REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego (Rd), umożliwia określenie ile dni potrzeba, aby nastąpiła całkowita wymiana towaru w magazynie.

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego

Gdy zsumuje się wartość wszystkich towarów w cenach zbytu [W], następnie przemnoży tę wartość przez ilość dni [d], w których realizowano obrót (sprzedaż hurtowni), i podzieli przez ten obrót (o), to uzyskamy Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego w dniach:

REKLAMA

gdzie:
Rd - wskaźnik rotacji zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
m - liczba dni, jakie upłynęły od początku roku;
o - obrót uzyskany od początku roku .

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga: W zależności od posiadanych danych, wartość stanu magazynowego (s) i wartość obrotów miesięcznych (o) mogą zawierać w sobie podatek VAT lub też nie. Nie będzie to miało żadnego znaczenia dla naszych wyliczeń pod warunkiem, że podstawiając dane uwzględnimy ten podatek, bądź go nie uwzględnimy, zarówno w przypadku wartości (s) jak i wartości (o).

Jeżeli wiemy, że wartość zapasów w cenach zbytu (s) wynosi 951 200 zł.; a sprzedaż od początku roku (o) wyniosła 2 190 000 zł., to rotacja towaru wyniesie:

REKLAMA

Taki wynik oznacza, że teoretycznie, po 78 dniach, nastąpi całkowita wymiana towarów w magazynie firmy. Pamiętajmy jednak, iż w praktyce część towaru opuści magazyn znacznie wcześniej, część natomiast będzie w nim wielokrotnie dłużej .

Uzyskana informacja niewiele nam jeszcze mówi o stanie firmy. Nie wiemy czy owe 78 dni to rotacja wyjątkowo krótka, stanowczo zbyt długa czy po prosu właściwa. Niekiedy specyfika towaru albo jego pochodzenie może mieć wpływ na szybkość rotacji magazynowej (np. sezonowość produkcji, czy konieczność importu z bardzo odległych miejsc świata). Znacznie więcej dowiemy się, jeśli zestawimy ze sobą wskaźniki rotacji za ostatnich kilka miesięcy. Np.:

Teraz widać to wyraźnie, Firma „X” systematycznie pogarsza swoje wyniki. Najprawdopodobniej zmniejszają się tam obroty, albo np. nastąpiła zmiana na stanowisku osoby zamawiającej towar i nowy pracownik nie radzi sobie tak dobrze jak jego poprzednik. Towaru w prawdzie nie brakuje, ale finansowe obciążenia przedsiębiorstwa, względem dostawców, z tytułu zapłaty za zakupiony towar, znacznie wzrosły. Przyczyn może być zresztą wiele, nie wszystkie negatywne, (choć te wydają się bardzo prawdopodobne). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Firma „Y” wykazuje trend zgoła odwrotny. Jeśli by wnosić tylko z tego jednego parametru oceny jej pracy, to najprawdopodobniej udało się tam skutecznie zastosować jakiś program poprawy efektywności działania.

Firma „Z”, sprawia wrażenie podmiotu całkowicie rozregulowanego. Prawdopodobnie jest to podmiot, zarządzany niedbale, albo też skala problemów przed jakimi stoi Zarząd, znacznie przekracza jego faktyczne możliwości działania. Jednak z ostateczną oceną warto by było poczekać do czasu przeprowadzenia też innych analiz i porównania ich w czasie.

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu towarowego (Ez), informuje o tym ile środków obrotowych potrzebowało przedsiębiorstwo, w postaci zapasu magazynowego, na każdą złotówkę obrotu dokonanego w danym okresie czasu (najczęściej wykorzystywaną miarą jest okres miesiąca). Jego wyliczenie jest niezwykle proste, wystarczy podzielić kwotę będącą wartością zapasu magazynowego, w cenach zbytu, na ostatni dzień miesiąca (s), przez wartość obrotu w miesiącu (o), a otrzymany wynik pomnożyć przez ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku (M).

gdzie:
Ez - wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
o - obrót na koniec miesiąca uzyskany od początku roku;
M - ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku;

Ten prosty wskaźnik informuje z całą mocą jak potrafimy wykorzystać dostępne środki. Popatrzmy jak gospodarują nimi w naszej, przykładowej firmie.

REKLAMA

Otrzymany wynik oznacza, iż na każdą złotówkę obrotu potrzeba było zgromadzić 2,6zł. zapasu magazynowego. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ważniejsze od samego wyniku jest śledzenie tendencji zmian wskaźnika w czasie. Dobrze wiedzieć też, czy takie obciążenie zapasem towarowym nie zagraża płynności finansowej firmy (porównanie ze wskaźnikiem płynności finansowej) oraz jak uzyskany wynik ma się do wskazań w porównywalnych firmach tej samej branży. W każdym przypadku jednak, powinniśmy starać się, aby tak organizować dostawy, by rotacja towarów w magazynie była stosunkowo szybka a wartość wskaźnika (Ez) możliwie mała.

Dla porównania, w praktyce, najlepsze obserwowane wskaźniki efektywności wykorzystania zapasu towarowego z jakimi się spotkałem oscylowały, w poszczególnych miesiącach roku, około 0,35zł. Na przykład w stosunkowo małej, bo mającej ca 350 000zł. obrotu miesięcznego, hurtowni, w magazynie liczącym prawie 2 500 pozycji asortymentowych, odbieranych od kilkunastu dostawców, utrzymywano wskaźnik „Ez” na poziomie mniejszym niż 0,5zł.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA