REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kryzys, Spółka akcyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

2010 r. przyniósł duże zyski tym, którzy są posiadaczami jednostek funduszy inwestycyjnych. Na 365 funduszy otwartych, przeszło połowa dała zarobek powyżej 10%. Ani jeden fundusz akcji polskich, niestosujący aktywnej alokacji, nie był stratny. Mniej zyskowne okazały się inne grupy.

Korekta na GPW

Dziś na warszawskiej giełdzie wszyscy zapomnieli o poniedziałkowym optymizmie. Notowania WIG20 poszły ostro w dół. Również DAX nie wykazywał szczególnie dobrego zachowania, a na Wall Street, w reakcji na publikację dobrych wskaźników makroekonomicznych, odnotowano spadki.

Noworoczne umocnienie złotego

Wraz z nadejściem nowego roku polska waluta lekko umocniła się. Wczoraj kurs EUR/PLN zszedł z poziomu ok. 3,9600 do pułapu 3,9450. Zniżka jest kontynuowana podczas dzisiejszej sesji. Notowania EUR/PLN spadły już poniżej 3,9400.

W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

Jeżeli kryzys fiskalny Eurloandu nie doprowadzi do niewypłacalności banków, jego nasilenie wywoła spadek cen akcji. Mogą to wykorzystać osoby, chcące zainwestować w fundusze inwestycyjne z tego obszaru geograficznego. Natomiast zyski z obligacji prawdopodobnie będą poniżej przeciętnej.

REKLAMA

Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Ostatni tydzień roku 2010 był skąpy, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Najbardziej interesujące wśród wskaźników makro były dane na temat gospodarki USA, zaś w Polsce – rządowy projekt reformy systemu emerytalnego. Przewidywania na najbliższą przyszłość są dość mgliste.

Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?

Co dwudziesty deweloper pozwala na zapłatę za mieszkanie już po tym, jak lokal powstanie, mimo że umowę podpiszemy na wczesnym etapie realizacji projektu. Kupujący płaci za gotowy produkt, a nie obietnicę jego wybudowania. Dodatkowo taka forma zakupu pozwala na osiągnięcie nawet 100% zysku, gdy mieszkanie zdrożeje jedynie o 10%.

Większe obroty na GPW w 2011 r.?

Inwestorzy mają do wyboru już ponad 400 spółek, obecnych na giełdzie w stolicy. W 2010 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 34 firmy. Kilka z nich, PZU, Tauron i GPW, miało bardzo dobre notowania.

Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Nie każdy zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepiej uregulować podatek od zysków giełdowych. Każdy inwestor do końca kwietnia musi złożyć złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT 38 i zapłacić podatek.

REKLAMA

Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

W 2010 r. w 15 polskich miastach średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę o 2,6%. Jest to poziom zbliżony do inflacji. Rynek mieszkaniowy jest zróżnicowany, zaś ceny mieszkań nie we wszystkich miejscowościach zachowywały wartość podobną do zeszłorocznej.

Jak kształtował się rynek kredytów hipotecznych w roku 2010?

W roku 2010 nastąpiła zasadnicza zmiana sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Zarówno marże kredytów w złotych, jak i w euro, były systematycznie obniżane. Przeciętna marża kredytu, udzielonego w złotych na kwotę 300 tys. zł, przy wkładzie własnym 25%, w grudniu wyniosła 1,73%.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Wszyscy oczekują od prognostyków nieomylności, zwłaszcza media i bezpośredni odbiorcy prognoz. Dopiero wówczas, gdy przewidywania dotyczące kursów walut czy akcji sprawdzałyby się z dokładnością co do jednego grosza, inwestorzy byliby zadowoleni.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. I

Wiele osób popełnia błąd, oczekując do od analityków i ekonomistów jednoznacznych odpowiedzi, podczas kiedy prognozowanie bazuje jedynie na prawdopodobieństwie wystąpienia danego zjawiska. Powinni o tym pamiętać inwestorzy. Ślepe podążanie za danymi, podawanymi przez specjalistów, może okazać się dla nich zgubne.

Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

Spółki akcyjne coraz częściej przeprowadzają ofertę publiczną w sytuacji, gdy potrzebują funduszy na swój rozwój lub przejęcia. Warto przyjrzeć się zatem czym właściwie jest taka oferta, jakie przepisy regulują jej przeprowadzenie. Powiązanymi z tą tematyką zagadnieniami jest także dematerializacja akcji oraz prospekt emisyjny, które również pokrótce omówione będą w niniejszym artykule.

Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

W tym roku najbardziej dochodowe okazały się akcje spółek z branży handlu detalicznego, finansów i spożywczego. Po kryzysie w 2008 r. oraz gwałtownym odreagowaniu w 2009 r., rok bieżący charakteryzuje się normalizowaniem sytuacji na rynku.

Jakie są perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce?

Prognozy wzrostu gospodarczego w krótkim okresie czasu są optymistyczne. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku powinniśmy odnotować wzrost rzędu 4 proc. Warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, jak wzrost PKB będzie kształtował się za kilka lat.

Miedziany poniedziałek

Poniedziałkowa sesja, pozbawiona wydarzeń makro, aktywności i kapitału, nie dostarczyła inwestorom zbyt wielu rozrywek. Owszem, WIG20 powędrował w pobliże niedawnych maksimów, ale spadł w ciągu niespełna godziny do poziomu z piątkowego zamknięcia, gdzie pozostał przez kolejne sześć godzin.

Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?

W listopadzie fundusze hedgingowe nie przyniosły zbyt dużych zysków. Inwestowanie na na giełdach papierów wartościowych było jeszcze mniej rentowne. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – wzrósł o 0,1 proc. wobec 2,2 proc. w październiku.

Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

Od pierwszego tygodnia listopada do końca tego miesiąca obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego. Indeks USD wzrósł w tym okresie o ponad 7 proc., natomiast kurs EUR/USD odnotował spadek o ok. 9 proc.

Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Posiadacze akcji, kupionych miesiąc temu w ofercie pierwotnej, mogą cieszyć się 18 proc. zyskiem. Należą oni do debiutantów, którym w tym roku dopisało najwięcej szczęścia. Jednak ci, którzy sprzedali swoje papiery podczas pierwszej sesji, zarobili najwięcej.

Jakie są rodzaje obligacji Skarbu Państwa?

Obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie swojego kapitału. Od wielu lat cieszą się one popularnością zarówno wśród klientów detalicznych jaki i spółek nieposiadających osobowości prawnej, oprócz instytucji finansowych, spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Co to jest prawo poboru?

Prawo poboru to inaczej prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku odpowiadającym liczbie posiadanych akcji. Czy wiesz co składa się na prawo poboru w spółce akcyjnej? Komu ono przysługuje? Kiedy można skorzystać z tego prawa? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie obowiązki spoczywają na osobach bądź organach w związku z przysługującym akcjonariuszowi prawie poboru?

Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Akcja uprawnia do jednego głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo głosu powstaje od chwili pełnego pokrycia akcji, chyba że statut spółki przewiduje w tym zakresie inne rozwiązanie. Jakie ograniczenia prawa głosu mogą być przewidziane? Jaka procedura obowiązuje w zakresie liczenia głosów? Czy można głosować w inny sposób, niż osobiście?

Przymusowe odkupienie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do żądania przymusowego odkupienia akcji w spółce akcyjnej? Kto może wystąpić w z takim żądaniem? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o przymusowym odkupie była skuteczna? Czy trzeba dopilnować terminów?

Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Rynek walutowy jest bardzo niestabilny. Można jednak wyciągnąć wnioski na podstawie jego zachowań: złoty umacnia się, choć czynniki zewnętrzne chwilowo nie sprzyjają temu. Nie ma sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do wahań naszej waluty. Jej trend wzrostowy jest silny.

Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do zbycia akcji w spółce akcyjnej? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie ograniczenia w zbywaniu akcji mogą być przewidziane? Czy można ograniczyć zbycie w stosunku do wszystkich rodzajów akcji?

Co składa się na prawo do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej?

Należy wiedzieć o tym, że w spółce niepublicznej nie każdy akcjonariusz posiada prawo udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Kto może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Jakich formalności trzeba dopełnić aby móc skutecznie głosować?

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo do zasięgania informacji o spółce. W związku z powyższym zarząd ma obowiązek udzielić akcjonariuszowi informacji na jego wyraźne żądanie. W jaki sposób wystąpić o udzielenie informacji? W czyjej kompetencji leży jej udzielenie?

Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie, jakich terminów należy przestrzegać? Czego trzeba unikać aby zapis na akcje nie okazał się nieważny? Kiedy i kto dokonuje przydziału akcji, na które zapisaliśmy się? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

W listopadzie fundusze, inwestujące w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, poniosły fiasko. Jednakże w skali roku posiadacze udziałów w spółkach mogą cieszyć się zyskami, które od końca 2009 r. sięgnęły 7%.

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

W spółce akcyjnej istnieje możliwość wydawania imiennych akcji, z którymi wiąże się obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Regulacja ta zawarta jest w artykule 345 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Statut spółki akcyjnej powinien przewidywać rodzaje świadczeń oraz ich formę. W statucie powinna być uregulowana również kwestia ewentualnego odszkodowania za niedopełnienie tegoż obowiązku.

Dlaczego w styczniu nie warto ubiegać się o kredyt konsumpcyjny?

Wielu osobom święta wdają się we znaki. Nic dziwnego, że na początku roku próbują załatać dziurę w budżecie. Efekty odczuwają banki, do których przychodzą niewypłacalni klienci. Najwięcej osób zadłuża się w styczniu i lutym, jak podaje Biuro Informacji Kredytowej.

Poprawa na rynkach finansowych

Inwestorzy zdążyli już zapomnieć o swoich niedawnych obawach. Od środy obserwujemy wyraźne odreagowanie na rynkach finansowych, które powinno mieć dzisiaj swoją kontynuację. Najbardziej może ciekawić reakcja Amerykanów na ocenę gospodarki USA w wydaniu Fed. Ta ostatnia ma się lepiej niż sądzono.

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Można wymienić co najmniej cztery powody, dla których jesteśmy świadkami przewartościowania w strukturze celów przedsiębiorstw w kierunku zwiększania wartości akcji.

Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Zasady działania spółek akcyjnych są tak skonstruowane, że większość kapitałowa odnosi też odpowiednio większe korzyści finansowe (stosownie do wniesionego wkładu oraz ponoszonego ryzyka). Zasady tej nikt oczywiście nie kwestionuje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dominujący lub większościowi akcjonariusze przejmują dążą do uzyskania dodatkowych korzyści niezgodnych z interesem spółki oraz z interesami mniejszościowych akcjonariuszy.

Pomoc dla Irlandii a strefa euro

Nikogo nie zaskoczyło oficjalne potwierdzenie pomocy finansowej dla Irlandii, w postaci pożyczki o łącznej wartości 85 mld EUR. Tak naprawdę mowa jest o 67,5 mld EUR, z czego Unia wyłoży 45 mld EUR. Część pieniędzy będzie pochodzić z Europejskiego Finansowego Funduszu Stabilizacyjnego oraz brytyjskich, szwedzkich i duńskich kredytów. O resztę – 17,5 mld EUR – muszą zadbać sami Irlandczycy.

Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Wydarzenia z zeszłego tygodnia miały negatywny wpływ na notowania polskich papierów wartościowych i kurs złotego. Wyprzedaż obligacji w państwach peryferyjnych strefy euro nie skończyła się. Inwestorzy liczą się z tym, że Irlandia, a potem Hiszpania – czwarta co do wielkości gospodarka w strefie euro – powtórzą irlandzki scenariusz.

Nastroje na giełdach jeszcze nie opadły

W piątek inwestorami targały silne emocje, a atmosfera była na tyle napięta, że można porównać ją do czasów kryzysu greckiego. Sytuację powinien uspokoić fakt, że przedstawiciele Francji i Niemiec doszli do konsensusu w sprawie metod walki z kryzysem w strefie euro.

Dlaczego ubywa kart kredytowych?

W ciągu trzech miesięcy z obiegu zniknęło 150 tys. kart kredytowych. Ich ilość nadal zmniejsza się, ale w wolniejszym tempie.

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Robert Zoellick, prezes Banku Światowego, rozważa powrót do złotego kruszcu. Miałby on pomóc w odzyskaniu światowego ładu gospodarczego. Wzorem naszych dziadków uczynilibyśmy ze złota swój punkt odniesienia.

Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Poszczególne kraje i regiony są bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym i finansowym. Różnice te pogłębił jeszcze kryzys, odciskając swoje piętno na decyzjach władz monetarnych poszczególnych państw. Skutki wywołane przez kryzys stają się coraz bardziej odczuwalne, a posunięcia poszczególnych rządów nie pozostają bez znaczenia dla pozostałych.

Jaki wpływ na ilość udzielonych kredytów mają depozyty i współczynnik wypłacalności?

Jeżeli bank ma przewagę depozytów nad kredytami i wysoki wskaźnik płynności, oznacza to, że posiada on duże możliwości kapitałowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki bank będzie zainteresowany sprzedażą kredytów.

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Niektóre z uchwał podejmowanych w spółce akcyjnej mają charakter tajny. Kiedy głosowanie nad uchwałami w spółce akcyjnej jest tajne? Jakie są skutki podjęcia jawnie uchwały, która powinna być podjęta z zachowaniem tajności? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia

W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed polskimi przedsiębiorcami rozwinęły się możliwości wzmocnionej współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami. W związku z tym powstała ustawa implementująca przepisy unijne o spółce europejskiej. Nowy typ spółki jest doskonałą formą prowadzenia działalności dużych rozmiarów, zwłaszcza międzynarodowych. Jej istotą jest stworzenie podmiotu, który skupiłby działalność podmiotów z różnych państw, łącząc potencjały gospodarcze podmiotów państw Unii.

REKLAMA