REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Polsce i strefie euro raczej się nie zmienią

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie podejmie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych, dla rynku ważniejszy jednak może być komunikat rady określający politykę pieniężną w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

Po dwóch dniach posuchy jeśli chodzi o istotne wiadomości gospodarcze dziś będzie ich wyraźnie więcej. Uwagę będą koncentrować decyzje władz monetarnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Choć w obu przypadkach najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie kosztów pieniądza na niezmienionym poziomie, to tło tych decyzji wyraźnie się różni i odmienne są aspekty, które będą przyciągać uwagę. U nas chodzi między innymi o to, czy w komunikacie po posiedzeniu RPP znajdą się kolejne sygnały, że Rada może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych w przyszłości. Taka sugestia pojawiła się w ostatnich minutes. Miała ona jednak swoje wyraźne podłoże, jakim była chęć przeciwdziałania aprecjacji złotego. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jakie pomysły w Radzie pojawiłyby się, gdyby złoty zaczął wyraźniej słabnąć. Wczoraj mieliśmy próbkę, jak może wyglądać wyprzedaż naszej waluty.

REKLAMA

W Ameryce w polityce monetarnej chodzi o zupełnie coś innego utrzymanie zapewnienia o kontynuacji polityki rekordowo taniego pieniądza przez dłuższy czas. To podtrzymywałoby inwestorów w przekonaniu, że „warunki gry” w dalszym ciągu pozostają niezmienione.

Wtorkowe notowania na naszym parkiecie potwierdzają przypuszczenia, że obwieszczenie po pierwszej sesji tego tygodnia końca korekty zniżkowej było przedwczesne. Realne jest przynajmniej dopełnienie ruchu powrotnego do styczniowej górki, która dla WIG wypada przy 41,6 tys. pkt. Znaczenie tego wsparcia w dłuższym terminie jest ogromne, bo spadek oznaczałby trwalsze zniżki.

Zwróć uwagę:

  • W komunikacie RPP istotne będzie to, czy pojawią się kolejne sygnały sugerujące możliwość obniżki stóp procentowych w przyszłości
  • Korekta spadkowa na giełdzie prawdopodobnie jeszcze się nie skończyła, w efekcie czego indeks WIG może zejść do styczniowej górki przy 41,6 tys. pkt

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnie dane GUS wykazały, że w naszym kraju w marcu tego roku w budowie było 663,7 tys. mieszkań. Miesiąc wcześniej ich liczba była o 4 tys. mniejsza. Natomiast w marcu 2009 r. było to 669,4 tys. Widać więc skutki osłabienia aktywności na rynku mieszkaniowym z poprzednich miesięcy. Mniej się rozpoczyna nowych inwestycji, niż ich się kończy. Dlatego mniej jest mieszkań w budowie. Dla porównania na koniec 2008 r. było ich 687,4 tys., na koniec minionego roku—670,3 tys.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Statystyczne znaczenie miała publikacja indeksu cen domów w USA - S&P/Case Shiller. Wiadomo, że sytuacja pod tym względem stabilizuje się. W lutym ceny domów podniosły się o 0,6% w skali roku. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy wartość domów w USA obniżyła się do poziomów ostatnio widzianych w 2003 r., a w przypadku jednej czwartej właścicieli zobowiązania z tytułu kredytu hipotecznego przekraczają wartość domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA