REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Średnie i małe spółki coraz droższe

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Stara giełdowa maksyma mówi, że zawsze gdzieś jest hossa. Nietrudno ją dostrzec, jeśli spojrzymy choćby na indeksy warszawskiej giełdy. mWIG40 bije kolejne rekordy przy wyraźnie zwiększonych obrotach. Od dołka z lutego ubiegłego roku podwoił swoją wartość. Pozostałe rynki borykają się z wiszącym nad nimi widmem korekty i malejącym zainteresowaniem inwestorów.

GPW

REKLAMA

REKLAMA

Po trzech dniach spadków, dziś na warszawskim parkiecie byki odzyskały siły. Oba główne indeksy zaczęły dzień od zwyżki o około 0,5 proc. Wskaźnik średnich firm zyskiwał niemal 0,7 proc., a sWIG80 niecałe 0,1 proc. Już po pierwszej godzinie handlu WIG20 rósł o ponad 1 proc., docierając do poziomu prawie 2470 punktów. Liderem wzrostów w gronie największych spółek były akcje Telekomunikacji Polskiej, zyskujące około południa 1,9 proc. O wzroście zainteresowania tą spółką świadczyły także wysokie obroty, przekraczające 190 mln zł. O ponad 1 proc. rosły walory KGHM i Lotosu. Kiepsko radziły sobie papiery BRE, BZ WBK i Pekao.

Z utrzymaniem dobrych nastrojów były jednak pewne problemy. Nie miał ich jedynie wskaźnik średnich spółek, bijący kolejne rekordy. Pozostałe nieco zmniejszyły skalę wzrostów. W utrzymaniu się nad kreską nie przeszkodził im jednak zbytnio nie najlepszy początek sesji na Wall Street. WIG20 zyskał ostatecznie 0,77 proc., WIG wzrósł o 0,78 proc., sWIG zaś o 0,6 proc. Wskaźnik średnich spółek zwiększył swoją wartość o 1,19 proc. Obroty wyniosły prawie 1,5 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Indeksy wzrosły, korekta trwa. Tak wygląda sytuacja na Wall Street. Na razie S&P500 oddalił się rekordowego poziomu o zaledwie 4 punkty. Wciąż więc trudno mówić o końcu hossy, ale odwaga kupujących akcje jest godna podziwu. Brak danych, dotyczących gospodarki nie przeszkadzał inwestorom w podejmowaniu decyzji. Trzeba więc poczekać, jak będą reagować, gdy dane się pojawią. Wówczas będzie wiadomo, czy korekta się rozwinie, czy rynek wróci do pokonywania kolejnych rekordów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na giełdach azjatyckich lekko przeważały wzrosty, jednak na najważniejszych rynkach nastroje nie były najlepsze. W Bombaju nie przejmowano się zbytnio piątkową podwyżką stóp procentowych. Indeks wzrósł o 0,2 proc. Niewielkie zwyżki notowano w Hong Kongu, Dżakarcie, Kuala Lumpur, Seulu i Bangkoku. Nikkei zniżkował po poniedziałkowej przerwie o prawie 0,5 proc. Shanghai B-Share spadł o 0,5 proc., a Shanghai Composite o 0,7 proc.

Główne europejskie parkiety zaczęły dzień w pobliżu poniedziałkowego zamknięcia. Po zwyżce w pierwszej godzinie handlu o 0,9 proc, nastroje się nieco pogorszyły. Tuż po południu CAC40 i FTSE zwyżkowały o 0,4 proc., a DAX o 0,2 proc. W naszym regionie gwiazdą była giełda w Bukareszcie, gdzie indeks rósł o ponad 2 proc. O prawie 1 proc. zyskiwał BUX. W Pradze i Sofii zwyżki sięgały 0,5-0,7 proc. Na minusie były wskaźniki w Moskwie i Rydze. Trwa huśtawka nastrojów na parkiecie w Atenach. Po poniedziałkowych spadkach, sięgających w ciągu dnia 3 proc., dziś tamtejszy indeks rósł o 2 proc. Spadające na początku sesji indeksy na Wall Street nieco osłabiły zapędy europejskich byków. Tuż po godzinie 16.00 wskaźniki na głównych parkietach zyskiwały po około 0,2 proc.

Waluty

Po krótkiej porannej stabilizacji w okolicach 1,354 dolara za euro, kurs wspólnej waluty spadł poniżej poziomu 1,35 dolara. To sprowokowało niewielką korektę, ale euro nie miało zbyt wiele siły, by bardziej wyraźnie zyskiwać na wartości.

Wczorajsze wahania nie zmieniły w istotny sposób wartości naszej waluty. W ciągu dnia kurs dolara poruszał się w przedziale 2,87-2,91 zł. Dziś ruch ograniczał się do 2,87-2,89 zł. Poniedziałkowe osłabienie złotego wobec euro do 2,927 zł okazało się jedynie przejściowe. Dziś wspólną walutę można było kupić po 3,88-3,9 zł. Kurs franka poruszał się dziś w granicach 2,7-2,72 zł.

Zobacz też serwis: Kursy walut

Podsumowanie

Sytuacja na warszawskim parkiecie wciąż jest mocno niepewna. Trwa korekta ostatniej fali wzrostów. Jej skala jest na razie niewielka. O zagrożeniu wynikającym z możliwości utworzenia się formacji podwójnego szczytu na wykresie indeksu największych spółek jakoś nikt nie wspomina. Wskaźnik średnich firm bije za to kolejne rekordy, nie myśląc o żadnych korektach. Od dołka z lutego ubiegłego roku zwiększył swoją wartość już o ponad 100 proc., a wysokie obroty, utrzymujące się na tym rynku od kilkunastu sesji dają sporo do myślenia. Tym bardziej, że w przypadku pozostałych indeksów zwyżkom towarzyszą coraz mniejsze obroty. Wyłączając oczywiście piątkową sesję cudów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA