REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze nastroje na giełdach

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Po względnie optymistycznym zamknięciu sesji giełdowej w Stanach Zjednoczonych i publikacji dobrych wyników finansowych przez Citigroup i Daimlera w Europie nastroje na rynkach finansowych wyraźnie się poprawiły.

REKLAMA

W tle cały czas pozostaje sprawa Goldman Sachs, chociaż obecnie inwestorzy obawiają się (i poniekąd słusznie), iż może ona przyspieszyć podjęcie decyzji o nałożeniu nowych, ostrzejszych regulacji na instytucje finansowe. Ten temat może stać się jednym z głównych poza sprawą grecką i kwestią rewaluacji juana, podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-20. Tak, czy inaczej wydaje się, iż tak złe nastroje, jak miały miejsce jeszcze wczoraj rano, w najbliższych dniach już nie wrócą.

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Jeżeli w kwietniu wyniósł on znacznie powyżej 45,1 pkt. (co jest prawdopodobne ze względu na ostatnie odczyty innych danych makro i słabe euro), to może to przyczynić się do zwyżki notowań EUR/USD powyżej 1,35. Z kolei o godz. 15:00 napłyną ważne informacje dla posiadaczy „loonies” – Bank Kanady podejmie decyzję ws. stóp procentowych – nikt nie oczekuje ich zmiany, ale ważny będzie ton komentarza.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

W kraju czekać nas będą odczyty GUS odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i cen PPI za marzec. Jeżeli w pierwszym przypadku odczyt przewyższy 9,6 proc. r/r (pamiętajmy, iż resort gospodarki spodziewał się, iż będzie to o blisko procent mniej), to będzie to mocny sygnał dla złotego. W efekcie notowania EUR/PLN miały by szanse spaść w okolice 3,87. O godz. 9:51 oscylowały wokół 3,89.

REKLAMA

EUR/PLN: Dopóki nie zostanie złamane wsparcie na 3,87-3,88, nie będzie pewności, iż powracamy do mocniejszego złotego. Jedno wydaje się być jednak pewne – pokonanie wczorajszego maksimum na 3,9120 staje się coraz mniej prawdopodobne. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi po publikacji danych makro z Polski o godz. 14:00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Odbicie EUR/USD i ogólne umocnienie złotego sprawiają, że USD/PLN ma szanse dzisiaj zejść na trwałe poniżej 2,88. Ryzyko naruszenia wczorajszego szczytu powyżej 2,91, staje się coraz mniej prawdopodobne w najbliższych dniach. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi już po publikacji danych makro z Niemiec o godz. 11:00. W kolejnych dniach możemy spaść w rejon 2,86.

EUR/USD: Kilkudniową korektę spadkową na EUR/USD, która wczoraj doprowadziła do spadku w rejon 1,3412, można uznać za zakończoną. Wskaźniki na wykresie 4-godzinowym są bliskie wygenerowania wyraźniejszych sygnałów kupna, co może przełożyć się na wyraźniejsze wzrosty już po godz. 11:00 (dane z Niemiec). Możliwe jest naruszenie poziomu 1,35 i atak na rejon 1,3530-1,3550.

GBP/USD: Funt odbił się w górę i zakrył wczorajszą lukę z otwarcia. Nie można wykluczyć, że dobre nastroje jeszcze się utrzymają. Może dojść do kolejnej próby naruszenia poziomu 1,5380, ale nie na długo. Trzeba się liczyć z tym, iż w kolejnych dniach funt będzie słabszy, co może przełożyć się na stosowny ruch w górę na parze EUR/GBP. W przypadku GBP/USD będzie to jednak oznaczać spadek poniżej 1,53 w najbliższych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA