REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa Goldman Sachs pretekstem do korekty na giełdach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Powodem do rozpoczęcia korekty spadkowej na rynkach giełdowych było oskarżenie przez amerykański nadzór finansowy banku inwestycyjnego Goldman Sachs o nieuczciwe praktyki względem swoich klientów.

O tym, jak bardzo jest naciągnięta sprężyna na amerykańskim rynku akcji przekonała piątkowa sesja w czasie której SP 500 spadł bez większego powodu najmocniej od lutego. Trudno za poważną przyczynę traktować sprawę Goldman Sachs, który został oskarżony przez amerykański nadzór finansowy o nieuczciwe postępowanie względem klientów. Był to raczej pretekst do realizacji zysków. Większe powody do niepokoju dawał już kwietniowy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który spadł do najniższego poziomu od 5 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Subindeks ocen bieżącej sytuacji miał najniższą wartość w tym roku, subindeks oczekiwań odnotował najniższy poziom od marca 2009 r. To wszystko wskazuje, że przełomu w zakresie wydatków konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach nie ma co oczekiwać. Jednak w ostatnim czasie pojawiało się też wiele korzystnych informacji gospodarczych, które powinny neutralizować znaczenie pojedynczych gorszych wiadomości.

Dziś będziemy mogli się przekonać, jak bardzo naciągnięta jest sprężyna na warszawskim parkiecie, który w piątek, podobnie, jak inne europejskie rynki, nie poddał się mocniejszej przecenie. Giełdy azjatyckie zareagowały wyraźnymi zniżkami, więc można przypuszczać, że złe nastroje będą również obecne na Starym Kontynencie.

Dla rosnącego nieprzerwanie od 10 tygodni indeksu WIG silnym wsparciem jest styczniowy szczyt przy 41,6 tys. pkt. Dzieliło od niego na koniec minionego tygodnia ok. 5%.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Po 10. kolejnych tygodniach zwyżek na naszej giełdzie naturalna jest podatność rynku na osłabienie nastrojów na świecie
  • W danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce w marcu istotne będzie to, jak zachował się realny fundusz płac

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Choć dane o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę w USA w marcu okazały się lepsze od przewidywanych, to trudno mówić, by były przełomowe dla oceny sytuacji na rynku mieszkaniowym w Ameryce. W dalszym ciągu mamy do czynienia bardziej ze stabilizacją na niskim poziomie, niż wyraźną poprawą sytuacji. Niemniej jednak roczne zmiany w obu kategoriach mogą robić wrażenie. Liczba pozwoleń podniosła się o 34% w porównaniu z marcem 2009 r., a rozpoczętych budów o jedną piątą.

Pozytywnie zaskoczył również kwietniowy indeks NAHB, obrazujący sytuację na rynku nieruchomości w USA. Podniósł się do 19 pkt, najwyższego poziomu od 7 miesięcy. Niemniej jednak odczyty poniżej 50 pkt oznaczają, że większość badanych ocenia warunku na rynku jako słabe.

Niewiele o przyszłej polityce monetarnej powiedziały ostatnie dane o inflacji. W strefie euro i USA nie widać na poziomie inflacji bazowej żadnej presji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA