REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nie reaguje na dobre wiadomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Na rynkach finansowych narasta przewrażliwienie w sprawie potencjalnych problemów z finansami publicznymi w kolejnych krajach.

Członek Europejskiego Banku Centralnego, Axel Weber, mówił wczoraj o negatywnym wpływie greckich kłopotów na całą strefę euro i rynki kapitałowe. Rosły koszty ubezpieczenia przed ryzykiem niewypłacalności Hiszpanii i Portugalii, traciło euro, które zeszło poniżej 1,29 USD, dalej traciły akcje i surowce. Oliwy do ognia dolała wiadomość, że Moody’s wziął pod lupę rating Portugalii i może go obniżyć.

REKLAMA

REKLAMA

Zupełnie nie liczą się w ostatnich dniach doniesienia gospodarcze. W kwietniu nastąpił drugi najmocniejszy spadek w historii liczby planowanych zwolnień w amerykańskich firmach. Raport Challengera wykazał zniżkę o 71% w skali roku. Poprawa nastąpiła w minionym miesiącu w zakresie liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA (przybyło ich 32 tys., najwięcej od stycznia 2008 r.). W takim samym tempie, jak w marcu rozwijał się w minionym miesiącu sektor usług w Ameryce.

Nie brakuje jednak też niepokojących wiadomości. Bank Australii nie osiąga sukcesów w schładzaniu rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń na budowę zwiększyła się w marcu najbardziej od 2002 r. (15,3% w skali miesiąca). Umacniają się oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w Brazylii i to aż o 1 pkt proc. po tym, jak została zwiększona o 0,75 pkt proc. pod koniec kwietnia. Coraz gorzej ma się sytuacja na giełdzie chińskiej, gdzie kursy są najniższe od 8 miesięcy.

Zwróć uwagę:

 • Narastają obawy, że problemy Grecji rozleją się po całym Starym Kontynencie
 • Szybko zmniejsza się skłonność globalnych inwestorów do podejmowania ryzyka
 • Pogarsza się postrzeganie głównych rynków wschodzących (Brazylia, Chiny, Rosja)

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwietniowy indeks aktywności brytyjskiego rynku nieruchomości podniósł się do najwyższego poziomu od 2,5 roku. PMI Construction osiągnął 58,2 pkt wobec 53,1 pkt w marcu. To kolejne dane gospodarcze, w których odbicie znalazł efekt niskiej bazy porównawczej z 2009 r. Do lutego tego roku branża nieruchomościowa w Wielkiej Brytanii znajdowała się nieustannie w regresie przez 2 lata. Co przy tym ważne obecne ożywienie widoczne jest nie tylko w segmencie mieszkaniowym, ale również w komercyjnym.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Dobiegające końca wsparcie podatkowe dla kupujących dom w USA przekłada się na większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W minionym tygodniu wzrost liczby wniosków o nie wyniósł 13% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W kwietniu poprawa wyniosła 24%. Pojawiają się jednak obawy, że w kolejnych miesiącach nastąpi silny regres aktywności. Natomiast w przypadku refinansowania kredytów w ubiegłym tygodniu mieliśmy spadek o 2,1%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA