| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Kanada może podnieść stopy procentowe

Kanada może podnieść stopy procentowe

Kanadyjski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie dając jednocześnie sygnał, że stopy mogą być podwyższone w najbliższej przyszłości.

Kanada może być pierwszym z 7 najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, które zdecyduje się na zaostrzenie polityki monetarnej. Przekonuje o tym porzucenie sformułowania o „warunkowym zobowiązaniu” do utrzymywania kosztu pieniądza bez zmian do czerwcowego posiedzenia, jeśli tylko nie zmienią się perspektywy inflacyjne. Bank centralny wskazał, że inflacja w przyszłym roku będzie nieznacznie przekraczać cel, jakim jest 2%. Jednocześnie podniesiono prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok do 3,7%.

Z podwyżką stóp procentowych nie czekały Indie. Stało się tak po raz drugi w ciągu ostatnich 4 tygodni. Koszt pieniądza wzrósł do 3,7%. Jednocześnie zwiększono wysokość rezerwy obowiązkowej dla banków, co ma dodatkowo chłodzić akcję kredytową i w efekcie koniunkturę gospodarczą.

Z nadmierną inflacją wciąż zmaga się Wielka Brytania. W marcu wyniosła ona 3,4% wobec 3% w lutym i przewidywanych przez analityków 3,1%. Inflacja 4 kolejny miesiąc przekraczała cel banku centralnego, jakim jest 2%. Inflacja bazowa przyspieszyła do 3% z 2,9% w lutym. W takich warunkach mogą zwiększać się oczekiwania na kontrreakcję władz monetarnych, by przeciwdziałać narastaniu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie.
Rynki akcji nie przejmują się jednak tymi doniesieniami i odrabiają straty z początku tygodnia.

  • Nawarstwiają się sygnały zapowiadające zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie, ale inwestorzy na rynkach akcji nie zwracają na to uwagi
  • Inflacja w Wielkiej Brytanii w marcu 4 raz z rzędu przekraczała cel banku centralnego
  • Siła spółek budowlanych w tym roku na naszej giełdzie w dużym stopniu wynika ze słabości w II połowie 2009 r.

W kontekście wciąż słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w marcu w naszym kraju, która po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła o 9,4%, zastanawiać może silna postawa na giełdzie spółek budowlanych w tym roku. Są jednymi z najlepszych. W największym stopniu tłumaczy to słabsza postawa firm z tej branży w II połowie minionego roku, kiedy inwestorzy byli już świadomi nadchodzącego spowolnienia w budownictwie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany kursów największych przedsiębiorstw budowlanych w skali ostatnich 12 miesięcy, to już tak bardzo nie zachwycają. PBG zyskał w skali roku ok. 13%, Pol-Aqua ok. 20%, a Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa po ok. 40%. Dużo lepiej wypadł Budimex, który dał zarobić ok. 60%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Na korzystne postrzeganie akcji z tej branży w tym roku wpływają oczekiwania na umocnienie ożywienia gospodarczego w kraju i w strefie euro. To powinno przełożyć się na wzrost inwestycji i w efekcie popytu na prace budowlane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »