reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Franczyza oraz koszty z nią związane

Franczyza oraz koszty z nią związane

Franczyza to system prowadzenia działalności gospodarczej oparty na współpracy najczęściej kilku podmiotów. Pomysłodawca przedsięwzięcia biznesowego przekazuje swoim partnerom know how, czyli kompleksową wiedzę i wsparcie w prowadzeniu ich własnych firm oraz prawo do używania przez nich jej znaku firmowego. Z każdą działalnością wiążą się określone koszty. Podobnie jest w przypadku działalności opartej na licencji franczyzowej.

 Na koszty związane z rozpoczęciem takiej działalności składa się przed wszystkim opłata licencyjna. Jej wysokość uzależniona jest indywidualnie od sieci Tu rozpiętość jest dość duża. Waha się od kilkuset tysięcy w przypadku systemów franczyzowych typu restauracyjne po kilka do kilkunastu tysięcy w przypadku mniejszych systemów handlowo-usługowych. Nie są to jedyne koszty. Prócz opłaty licencyjnej przyszły franczyzobiorca musi liczyć się z kosztami najmu lokalu, jego adaptacji lub w specjalnych przypadkach jego budowy, wyposażenia oraz zatowarowania. Koszty te są zróżnicowane, a ma na to wpływ nie tylko specyfika danej sieci, ale również region w którym rozpoczynamy działalność.

Franczyza pozwala niemal każdemu uruchomić własną działalność opartą na sprawdzonych wzorcach. System franczyzowy stwarza możliwości przedsiębiorczego działania każdemu kto ma do dyspozycji choćby kilka tysięcy złotych przejawia talent do poruszania się na rynku a dotychczas brakowało mu pomysłu na własny biznes lub jego pierwsze doświadczenia biznesowe zakończyły się niepowodzeniem.

Należy jednak podkreślić, iż systemy franczyzowe nie są 100% gwarancją sukcesu i nie dają patentu na pewny zysk. Zależy wszystko od umowy jaką podpiszemy z franczyzodawcą, a w szczególności należy jej się przyglądnąć w kwestii odpowiedzialności i partycypacji kosztowej. Niektóre sieci franczyzowe przerzucają na swoich partnerów zbyt dużą część kosztów i odpowiedzialności dając niewiele w zamian. Efektem takich działań jest szybki rozwój i wzrost franczyzodawcy, ale współpracujące z nim firmy popadają w kłopoty i ledwo utrzymują się na rynku.

Bolączką franczyzy rozwijającej się w Polsce jest jeszcze ciągle brak przepisów, które mogłyby chronić interesy tej formy przedsiębiorczości. Nie występują również podatkowo-prawne zachęty do podjęcia się rozwoju tego biznesu chociażby ulgi podatkowe.

Mimo to sieci się rozwijają. Z ostatnich danych wynika, że roczne inwestycje franczyzobiorców przekraczają już 1,5 mld zł. Polska franczyza mimo, że pozbawiona prawnej ochrony nie odnotowała w ostatnich latach żadnych spektakularnych bankructw, a zaledwie 15% franczyzobiorców w Polsce zamyka swoje firmy w pierwszych pięciu latach ich funkcjonowania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama