reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Franczyza i systemy sieciowe

Franczyza i systemy sieciowe

Franczyza, systemy dystrybucyjne i agencyjne stają się biznesem na każdą kieszeń. W ubiegłym roku polscy franczyzobiorcy zainwestowali ponad 1,1 mld złotych we własne firmy na licencji franczyzowej – wynika z raportu PROFIT system.

W Polsce działa ponad 70 systemów o kwocie początkowej przekraczającej 50 tys. złotych. Są to głównie placówki bankowe, a także małe punkty handlowe i usługowe. Rok temu połowa franczyzobiorców zainwestowała w swoje placówki do 110 tys. złotych. Z kolei pozostała część przedsiębiorstw w ciągu ubiegłego roku wydała na inwestycje około 335 tys. złotych.

Termin franczyza stosuje się w opisywaniu transakcji, które dotyczą różnych sposobów udzielania licencji na metody prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego często dochodzi do mylenia pojęcia franczyzy z innymi systemami sieciowymi – dystrybucyjnymi i agencyjnymi. Te systemy funkcjonują osobno na podstawie licencji lub jako sieć dystrybucyjna. 

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych podaje, że biznesowe użycie słowa franczyza wywodzi się z rozwoju tzw. koncepcji działalności franczyzy, która jest nazywa także franczyzą znaku towarowego lub franczyzą nazwy handlowej.
W skład tej koncepcji wchodzą kompletna koncepcja biznesowa, szkolenie we wszystkich kierunkach prowadzenia biznesu zgodnie z koncepcją franczyzodawcy i jego bieżące wsparcie. 


reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama