REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze nastroje na giełdach

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Po względnie optymistycznym zamknięciu sesji giełdowej w Stanach Zjednoczonych i publikacji dobrych wyników finansowych przez Citigroup i Daimlera w Europie nastroje na rynkach finansowych wyraźnie się poprawiły.

REKLAMA

W tle cały czas pozostaje sprawa Goldman Sachs, chociaż obecnie inwestorzy obawiają się (i poniekąd słusznie), iż może ona przyspieszyć podjęcie decyzji o nałożeniu nowych, ostrzejszych regulacji na instytucje finansowe. Ten temat może stać się jednym z głównych poza sprawą grecką i kwestią rewaluacji juana, podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-20. Tak, czy inaczej wydaje się, iż tak złe nastroje, jak miały miejsce jeszcze wczoraj rano, w najbliższych dniach już nie wrócą.

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Jeżeli w kwietniu wyniósł on znacznie powyżej 45,1 pkt. (co jest prawdopodobne ze względu na ostatnie odczyty innych danych makro i słabe euro), to może to przyczynić się do zwyżki notowań EUR/USD powyżej 1,35. Z kolei o godz. 15:00 napłyną ważne informacje dla posiadaczy „loonies” – Bank Kanady podejmie decyzję ws. stóp procentowych – nikt nie oczekuje ich zmiany, ale ważny będzie ton komentarza.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

W kraju czekać nas będą odczyty GUS odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i cen PPI za marzec. Jeżeli w pierwszym przypadku odczyt przewyższy 9,6 proc. r/r (pamiętajmy, iż resort gospodarki spodziewał się, iż będzie to o blisko procent mniej), to będzie to mocny sygnał dla złotego. W efekcie notowania EUR/PLN miały by szanse spaść w okolice 3,87. O godz. 9:51 oscylowały wokół 3,89.

REKLAMA

EUR/PLN: Dopóki nie zostanie złamane wsparcie na 3,87-3,88, nie będzie pewności, iż powracamy do mocniejszego złotego. Jedno wydaje się być jednak pewne – pokonanie wczorajszego maksimum na 3,9120 staje się coraz mniej prawdopodobne. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi po publikacji danych makro z Polski o godz. 14:00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Odbicie EUR/USD i ogólne umocnienie złotego sprawiają, że USD/PLN ma szanse dzisiaj zejść na trwałe poniżej 2,88. Ryzyko naruszenia wczorajszego szczytu powyżej 2,91, staje się coraz mniej prawdopodobne w najbliższych dniach. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi już po publikacji danych makro z Niemiec o godz. 11:00. W kolejnych dniach możemy spaść w rejon 2,86.

EUR/USD: Kilkudniową korektę spadkową na EUR/USD, która wczoraj doprowadziła do spadku w rejon 1,3412, można uznać za zakończoną. Wskaźniki na wykresie 4-godzinowym są bliskie wygenerowania wyraźniejszych sygnałów kupna, co może przełożyć się na wyraźniejsze wzrosty już po godz. 11:00 (dane z Niemiec). Możliwe jest naruszenie poziomu 1,35 i atak na rejon 1,3530-1,3550.

GBP/USD: Funt odbił się w górę i zakrył wczorajszą lukę z otwarcia. Nie można wykluczyć, że dobre nastroje jeszcze się utrzymają. Może dojść do kolejnej próby naruszenia poziomu 1,5380, ale nie na długo. Trzeba się liczyć z tym, iż w kolejnych dniach funt będzie słabszy, co może przełożyć się na stosowny ruch w górę na parze EUR/GBP. W przypadku GBP/USD będzie to jednak oznaczać spadek poniżej 1,53 w najbliższych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA