REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze nastroje na giełdach

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Po względnie optymistycznym zamknięciu sesji giełdowej w Stanach Zjednoczonych i publikacji dobrych wyników finansowych przez Citigroup i Daimlera w Europie nastroje na rynkach finansowych wyraźnie się poprawiły.

REKLAMA

W tle cały czas pozostaje sprawa Goldman Sachs, chociaż obecnie inwestorzy obawiają się (i poniekąd słusznie), iż może ona przyspieszyć podjęcie decyzji o nałożeniu nowych, ostrzejszych regulacji na instytucje finansowe. Ten temat może stać się jednym z głównych poza sprawą grecką i kwestią rewaluacji juana, podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-20. Tak, czy inaczej wydaje się, iż tak złe nastroje, jak miały miejsce jeszcze wczoraj rano, w najbliższych dniach już nie wrócą.

REKLAMA

Dzisiaj o godz. 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Jeżeli w kwietniu wyniósł on znacznie powyżej 45,1 pkt. (co jest prawdopodobne ze względu na ostatnie odczyty innych danych makro i słabe euro), to może to przyczynić się do zwyżki notowań EUR/USD powyżej 1,35. Z kolei o godz. 15:00 napłyną ważne informacje dla posiadaczy „loonies” – Bank Kanady podejmie decyzję ws. stóp procentowych – nikt nie oczekuje ich zmiany, ale ważny będzie ton komentarza.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

W kraju czekać nas będą odczyty GUS odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i cen PPI za marzec. Jeżeli w pierwszym przypadku odczyt przewyższy 9,6 proc. r/r (pamiętajmy, iż resort gospodarki spodziewał się, iż będzie to o blisko procent mniej), to będzie to mocny sygnał dla złotego. W efekcie notowania EUR/PLN miały by szanse spaść w okolice 3,87. O godz. 9:51 oscylowały wokół 3,89.

REKLAMA

EUR/PLN: Dopóki nie zostanie złamane wsparcie na 3,87-3,88, nie będzie pewności, iż powracamy do mocniejszego złotego. Jedno wydaje się być jednak pewne – pokonanie wczorajszego maksimum na 3,9120 staje się coraz mniej prawdopodobne. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi po publikacji danych makro z Polski o godz. 14:00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Odbicie EUR/USD i ogólne umocnienie złotego sprawiają, że USD/PLN ma szanse dzisiaj zejść na trwałe poniżej 2,88. Ryzyko naruszenia wczorajszego szczytu powyżej 2,91, staje się coraz mniej prawdopodobne w najbliższych dniach. Wskaźniki 4-godzinowe są bliskie wygenerowania mocniejszych sygnałów do spadków, co potwierdzałoby tezę o tym, iż wyraźniejszy ruch w dół nastąpi już po publikacji danych makro z Niemiec o godz. 11:00. W kolejnych dniach możemy spaść w rejon 2,86.

EUR/USD: Kilkudniową korektę spadkową na EUR/USD, która wczoraj doprowadziła do spadku w rejon 1,3412, można uznać za zakończoną. Wskaźniki na wykresie 4-godzinowym są bliskie wygenerowania wyraźniejszych sygnałów kupna, co może przełożyć się na wyraźniejsze wzrosty już po godz. 11:00 (dane z Niemiec). Możliwe jest naruszenie poziomu 1,35 i atak na rejon 1,3530-1,3550.

GBP/USD: Funt odbił się w górę i zakrył wczorajszą lukę z otwarcia. Nie można wykluczyć, że dobre nastroje jeszcze się utrzymają. Może dojść do kolejnej próby naruszenia poziomu 1,5380, ale nie na długo. Trzeba się liczyć z tym, iż w kolejnych dniach funt będzie słabszy, co może przełożyć się na stosowny ruch w górę na parze EUR/GBP. W przypadku GBP/USD będzie to jednak oznaczać spadek poniżej 1,53 w najbliższych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA