REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Giełda, Innowacyjność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Notowania EUR/USD: koniec dobrej passy?

Notowania euro/dolara nie utrzymały w piątek (09.07.2010r.) dobrej passy, a przełamanie strefy 1,2650-1,2662 uruchomiło większą podaż. Niewykluczone, że część inwestorów zaczęła się też obawiać wyraźniejszej korekty ostatnich silnych wzrostów na Wall Street.

EUR/USD wciąż oporny

Wczoraj wieczorem (tj. 06.07.2010r.) nie udało się sforsować kluczowego oporu EUR/USD w rejonie 1,2670, który otworzyłby drogę do zwyżki do 1,27 i dalej do 1,28. Jakie są tego powody? Tak naprawdę można wymienić kilka.

Słabe dane z Chin popsuły nastroje na rynkach

Początek tego tygodnia na rynkach finansowych potwierdza kruchość nastrojów. Wystarczyła rewizja kwietniowych danych o aktywności w chińskiej gospodarce, by tamtejsza giełda mocno straciła i popsuła atmosferę na europejskich rynkach.

Co to jest bon na innowacje dla mikro firmy

Z raportów PARP wynika, że innowacja dla firmy mikro jest czymś zasadniczo innym od innowacji firmy średniej wielkości, lub dużego przedsiębiorstwa. Firmy mikro, borykające się często z wielkimi finansowymi ograniczeniami, nie mogą pozwolić sobie na kosztowne innowacje i zwykle związane z tym inwestycje. Czy to oznacza, że mikroprzedsiębiorstwa muszą zawsze pozostawać w tyle i są skazane na przestarzałe technologie i brak możliwości rozwoju?

REKLAMA

Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Pierwszy raz od maja rentowność 10-letnich obligacji greckich podniosła się powyżej psychologicznej bariery 10%. To przypomina inwestorom, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie nie odszedł jeszcze w niepamięć.

Krótka sprzedaż na GPW

Od początku lipca warszawska giełda umożliwia inwestorom możliwość zarabiania na spadających kursach akcji. Dzięki krótkiej sprzedaży będzie można zarabiać również w czasie bessy.

Na giełdach trzy wiedźmy, uspokojenie na rynku walutowym

Czwartkowy szczyt Unii Europejskiej wsparł notowania euro. Inwestorzy „kupili” zgodę polityków na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, chociaż nie pojawiło się tu nic nowego o czym wcześniej nie byłoby wiadomo.

Osłabienie popytu na obligacje skarbowe

W opublikowanym ostatnio bilansie obrotów bieżących w naszym kraju wykazały, że w kwietniu zagraniczni inwestorzy ulokowali w naszych obligacjach dodatkowe 1,4 mld euro. W sumie od maja 2009 r. do kwietnia tego roku było to przeszło 17 mld euro wobec ponad 800 mln euro odpływu z naszych obligacji od maja 2008 r. do kwietnia 2009 r.

REKLAMA

Promowanie działań innowacyjnych – część II

W części 1 artykułu poznaliśmy możliwości jakie daje Unia Europejska polskiej gospodarce w rozwoju innowacyjności. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSP.

Promowanie działań innowacyjnych - część I

Głównym problemem polskich przedsiębiorstw jest niski poziom innowacyjności, co z kolei przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy całości kraju. Odpowiedzią na niską innowacyjność polskiej gospodarki miały stanowić środki unijne i promowanie działań innowacyjnych.

Innowacje w biznesie wspierane przez dział HR

Budowanie organizacji uczącej się (ang. Learning organization) potrafiącej nieustannie zdobywać nową wiedzę, rozpowszechniać ją w swoich strukturach i natychmiast wykorzystywać do tworzenia nowych technologii i produktów to jedno z największych wyzwań jakie stoją obecnie przed działem HR.

Coraz niższe prognozy wzrostu w USA

Według ankiety Bloomberga analitycy spodziewają w przyszłym roku wzrostu amerykańskiej gospodarki o 2,9%, czyli mniej niż wynosiły szacunki przed miesiącem, gdy wzrost ten oceniano na 3,1%.

Węgierska spirala strachu

Rozgrywka polityczna na Węgrzech, w ramach której ze strony rządowej pojawiło się ostrzeżenie przed możliwą powtórką w tym kraju greckiego scenariusza (czyli de facto pojawienie się groźby niewypłacalności) stała się nieoczekiwanie kluczowym wydarzeniem w skali globalnej.

Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości stały się symbolem wspierania małego biznesu w regionach. Chodzi w nich bowiem o pomoc, wsparcie, utrzymanie przy życiu nowych firm w bardzo trudnym dla nich okresie „wylęgania”.

Gorsze nastroje konsumentów

Spodziewane cięcia budżetowe w Wielkiej Brytanii powodują spadek nastrojów konsumentów do poziomu najniższego od 5 miesięcy.

Gdzie założyć rachunek maklerski

Podczas dużych prywatyzacji na rynku giełdowym pojawia się dużo nowych inwestorów na warszawskiej giełdzie. Kolejni gracze zastanawiają się jak wybrać najlepsze biuro maklerskie jakie wybrać kryteria?

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Środki obrotowe to składniki zmieniające swoją postać w krótkim czasie w trakcie przechodzenia przez poszczególne fazy procesu gospodarczego. Zwykle zużywa się je w jednym okresie rozliczeniowym.

Kapitał nie ucieka z rynków wschodzących

Podczas ostatnich sesji giełdowych na Wall Street znacznie pogorszyła się atmosfera inwestorów. Indeks S&P500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Wyliczanie i systematyczna (najlepiej w odstępach miesięcznych) obserwacja wskaźnika zdolności do regulowania zobowiązań (Nz), umożliwia obserwację czy zadłużenie się nie pogłębia.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego (Rd), umożliwia określenie ile dni potrzeba, aby nastąpiła całkowita wymiana towaru w magazynie.

Na giełdowe parkiety powrócił strach

Podczas piątkowej sesji na rynkach giełdowych nastroje pogarszały się z godziny na godzinę. Inwestorów najbardziej niepokoiło gwałtownie słabnące euro, którego kurs znalazł się na poziomie najniższym od kilkunastu miesięcy.

Słaby wizerunek europejskich banków

Duże zaangażowanie europejskich banków w obligacje państw których wypłacalność stoi pod znakiem zapytania budzi coraz większe obawy analityków branży bankowej.

Turbulencje na rynkach giełdowych źle wróżą debiutowi PZU

Duże spadki cen akcji na wszystkich parkietach giełdowych na kilka dni przed debiutem PZU nie tylko ograniczają szansę na duże zyski, ale podnoszą też ryzyko straty. Być może na zysk będzie trzeba trochę poczekać. Przykłady Lotosu i Enei pokazują, że taka strategia też może być opłacalna.

Silne tąpnięcie na Wall Street

W czwartek na giełdzie w Nowym Jorku inwestorom puściły nerwy. Indeks Dow Jones zanurkował w drugiej połowie sesji tracąc niemal w ciągu kilku minut niemal 1000 pkt. To największy od 1987 r. dzienny spadek tego wskaźnika.

Rynek nie reaguje na dobre wiadomości

Na rynkach finansowych narasta przewrażliwienie w sprawie potencjalnych problemów z finansami publicznymi w kolejnych krajach.

Greckie problemy budzą coraz większy strach

Rozszerza się strach przed powtórzeniem się kłopotów z finansami publicznymi, z jakimi od tygodni boryka się Grecja, w innych częściach świata.

Akcje PZU dadzą zarobić przynajmniej 8%

Porównując akcje PZU do poprzednio debiutujących na giełdzie spółek Skarbu Państwa można szacować, że akcje PZU przyniosą wyraźne zyski mimo, że cena emisyjna została ustalona na maksymalnym poziomie.

Kupuj na spadkach

Inwestorzy podejmujący większe ryzyko osiągają zwykle ponadprzeciętne zyski. Czy, i ile można było zarobić na papierach wartościowych emitowanych w krajach stojących na krawędzi bankructwa, oraz czy warto obecnie myśleć o kupnie przecenionych aktywów finansowych Grecji?

Stopy procentowe w Polsce i strefie euro raczej się nie zmienią

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie podejmie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych, dla rynku ważniejszy jednak może być komunikat rady określający politykę pieniężną w najbliższych miesiącach.

Coraz większy niepokój o Grecję

Silne wzrosty w poniedziałek odeszły w zapomnienie i wszystkie warszawskie indeksy we wtorek solidarnie podążały na południe. W pokonaniu psychologicznej bariery 2600pkt. przeszkodziła zagranica, gdzie notowania odbywały się również pod dyktando niedźwiedzi.

Czy korekta może zaszkodzić debiutowi PZU

Inwestorzy zaczynają się niepokoić, czy naturalna korekta notowań po bezprecedensowych 10 tygodniach wzrostu nie zaszkodzi debiutowi akcji PZU na giełdzie.

Gdzie kupić akcje PZU bez kolejki

Prywatyzacje dużych giełdowych spółek kojarzą się zazwyczaj z dużymi kolejkami pod oddziałami banków. Przy zapisach na akcje PZU nie trzeba będzie stać w długich kolejkach i zakładać komitetów kolejkowych.

Kanada może podnieść stopy procentowe

Kanadyjski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie dając jednocześnie sygnał, że stopy mogą być podwyższone w najbliższej przyszłości.

Długo oczekiwana oferta PZU

Ile będą kosztowały akcje PZU na giełdzie? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez inwestorów giełdowych. O wejściu akcji PZU na warszawską giełdę mówi się już od wielu lat. Jest to jedna z najdłużej i najgłośniej prywatyzowanych spółek. Rynkową cenę akcji poznamy w maju podczas debiutu giełdowego.

Sprawa Goldman Sachs pretekstem do korekty na giełdach

Powodem do rozpoczęcia korekty spadkowej na rynkach giełdowych było oskarżenie przez amerykański nadzór finansowy banku inwestycyjnego Goldman Sachs o nieuczciwe praktyki względem swoich klientów.

Rekord wzrostów na urodziny GPW

Jeżeli obecny tydzień zakończy się wzrostem indeksów na warszawskiej giełdzie, będzie to rekord tygodniowych wzrostów na naszym parkiecie. To piękny prezent dla inwestorów na 19 urodziny GPW.

Dziesiąty tydzień wzrostów na warszawskiej giełdzie

Trwa dobra passa na warszawskim parkiecie. Mam y już za sobą 9 tygodni nieprzerwanych wzrostów. Coraz częściej mówi się o nadchodzącej korekcie notowań.

Inwestorzy obawiają się korekty na warszawskiej giełdzie

Malejąca zmienność indeksów giełdowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oznaczała nadchodzącą korektę. Inwestorzy coraz częściej zaczynają mówić o nadchodzącym spadku notowań.

Rozpoczyna się publikacji wyników finansowych w USA

Smutne wydarzenia i żałoba narodowa w naszym kraju nie miały wpływu na notowania akcji na warszawskiej giełdzie w pierwszym dniu tygodnia. WIG zyskał 0,7% i wrócił w rejon tegorocznych rekordów.

Rynki finansowe działają normalnie

Mimo tragedii narodowej i tragicznej śmierci najważniejszych osób w państwie, w tym prezesa NBP Sławomira Skrzypka, rynki finansowe muszą pracować. Nie widać też specjalnej reakcji rynku walutowego i warszawskiej giełdy.

Hamuje ożywienie gospodarcze krajów rozwiniętych

Z szacunków Organizacji współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbogatsze państwa świata, wynika, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku tempo ożywienia gospodarczego krajów zaliczanych do G7 znacząco wyhamowało w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

Australia chłodzi koniunkturę podnosząc stopy

Rynek amerykańskich obligacji nie schodzi z pola widzenia dużej części inwestorów. Jego perspektywy są dyskutowane nie tylko przez pryzmat podaży papierów skarbowych i wiarygodności emitentów, ale również w kontekście potencjalnego popytu. Z tego punktu widzenia ważne są rosnące rezerwy walutowe na świecie.

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

W tym tygodniu zaplanowane są w Ameryce aukcje obligacji skarbowych o łącznej wartości 82 mld dolarów. Według prognoz analityków rentowność dziesięcioletnich obligacji w USA może wzrosnąć w tym roku do 4,2%.

Na parkietach giełdowych zapanowała euforia

Rynki finansowe raczej nie są skłonne do ulegania Prima Aprilisowym żartom. Trudno więc za taki uznać to, co działo się dziś na giełdowych parkietach. Nie ma jednak wątpliwości, że na wielu z nich byka zastąpił zając. I nie o strach tu chodzi, lecz o dynamikę zmian kursów akcji i wartości indeksów. Zbyt wielu powodów do wzrostów nie było, ale z rynkiem się nie dyskutuje.

WIG20 walczy z barierą 2,5 tys. pkt

Cały czas brak zdecydowanych rozstrzygnięć na warszawskim parkiecie. Przewagę mają kupujący, jednak w ostatnich dniach tylko raz można było wyraźnie to zauważyć.

Trwa dobra passa na parkietach giełdowych

Największy wpływ na indeksy giełd europejskich będzie miał marcowy odczyt indeksów PMI dla sektora przemysłowego oraz usług. Dla Niemiec ten wskaźnik wyprzedzający koniunktury zaskoczył pozytywnie i podniósł się wyraźnie w porównaniu z lutym. To dobrze rokuje dla całej strefy euro.

Średnie i małe spółki coraz droższe

Stara giełdowa maksyma mówi, że zawsze gdzieś jest hossa. Nietrudno ją dostrzec, jeśli spojrzymy choćby na indeksy warszawskiej giełdy. mWIG40 bije kolejne rekordy przy wyraźnie zwiększonych obrotach. Od dołka z lutego ubiegłego roku podwoił swoją wartość. Pozostałe rynki borykają się z wiszącym nad nimi widmem korekty i malejącym zainteresowaniem inwestorów.

Lepsze nastroje w budownictwie

Obecny tydzień jest kolejnym, w którym nie ma zbyt wiele istotnych publikacji makroekonomicznych. To sprzyja falowaniu nastrojów na rynkach finansowych, ale przemawia przeciwko rozstrzygnięciom niepewnej sytuacji.

Dużo mniejsze obroty niż w piątek

Po piątkowych szaleństwach, nasz rynek powrócił do szarej codzienności. Tęsknota do niedawno przeżywanych emocji jest jednak raczej niewielka. Większość inwestorów doszła pewnie do wniosku, że lepszy w miarę przewidywalny marazm niż zaskakujące „ekscesy”. Została nam po nich jedynie korekta, która i tak się nam „należała”.

REKLAMA