REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Polsce i strefie euro raczej się nie zmienią

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie podejmie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych, dla rynku ważniejszy jednak może być komunikat rady określający politykę pieniężną w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

Po dwóch dniach posuchy jeśli chodzi o istotne wiadomości gospodarcze dziś będzie ich wyraźnie więcej. Uwagę będą koncentrować decyzje władz monetarnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Choć w obu przypadkach najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie kosztów pieniądza na niezmienionym poziomie, to tło tych decyzji wyraźnie się różni i odmienne są aspekty, które będą przyciągać uwagę. U nas chodzi między innymi o to, czy w komunikacie po posiedzeniu RPP znajdą się kolejne sygnały, że Rada może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych w przyszłości. Taka sugestia pojawiła się w ostatnich minutes. Miała ona jednak swoje wyraźne podłoże, jakim była chęć przeciwdziałania aprecjacji złotego. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jakie pomysły w Radzie pojawiłyby się, gdyby złoty zaczął wyraźniej słabnąć. Wczoraj mieliśmy próbkę, jak może wyglądać wyprzedaż naszej waluty.

REKLAMA

W Ameryce w polityce monetarnej chodzi o zupełnie coś innego utrzymanie zapewnienia o kontynuacji polityki rekordowo taniego pieniądza przez dłuższy czas. To podtrzymywałoby inwestorów w przekonaniu, że „warunki gry” w dalszym ciągu pozostają niezmienione.

Wtorkowe notowania na naszym parkiecie potwierdzają przypuszczenia, że obwieszczenie po pierwszej sesji tego tygodnia końca korekty zniżkowej było przedwczesne. Realne jest przynajmniej dopełnienie ruchu powrotnego do styczniowej górki, która dla WIG wypada przy 41,6 tys. pkt. Znaczenie tego wsparcia w dłuższym terminie jest ogromne, bo spadek oznaczałby trwalsze zniżki.

Zwróć uwagę:

 • W komunikacie RPP istotne będzie to, czy pojawią się kolejne sygnały sugerujące możliwość obniżki stóp procentowych w przyszłości
 • Korekta spadkowa na giełdzie prawdopodobnie jeszcze się nie skończyła, w efekcie czego indeks WIG może zejść do styczniowej górki przy 41,6 tys. pkt

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnie dane GUS wykazały, że w naszym kraju w marcu tego roku w budowie było 663,7 tys. mieszkań. Miesiąc wcześniej ich liczba była o 4 tys. mniejsza. Natomiast w marcu 2009 r. było to 669,4 tys. Widać więc skutki osłabienia aktywności na rynku mieszkaniowym z poprzednich miesięcy. Mniej się rozpoczyna nowych inwestycji, niż ich się kończy. Dlatego mniej jest mieszkań w budowie. Dla porównania na koniec 2008 r. było ich 687,4 tys., na koniec minionego roku—670,3 tys.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Statystyczne znaczenie miała publikacja indeksu cen domów w USA - S&P/Case Shiller. Wiadomo, że sytuacja pod tym względem stabilizuje się. W lutym ceny domów podniosły się o 0,6% w skali roku. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy wartość domów w USA obniżyła się do poziomów ostatnio widzianych w 2003 r., a w przypadku jednej czwartej właścicieli zobowiązania z tytułu kredytu hipotecznego przekraczają wartość domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA