REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekord wzrostów na urodziny GPW

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli obecny tydzień zakończy się wzrostem indeksów na warszawskiej giełdzie, będzie to rekord tygodniowych wzrostów na naszym parkiecie. To piękny prezent dla inwestorów na 19 urodziny GPW.

Tydzień na warszawskiej giełdzie kończy się w symbolicznym dniu. Dziś przypadają jej 19. urodziny. 16 kwietnia 1991 r. wystartowały notowania 5 spółek, a sesje odbywały się jedynie raz w tygodniu. Do dziś na parkiecie przetrwały dwie firmy, które były notowane na inauguracyjnej sesji. Są to Próchnik i Kable. 

REKLAMA

REKLAMA

Rynek ma szanse „uczcić” urodziny giełdy bezprecedensowym zdarzeniem, jakim byłby wzrost obliczanego od początku giełdy indeksu WIG 10. kolejny tydzień. Przez 4 wcześniejsze dni wypracował on sobie blisko 2% zaliczki. Przy malejącej zmienności notowań w ostatnim czasie jest mało prawdopodobne, by ją stracił.

W takiej sytuacji naturalne będzie oczekiwanie, że dobra passa zakończy się w przyszłym tygodniu. Jednocześnie jednak w wypadku, gdyby indeks nie zdołał utrzymać dziś zysków z poprzednich 4 dni, otrzymalibyśmy sygnał znacznego osłabienia nastrojów, co również niekorzystnie wpływałoby na postrzeganie koniunktury w kolejnych dniach.

Inwestorzy stoją więc dziś przed podobnym dylematem, jak na kilku ostatnich sesjach. Muszą ocenić, czy potencjał dalszych zwyżek znacznie bardziej przekracza potencjalne straty. Przy największej tolerancji ryzyka przyjmuje się, że ta proporcja powinna wynosić przynajmniej 2:1, ale generalnie powinna być wyższa, na przykład 3:1. W takich warunkach na przykład przy branym pod uwagę spadku rynku o 3-4% powinniśmy wiedzieć szanse na zwyżkę indeksu o 9-12%. Przy korektach rzędu 8%, jakie występowały najczęściej od lutego 2009 r., zakres wzrostu powinien wynosić 24%.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Problem zajęć domów przez banki w USA w I kwartale wciąż był bardzo duży, co wywiera presję na ceny domów na rynku wtórnym i nie pozwala myśleć o ożywieniu inwestycji na rynku pierwotnym
  • Jedynie dalsze duże zwyżki notowań na giełdzie uzasadniałyby podejmowanie ryzyka agresywnego kupna akcji po dzisiejszych cenach

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Pierwsze trzy miesiące tego roku przyniosły w Stanach Zjednoczonych wzrost liczby zajęć domów o 16% w skali roku, do rekordowego poziomu ponad 932 tys. To oznacza, że problem dotyka jedno na 138 gospodarstw domowych. W samym marcu wzrost wyniósł 8%, ale wystarczyło to by ustanowić miesięczny rekord (dane zbierane są od 2005 r.). W skali roku o 1% spadła natomiast liczba przypadków zaprzestania spłat kredytów.

O ile więc dynamika narastania problemu zmniejszyła się, to jego skala jest coraz większa. Uzasadnione w tych warunkach są obawy przed dalszym spadkiem cen domów. Trudno też myśleć o ożywieniu na rynku pierwotnym, co mogłoby być dodatkowym kołem zamachowym gospodarki. 

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Brak efektów dotychczasowych działań mających na celu schłodzenie koniunktury na rynku nieruchomości w Chinach skłania do oczekiwania na kolejne kroki w tym względzie. Analitycy zaczęli spekulować, że w niedługim czasie zostanie wprowadzony podatek od nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA