REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kanada może podnieść stopy procentowe

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Kanadyjski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie dając jednocześnie sygnał, że stopy mogą być podwyższone w najbliższej przyszłości.

Kanada może być pierwszym z 7 najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, które zdecyduje się na zaostrzenie polityki monetarnej. Przekonuje o tym porzucenie sformułowania o „warunkowym zobowiązaniu” do utrzymywania kosztu pieniądza bez zmian do czerwcowego posiedzenia, jeśli tylko nie zmienią się perspektywy inflacyjne. Bank centralny wskazał, że inflacja w przyszłym roku będzie nieznacznie przekraczać cel, jakim jest 2%. Jednocześnie podniesiono prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok do 3,7%.

REKLAMA

REKLAMA

Z podwyżką stóp procentowych nie czekały Indie. Stało się tak po raz drugi w ciągu ostatnich 4 tygodni. Koszt pieniądza wzrósł do 3,7%. Jednocześnie zwiększono wysokość rezerwy obowiązkowej dla banków, co ma dodatkowo chłodzić akcję kredytową i w efekcie koniunkturę gospodarczą.

Z nadmierną inflacją wciąż zmaga się Wielka Brytania. W marcu wyniosła ona 3,4% wobec 3% w lutym i przewidywanych przez analityków 3,1%. Inflacja 4 kolejny miesiąc przekraczała cel banku centralnego, jakim jest 2%. Inflacja bazowa przyspieszyła do 3% z 2,9% w lutym. W takich warunkach mogą zwiększać się oczekiwania na kontrreakcję władz monetarnych, by przeciwdziałać narastaniu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie.
Rynki akcji nie przejmują się jednak tymi doniesieniami i odrabiają straty z początku tygodnia.

Zwróć uwagę:

  • Nawarstwiają się sygnały zapowiadające zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie, ale inwestorzy na rynkach akcji nie zwracają na to uwagi
  • Inflacja w Wielkiej Brytanii w marcu 4 raz z rzędu przekraczała cel banku centralnego
  • Siła spółek budowlanych w tym roku na naszej giełdzie w dużym stopniu wynika ze słabości w II połowie 2009 r.

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście wciąż słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w marcu w naszym kraju, która po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła o 9,4%, zastanawiać może silna postawa na giełdzie spółek budowlanych w tym roku. Są jednymi z najlepszych. W największym stopniu tłumaczy to słabsza postawa firm z tej branży w II połowie minionego roku, kiedy inwestorzy byli już świadomi nadchodzącego spowolnienia w budownictwie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany kursów największych przedsiębiorstw budowlanych w skali ostatnich 12 miesięcy, to już tak bardzo nie zachwycają. PBG zyskał w skali roku ok. 13%, Pol-Aqua ok. 20%, a Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa po ok. 40%. Dużo lepiej wypadł Budimex, który dał zarobić ok. 60%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Na korzystne postrzeganie akcji z tej branży w tym roku wpływają oczekiwania na umocnienie ożywienia gospodarczego w kraju i w strefie euro. To powinno przełożyć się na wzrost inwestycji i w efekcie popytu na prace budowlane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA