reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego (Rd), umożliwia określenie ile dni potrzeba, aby nastąpiła całkowita wymiana towaru w magazynie.

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego

Gdy zsumuje się wartość wszystkich towarów w cenach zbytu [W], następnie przemnoży tę wartość przez ilość dni [d], w których realizowano obrót (sprzedaż hurtowni), i podzieli przez ten obrót (o), to uzyskamy Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego w dniach:

gdzie:
Rd - wskaźnik rotacji zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
m - liczba dni, jakie upłynęły od początku roku;
o - obrót uzyskany od początku roku .

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Uwaga: W zależności od posiadanych danych, wartość stanu magazynowego (s) i wartość obrotów miesięcznych (o) mogą zawierać w sobie podatek VAT lub też nie. Nie będzie to miało żadnego znaczenia dla naszych wyliczeń pod warunkiem, że podstawiając dane uwzględnimy ten podatek, bądź go nie uwzględnimy, zarówno w przypadku wartości (s) jak i wartości (o).

Jeżeli wiemy, że wartość zapasów w cenach zbytu (s) wynosi 951 200 zł.; a sprzedaż od początku roku (o) wyniosła 2 190 000 zł., to rotacja towaru wyniesie:

Taki wynik oznacza, że teoretycznie, po 78 dniach, nastąpi całkowita wymiana towarów w magazynie firmy. Pamiętajmy jednak, iż w praktyce część towaru opuści magazyn znacznie wcześniej, część natomiast będzie w nim wielokrotnie dłużej .

Uzyskana informacja niewiele nam jeszcze mówi o stanie firmy. Nie wiemy czy owe 78 dni to rotacja wyjątkowo krótka, stanowczo zbyt długa czy po prosu właściwa. Niekiedy specyfika towaru albo jego pochodzenie może mieć wpływ na szybkość rotacji magazynowej (np. sezonowość produkcji, czy konieczność importu z bardzo odległych miejsc świata). Znacznie więcej dowiemy się, jeśli zestawimy ze sobą wskaźniki rotacji za ostatnich kilka miesięcy. Np.:

Teraz widać to wyraźnie, Firma „X” systematycznie pogarsza swoje wyniki. Najprawdopodobniej zmniejszają się tam obroty, albo np. nastąpiła zmiana na stanowisku osoby zamawiającej towar i nowy pracownik nie radzi sobie tak dobrze jak jego poprzednik. Towaru w prawdzie nie brakuje, ale finansowe obciążenia przedsiębiorstwa, względem dostawców, z tytułu zapłaty za zakupiony towar, znacznie wzrosły. Przyczyn może być zresztą wiele, nie wszystkie negatywne, (choć te wydają się bardzo prawdopodobne). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Firma „Y” wykazuje trend zgoła odwrotny. Jeśli by wnosić tylko z tego jednego parametru oceny jej pracy, to najprawdopodobniej udało się tam skutecznie zastosować jakiś program poprawy efektywności działania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 22.07.2014

Ekspert:

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama