REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Goldman Sachs winny korekty na rynkach

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Zaskakująca decyzja amerykańskiego nadzoru finansowego (SEC) o rozpoczęciu postępowania wobec banku inwestycyjnego Goldman Sachs zapoczątkowała w piątek wieczorem korektę na Wall Street. Najbardziej straciły akcje sektora bankowego.

REKLAMA

Nieco zaskakująca, co do terminu decyzja amerykańskiego nadzoru finansowego (SEC) o rozpoczęciu postępowania wobec banku inwestycyjnego Goldman Sachs za „stare grzechy” sprzed kryzysu, ale kluczowe dla jego wywołania, stała się pretekstem do mocnej przeceny na Wall Street w piątek wieczorem. Tracił nie tylko GS, gdyż inwestorzy zaczęli się obawiać, czy nie będzie to wierzchołek góry lodowej, gdyż podobne oskarżenia wobec Meryll Lynch, będącego obecnie częścią Bank of America, zaczyna wysuwać holenderski Rabobank. Pikanterii dodaje fakt, iż wynikami śledztwa wobec GS są bardzo zainteresowane także europejskie nadzory, gdyż nietrafione operacje były przyczyną dla której kilka instytucji musiało zostać przymusowo dokapitalizowanych za publiczne pieniądze.

REKLAMA

Reasumując, słabsze nastroje na giełdach stały się pretekstem do realizacji zysków na emerging markets i umocnienia dolara w poniedziałek rano. Pewien niepokój wokół euro (choć to kolejny pretekst) wywołało też opóźnienie wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Atenach, która została przesunięta z poniedziałku na środę za sprawą blokady komunikacyjnej w Europie (pył wulkaniczny). Inwestorzy zastanawiają się zwłaszcza, jaka będzie postawa MFW i czy ta instytucja rzeczywiście będzie partycypować w pożyczce (wcześniej mówiono przecież, iż postulaty fiskalne narzucone przez MFW są zbyt trudne do zaakceptowania). W niedzielę grecki minister finansów przyznał, iż jego instytucja może zwrócić się z prośbą o formalną pożyczkę w ciągu najbliższych tygodni.

Powyższe czynniki sprawiły, iż EUR/USD spadł dzisiaj rano w okolice 1,3437, po czym nieco się odbił (o godz. 10:07 kurs oscylował wokół 1,3458). Słabszy był też złoty (euro powyżej 3,89, a dolar powyżej 2,89). Można jednak odnieść wrażenie, iż korekta nie będzie zbyt długa, o ile nie pojawią się nowe wątki w „sprawie Goldmana”, co rzutowałoby na dalszą słabość giełd i wzrost globalnego ryzyka. Warto zwrócić uwagę, iż w czwartek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-20, które może nieco ocieplić nastroje. Analiza techniczna również sugeruje, jakoby druga połowa tygodnia miała być znacznie lepsza.

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Zwyżka zatrzymała się w rejonie 3,8950, który był testowany równo tydzień temu po tragicznym wypadku pod Smoleńskiem. Naruszenie tego poziomu jest jednak prawdopodobne – do 3,90. Naruszenie tego ostatniego poziomu będzie sygnałem do ruchu w stronę 3,90-3,92. Dzienne wskaźniki potwierdzają trend wzrostowy. Silne wsparcie to 3,88. Spadek poniżej tego poziomu zaneguje koncepcję wzrostową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Spadek EUR/USD i słabszy złoty stały się powodem do naruszenia przez dolara poziomu 2,88 – stał się on teraz mocnym wsparciem. W najbliższych godzinach można spodziewać się testu 2,90. Naruszenie tego poziomu otworzy drogę do 2,92. Wskaźniki potwierdzają zwyżkę, ale lepiej być ostrożnym. Spadek poniżej 2,88 będzie pierwszym sygnałem powrotu do spadków. Ważne będzie zachowanie się EUR/USD wokół 1,34.

EUR/USD: Spadek poniżej 1,3480-1,3500, który wydawał się mało prawdopodobny, stał się faktem. To sprawia, iż silnego wsparcia trzeba szukać w rejonie 1,3380-1,3400 (zbiegają się tam dwie linie trendów – wzrostowego (od marca) i spadkowego (od grudnia ub.r.). Dzienne wskaźniki nie potwierdzają jeszcze spadków, stąd też można założyć, iż druga połowa tygodnia będzie dla EUR/USD już wzrostowa.

GBP/USD: Silny spadek funta stał się faktem, zwłaszcza dzisiaj rano. Jeszcze w piątek negatywnym sygnałem było przełamanie poziomu 1,5380. W najbliższym czasie silne wsparcie będą jednak stanowić okolice 1,5180-1,5200. W przypadku odbicia w drugiej połowie tygodnia, możliwe jest jednak zakrycie dzisiejszej rannej luki, czyli ruch do 1,5350.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA