REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Polsce i strefie euro raczej się nie zmienią

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie podejmie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych, dla rynku ważniejszy jednak może być komunikat rady określający politykę pieniężną w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

Po dwóch dniach posuchy jeśli chodzi o istotne wiadomości gospodarcze dziś będzie ich wyraźnie więcej. Uwagę będą koncentrować decyzje władz monetarnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Choć w obu przypadkach najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie kosztów pieniądza na niezmienionym poziomie, to tło tych decyzji wyraźnie się różni i odmienne są aspekty, które będą przyciągać uwagę. U nas chodzi między innymi o to, czy w komunikacie po posiedzeniu RPP znajdą się kolejne sygnały, że Rada może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych w przyszłości. Taka sugestia pojawiła się w ostatnich minutes. Miała ona jednak swoje wyraźne podłoże, jakim była chęć przeciwdziałania aprecjacji złotego. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jakie pomysły w Radzie pojawiłyby się, gdyby złoty zaczął wyraźniej słabnąć. Wczoraj mieliśmy próbkę, jak może wyglądać wyprzedaż naszej waluty.

REKLAMA

W Ameryce w polityce monetarnej chodzi o zupełnie coś innego utrzymanie zapewnienia o kontynuacji polityki rekordowo taniego pieniądza przez dłuższy czas. To podtrzymywałoby inwestorów w przekonaniu, że „warunki gry” w dalszym ciągu pozostają niezmienione.

Wtorkowe notowania na naszym parkiecie potwierdzają przypuszczenia, że obwieszczenie po pierwszej sesji tego tygodnia końca korekty zniżkowej było przedwczesne. Realne jest przynajmniej dopełnienie ruchu powrotnego do styczniowej górki, która dla WIG wypada przy 41,6 tys. pkt. Znaczenie tego wsparcia w dłuższym terminie jest ogromne, bo spadek oznaczałby trwalsze zniżki.

Zwróć uwagę:

  • W komunikacie RPP istotne będzie to, czy pojawią się kolejne sygnały sugerujące możliwość obniżki stóp procentowych w przyszłości
  • Korekta spadkowa na giełdzie prawdopodobnie jeszcze się nie skończyła, w efekcie czego indeks WIG może zejść do styczniowej górki przy 41,6 tys. pkt

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnie dane GUS wykazały, że w naszym kraju w marcu tego roku w budowie było 663,7 tys. mieszkań. Miesiąc wcześniej ich liczba była o 4 tys. mniejsza. Natomiast w marcu 2009 r. było to 669,4 tys. Widać więc skutki osłabienia aktywności na rynku mieszkaniowym z poprzednich miesięcy. Mniej się rozpoczyna nowych inwestycji, niż ich się kończy. Dlatego mniej jest mieszkań w budowie. Dla porównania na koniec 2008 r. było ich 687,4 tys., na koniec minionego roku—670,3 tys.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Statystyczne znaczenie miała publikacja indeksu cen domów w USA - S&P/Case Shiller. Wiadomo, że sytuacja pod tym względem stabilizuje się. W lutym ceny domów podniosły się o 0,6% w skali roku. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy wartość domów w USA obniżyła się do poziomów ostatnio widzianych w 2003 r., a w przypadku jednej czwartej właścicieli zobowiązania z tytułu kredytu hipotecznego przekraczają wartość domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA