REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy obawiają się korekty na warszawskiej giełdzie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Malejąca zmienność indeksów giełdowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oznaczała nadchodzącą korektę. Inwestorzy coraz częściej zaczynają mówić o nadchodzącym spadku notowań.

REKLAMA

Początek dzisiejszych notowań na warszawskiej giełdzie, podobnie jak wtorkowa sesja, przynosi minimalne zmiany cen akcji. Dodając do tego dość niemrawy pierwszy dzień tego tygodnia na naszym parkiecie, mamy więc kontynuację spadkowego trendu zmienności. W ujęciu procentowym osiąga już niższy poziom niż w trakcie kształtowania wcześniejszych szczytów. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy zejście zmienności do nowego minimum przestrzegało przed osłabieniem notowań. Można założyć, że również i teraz tak będzie. To oznacza, że potencjał dalszych zysków staje się mniejszy niż potencjalnych strat.

REKLAMA

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie o zakres ewentualnej korekty rynkowej. Dobra passa naszego parkietu trwa nieprzerwanie od ponad 2 miesięcy. Zaczęła się w momencie, gdy na parkiecie pojawił się największy spadek od rozpoczęcia zwyżek w lutym 2009 r. Inwestorzy wyraźnie uznali, że wydarzenia z przełomu stycznia i lutego były tą długo wyczekiwaną „większą” korektą, a po takim oczyszczeniu rynek może bez problemu iść w górę przez dłuższy czas.

Trwającą przez ostatnie tygodnie zwyżkę cen akcji można odczytywać jako wyraz przekonania co do trwałości ożywienia gospodarczego i stopniowego zwiększania się jego siły. Tymczasem wraz z wygasaniem w kolejnych miesiącach efektu niskiej bazy porównawczej, która obecnie sprzyja odczytom danych makroekonomicznych, przyspieszenie gospodarcze może zacząć napotykać bariery. Na dłuższą metę jest to poważne zagrożenie dla kondycji rynków akcji.

Zwróć uwagę:

  • Przez ostatnie kilkanaście miesięcy ustanowienie przez zmienność dołka wskazywało na wyczerpywanie się potencjału wzrostowego cen akcji
  • Ożywienie na brytyjskim rynku nieruchomości napotyka stopniowo coraz poważniejsze bariery
  • Zaostrzenie wymogów kapitałowych dla chińskich banków pociąga konieczność zdobycia przez największe podmioty 70 mld USD kapitału

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej pojawiają się sygnały o malejącym tempie wzrostu cen domów na brytyjskim rynku. Z marcowej ankiety wśród agentów nieruchomościowych przeprowadzonej przez Rogal Institution of Charterem Surveyors wynika, że odsetek tych, którzy wskazują na wzrost cen jest o 9 pkt proc. większy niż tych, którzy odnotowują spadek. W lutym przewaga wynosiła 18 pkt proc. Zwraca się przy tym uwagę na stopniowo podnoszącą się podaż domów. O 21 pkt proc. więcej agentów zwraca uwagę na wzrost podaży niż jej spadek. Właśnie ograniczona liczba nieruchomości do kupienia w poprzednich miesiącach była jedną z głównych przyczyn wzrostu cen w Wielkiej Brytanii. Zainteresowaniu inwestycjami w brytyjskie nieruchomości sprzyjał też słaby funt, który zachęcał obcokrajowców do kupna domów.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

O 2 pkt proc. więcej agentów spodziewa się spadku cen domów w ciągu najbliższych 3 miesięcy niż ich zwyżki. Tyle samo zauważa większe, co mniejsze zainteresowanie kupujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA