REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Greckie problemy budzą coraz większy strach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rozszerza się strach przed powtórzeniem się kłopotów z finansami publicznymi, z jakimi od tygodni boryka się Grecja, w innych częściach świata.

Naturalnymi kandydatami do finansowej zapaści podobnej jak w Grecji są pozostałe kraje zaliczane do PIIGS, czyli Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania. Ostateczne rozmiary pomocy dla Grecji, które przekroczyły 100 mld USD, uświadomiły, że skala problemu tego kraju jest większa niż wcześniej to szacowano. Na przykład wtedy, gdy mówiono o 45 mld USD potrzebnych do uratowania Grecji przed bankructwem.

REKLAMA

REKLAMA

To wszystko wywołało gwałtowny odwrót od ryzyka na światowych rynkach finansowych, na czym najbardziej traciły aktywa z emerging markets. Ruch się napędzał także ze względu na spadek notowań euro względem dolara, co niekorzystnie wpływało na ceny surowców. To dodatkowo uderzało w postrzeganie rynków wschodzących. Reakcja była tym silniejsza, że przez długie tygodnie inwestorzy ignorowali złe sygnały z Grecji.

Spektakularne zniżki stały się udziałem walut z rynków wschodzących. Frank szwajcarski podskoczył wczoraj do ponad 2,8 zł i mocno zbliżył się do średnioterminowego oporu, jakim jest 2,84 zł.

W tle tych wydarzeń mieliśmy publikację indeksów aktywności przemysłu w kwietniu. W naszym kraju nie doszło do spodziewanej poprawy, wyraźny spadek nastąpił w Chinach. Potwierdza się więc, że wraz z wygasaniem efektu niskiej bazy porównawczej w takich krajach jak Polska, czy Chiny, trudniej jest o dalsze umacnianie się ożywienia gospodarczego.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Reakcja rynków finansowych na problemy Grecji jest tak silna, gdyż wcześniej inwestorzy je ignorowali
  • Kwietniowe dane o aktywności przemysłu w Polsce i Chinach wskazują na trudności z przyspieszaniem ożywienia gospodarczego w sytuacji, gdy wygasają efekty niskiej bazy porównawczej

Rynki nieruchomości

W marcu pierwszy raz od listopada 2009 r. zwiększyła się liczba przyznanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii. Było to 48,9 tys., nieznacznie mniej od przewidywanych przez ekonomistów 49 tys. Poprawa w tym zakresie jest pochodną zakończenia ciężkiej zimy, która ograniczała aktywność kupujących. Wpływ na to miało też zwolnienie z podatku tych, którzy kupują pierwsze mieszkanie. W okresie kulminacji ostatniego kryzysu, w listopadzie 2008 r. przyznano zaledwie 26.6 tys. kredytów hipotecznych. W szczycie boomu na rynku nieruchomości było to 120 tys. Łączne zadłużenie w Wielkiej Brytanii z tytułu kredytów hipotecznych zwiększyło się w marcu o 318 mln funtów.

Zobacz też serwis: Kredyty

Nieznacznie bardziej od oczekiwań zwiększyła się marcowa liczba podpisanych umów kupna domów w USA. Wzrost wyniósł 5,3% w skali miesiąca po ponad 8-proc. zwyżce w lutym. W porównaniu z marcem 2009 r. poprawa sięgnęła 24%. Działają więc zachęty podatkowe do kupna domów.

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA