REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziesiąty tydzień wzrostów na warszawskiej giełdzie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Trwa dobra passa na warszawskim parkiecie. Mam y już za sobą 9 tygodni nieprzerwanych wzrostów. Coraz częściej mówi się o nadchodzącej korekcie notowań.

REKLAMA

Po kolejnej zwyżce na naszym rynku akcji, która wyprowadziła WIG powyżej 44 tys. pkt i bardzo dobrej wczorajszej sesji w Ameryce, w czasie której S&P 500 przekroczył 1200 pkt, początkowy wzrost podczas dzisiejszych notowań może wydawać się rozczarowujący. Nasze indeksy idą symbolicznie w górę. Trzeba jednak pamiętać, że warszawski parkiet ma za sobą 9 kolejnych zwyżkowych tygodni. Jeśli obecny tydzień wydłuży serię do 10, to będzie to sytuacja bez precedensu. Taka passa musi działać na wyobraźnię inwestorów i rodzić obawy przed pojawieniem się korekty. Ochłodzenie koniunktury będzie jak najbardziej naturalne. Pytanie jednak, jak duże zniżki sprowadzi na parkiet. Czy będą proporcjonalne do skali obecnych zwyżek, gdzie od lutego WIG podniósł się o około 18%.

REKLAMA

Zachowanie giełd z ostatnich tygodni wskazuje na przekonanie inwestorów, że wcześniejsze obawy na przykład przed przegrzaniem chińskiej i indyjskiej gospodarki, czy podwyżkami stóp procentowych na świecie, dziś traktują jako przesadzone. Tymczasem pojawiające się dane (kilkunastoprocentowe tempo wzrostu produkcji przemysłowej w Indiach w tym roku, blisko 12-proc. wzrost chińskiego PKB w I kwartale) wcale tych zagrożeń nie negują.

Inwestorzy wierzą jednak, że nawet jeśli dojdzie do osłabienia kondycji dotąd najmocniejszych gospodarek, to pozytywne procesy w Ameryce będą w stanie wypełnić tę lukę. W takich kategoriach zapewne odebrali dobre marcowe dane o sprzedaży detalicznej.

Zwróć uwagę:

  • Bank centralny w Singapurze zrewaluował tamtejszą walutę względem dolara o 1,2%, co zwiększa oczekiwania na podobny ruch ze strony Chin
  • Nasza giełda rośnie 10. kolejny tydzień, co rodzi naturalną obawę o przerwanie tej bezprecedensowej passy
  • Rekordowe tempo wzrostu cen nieruchomości w Chinach w marcu pokazuje, że działania mające schłodzić ten rynek nie skutkują

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny nieruchomości w Chinach w marcu rosły w rekordowym tempie, licząc w skali rocznej. Podniosły się o 11,7%. Tym samym okazuje się, że dotychczasowe działania chińskich władz, mające na celu schłodzenie koniunktury na rynku nieruchomości, nie przynoszą skutków. To zaś zwiększa ryzyko podwyżki stóp procentowych. Oczekuje się, że może to nastąpić już w maju. Skalę boomu na rynku nieruchomości w Chinach dobrze obrazują dane o inwestycjach w tym sektorze. W trzech pierwszych miesiącach tego roku zwiększyły się o 35%.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Dobre prognozy pojawiły się dla cen najmu powierzchni mieszkaniowych w Australii. Zdaniem Australia Property Monitors podniosą się w tym roku o więcej niż 7-10%, o jakie czynsze rosły średnio w ostatnich 5 latach. W I kwartale wzrost wyniósł 1,5% w porównaniu z IV kwartałem 2010 r. Jednak wraz z dalszą poprawą koniunktury gospodarczej spodziewane jest przyspieszenie tempa zwyżki. W minionym roku ceny najmu poszły w górę o 2%, najmniej od 2002 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA