REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze nastroje w budownictwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Obecny tydzień jest kolejnym, w którym nie ma zbyt wiele istotnych publikacji makroekonomicznych. To sprzyja falowaniu nastrojów na rynkach finansowych, ale przemawia przeciwko rozstrzygnięciom niepewnej sytuacji.

Inwestorzy mają trudność z jednoznaczną interpretacją pojawiających się wiadomości z rynków finansowych. Tak było z podwyżką stóp procentowych w Indiach, która podczas poniedziałkowej sesji wywołała niepokój w Azji, co przeniosło się na pierwszą część notowań na Starym Kontynencie. W Ameryce oddziaływanie tego czynnika zakończyło się w piątek. W sumie można przyjąć, że to zdarzenie nie wystraszyło inwestorów i zresztą słusznie. Skala wzrostu kosztów pieniądza była niewielka, a realne stopy procentowe wciąż są mocno ujemne, a więc wspierają gospodarkę.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

Przy obecnych dobrych nastrojach na rynkach inwestorzy będą mieli raczej skłonność do czekania na sygnały ewentualnego negatywnego wpływu zacieśniania monetarnego niż martwienia się tym na wyrost.

Marcowe badanie koniunktury GUS w naszym kraju przyniosło najlepszy wynik dla przemysłu od półtora roku, utrzymanie się stagnacji w handlu, oraz wychodzenie z regresu budownictwa. Mieszane oceny dotyczą też sektora usługowego, gdzie w branży finansowej nastroje są bardzo optymistyczne, ale na przykład w transporcie, edukacji, w działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią. Generalnie widać, że ożywienie postępuje, ale jego siła nie jest jeszcze zbyt duża. Przy zróżnicowanej kondycji branż trudno też mówić o tym, że weszliśmy w fazę stabilnego wzrostu gospodarczego.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kondycja poszczególnych sektorów naszej gospodarki w marcu jest nadal mocno zróżnicowana, co powoduje, że trudno wciąż jeszcze mówić o trwałym wzroście naszej gospodarki
  • Spadek inflacji bazowej do 2,2% w lutym w naszym kraju zmniejsza zagrożenie szybką podwyżką stóp procentowych
  • Jak zachowały się ceny domów na rynku wtórnym w USA w lutym

Rynki nieruchomości

W marcu znacząco poprawił się klimat koniunktury w polskim budownictwie. Jej poprawę w tym miesiącu sygnalizuje 20% firm, a pogorszenie 26%. Tym samym saldo wzrosło do minus 6 pkt proc. z minus 15 pkt w lutym. Klimat koniunktury w budownictwie negatywnie jest oceniany od przeszło roku. Przedsiębiorcy nadal odnotowują spadek portfela zamówień i produkcji. Jednak przewidywania w tym względzie na kolejne 3 miesiące są już pozytywne. Szczególnie zauważalny jest wzrost oczekiwań na zwiększenie się portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Podobnie, jak w innych sektorach, kondycja firm jest zróżnicowana w zależności od ich wielkości. Dla dużych przedsiębiorstw klimat koniunktury jest nawet pozytywny. Z ankiety GUS wynika też, że można spodziewać się dalszego spadku cen robót budowlano-montażowych. 21% firm ocenia swoje zdolności wytwórcze jako zbyt duże w relacji do oczekiwanego portfela zamówień (ten odsetek zwiększa się), 13% - jako zbyt małe. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wynosi 59%. Rok wcześniej było to 70%.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA