powodzenie pod jej logiem. Poza tym znane i sprawdzone marki zazwyczaj posiadają bardzo dobre modele finansowe. Stabilny system oceny zyskowności przedsiębiorstwa to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas oceny pakietu franczyzowego.

Poszukując właściwego franczyzodawcy trzeba przyjrzeć się swoim umiejętnościom, predyspozycjom, ale przede wszystkim zasobom finansowym oraz sporządzić listę sieci, które są w tych granicach osiągalne. Na szczęście na rynku pojawiają się interesujące oferty dobrych marek, z możliwymi do spełnienia wymogami dotyczącymi startu we franczyzie. Coraz częściej wysokość opłaty za licencję franczyzową nie tworzy bariery, niemożliwej do przekroczenia przez potencjalnych partnerów. Należy jednak wyważyć wysokość opłaty wstępnej w stosunku do tego, co oferuje nam dany szyld.

Franczyza pomysłem na własny biznes

W poszukiwaniu odpowiedniej oferty warto sprawdzić nie tylko to, jakie wymagania stawia franczyzodawca i jakie posiadamy wobec niego zobowiązania, ale także to, co w zamian otrzymujemy. Dobrze jest sprawdzić czy współpracuje ze sprawdzonymi dostawcami i partnerami oraz podpisuje specjalnie wynegocjowane umowy, które pozwalają np. na zakup surowców dobrej jakości, w korzystnej cenie.

Dawca licencji powinien przekazać biorcy wiedzę na temat tego, jak pozyskiwać klientów, jak się reklamować, a także jak inwestować, by biznes się rozwijał.

Dobrze zarządzana sieć charakteryzuje się tym, że równie silnie wspiera działalność przez cały okres jej trwania, nie tylko na początku – mówi Magdalena Piróg wiceprezes największej polskiej franczyzowej sieci pizzerii Da Grasso – Jesteśmy świadomi, że po podpisaniu umowy z franczyzobiorcą bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność związaną z odpowiednim przygotowaniem go do prowadzenia własnego biznesu pod brandem Da Grasso. Wypracowane przez lata modele biznesowe pozwalają nam jednak zachować spokój i zapewniają stabilność naszym partnerom biznesowym – dodaje.

Przewodnik po franczyzie. Jak wybrać najlepszą dla Twojego biznesu?

Źródło: Da Grasso Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA