REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Goldman Sachs winny korekty na rynkach

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Zaskakująca decyzja amerykańskiego nadzoru finansowego (SEC) o rozpoczęciu postępowania wobec banku inwestycyjnego Goldman Sachs zapoczątkowała w piątek wieczorem korektę na Wall Street. Najbardziej straciły akcje sektora bankowego.

REKLAMA

Nieco zaskakująca, co do terminu decyzja amerykańskiego nadzoru finansowego (SEC) o rozpoczęciu postępowania wobec banku inwestycyjnego Goldman Sachs za „stare grzechy” sprzed kryzysu, ale kluczowe dla jego wywołania, stała się pretekstem do mocnej przeceny na Wall Street w piątek wieczorem. Tracił nie tylko GS, gdyż inwestorzy zaczęli się obawiać, czy nie będzie to wierzchołek góry lodowej, gdyż podobne oskarżenia wobec Meryll Lynch, będącego obecnie częścią Bank of America, zaczyna wysuwać holenderski Rabobank. Pikanterii dodaje fakt, iż wynikami śledztwa wobec GS są bardzo zainteresowane także europejskie nadzory, gdyż nietrafione operacje były przyczyną dla której kilka instytucji musiało zostać przymusowo dokapitalizowanych za publiczne pieniądze.

REKLAMA

Reasumując, słabsze nastroje na giełdach stały się pretekstem do realizacji zysków na emerging markets i umocnienia dolara w poniedziałek rano. Pewien niepokój wokół euro (choć to kolejny pretekst) wywołało też opóźnienie wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Atenach, która została przesunięta z poniedziałku na środę za sprawą blokady komunikacyjnej w Europie (pył wulkaniczny). Inwestorzy zastanawiają się zwłaszcza, jaka będzie postawa MFW i czy ta instytucja rzeczywiście będzie partycypować w pożyczce (wcześniej mówiono przecież, iż postulaty fiskalne narzucone przez MFW są zbyt trudne do zaakceptowania). W niedzielę grecki minister finansów przyznał, iż jego instytucja może zwrócić się z prośbą o formalną pożyczkę w ciągu najbliższych tygodni.

Powyższe czynniki sprawiły, iż EUR/USD spadł dzisiaj rano w okolice 1,3437, po czym nieco się odbił (o godz. 10:07 kurs oscylował wokół 1,3458). Słabszy był też złoty (euro powyżej 3,89, a dolar powyżej 2,89). Można jednak odnieść wrażenie, iż korekta nie będzie zbyt długa, o ile nie pojawią się nowe wątki w „sprawie Goldmana”, co rzutowałoby na dalszą słabość giełd i wzrost globalnego ryzyka. Warto zwrócić uwagę, iż w czwartek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-20, które może nieco ocieplić nastroje. Analiza techniczna również sugeruje, jakoby druga połowa tygodnia miała być znacznie lepsza.

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Zwyżka zatrzymała się w rejonie 3,8950, który był testowany równo tydzień temu po tragicznym wypadku pod Smoleńskiem. Naruszenie tego poziomu jest jednak prawdopodobne – do 3,90. Naruszenie tego ostatniego poziomu będzie sygnałem do ruchu w stronę 3,90-3,92. Dzienne wskaźniki potwierdzają trend wzrostowy. Silne wsparcie to 3,88. Spadek poniżej tego poziomu zaneguje koncepcję wzrostową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Spadek EUR/USD i słabszy złoty stały się powodem do naruszenia przez dolara poziomu 2,88 – stał się on teraz mocnym wsparciem. W najbliższych godzinach można spodziewać się testu 2,90. Naruszenie tego poziomu otworzy drogę do 2,92. Wskaźniki potwierdzają zwyżkę, ale lepiej być ostrożnym. Spadek poniżej 2,88 będzie pierwszym sygnałem powrotu do spadków. Ważne będzie zachowanie się EUR/USD wokół 1,34.

EUR/USD: Spadek poniżej 1,3480-1,3500, który wydawał się mało prawdopodobny, stał się faktem. To sprawia, iż silnego wsparcia trzeba szukać w rejonie 1,3380-1,3400 (zbiegają się tam dwie linie trendów – wzrostowego (od marca) i spadkowego (od grudnia ub.r.). Dzienne wskaźniki nie potwierdzają jeszcze spadków, stąd też można założyć, iż druga połowa tygodnia będzie dla EUR/USD już wzrostowa.

GBP/USD: Silny spadek funta stał się faktem, zwłaszcza dzisiaj rano. Jeszcze w piątek negatywnym sygnałem było przełamanie poziomu 1,5380. W najbliższym czasie silne wsparcie będą jednak stanowić okolice 1,5180-1,5200. W przypadku odbicia w drugiej połowie tygodnia, możliwe jest jednak zakrycie dzisiejszej rannej luki, czyli ruch do 1,5350.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA