REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
Wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego (Rd), umożliwia określenie ile dni potrzeba, aby nastąpiła całkowita wymiana towaru w magazynie.

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego

Gdy zsumuje się wartość wszystkich towarów w cenach zbytu [W], następnie przemnoży tę wartość przez ilość dni [d], w których realizowano obrót (sprzedaż hurtowni), i podzieli przez ten obrót (o), to uzyskamy Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego w dniach:

REKLAMA

gdzie:
Rd - wskaźnik rotacji zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
m - liczba dni, jakie upłynęły od początku roku;
o - obrót uzyskany od początku roku .

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga: W zależności od posiadanych danych, wartość stanu magazynowego (s) i wartość obrotów miesięcznych (o) mogą zawierać w sobie podatek VAT lub też nie. Nie będzie to miało żadnego znaczenia dla naszych wyliczeń pod warunkiem, że podstawiając dane uwzględnimy ten podatek, bądź go nie uwzględnimy, zarówno w przypadku wartości (s) jak i wartości (o).

Jeżeli wiemy, że wartość zapasów w cenach zbytu (s) wynosi 951 200 zł.; a sprzedaż od początku roku (o) wyniosła 2 190 000 zł., to rotacja towaru wyniesie:

REKLAMA

Taki wynik oznacza, że teoretycznie, po 78 dniach, nastąpi całkowita wymiana towarów w magazynie firmy. Pamiętajmy jednak, iż w praktyce część towaru opuści magazyn znacznie wcześniej, część natomiast będzie w nim wielokrotnie dłużej .

Uzyskana informacja niewiele nam jeszcze mówi o stanie firmy. Nie wiemy czy owe 78 dni to rotacja wyjątkowo krótka, stanowczo zbyt długa czy po prosu właściwa. Niekiedy specyfika towaru albo jego pochodzenie może mieć wpływ na szybkość rotacji magazynowej (np. sezonowość produkcji, czy konieczność importu z bardzo odległych miejsc świata). Znacznie więcej dowiemy się, jeśli zestawimy ze sobą wskaźniki rotacji za ostatnich kilka miesięcy. Np.:

Teraz widać to wyraźnie, Firma „X” systematycznie pogarsza swoje wyniki. Najprawdopodobniej zmniejszają się tam obroty, albo np. nastąpiła zmiana na stanowisku osoby zamawiającej towar i nowy pracownik nie radzi sobie tak dobrze jak jego poprzednik. Towaru w prawdzie nie brakuje, ale finansowe obciążenia przedsiębiorstwa, względem dostawców, z tytułu zapłaty za zakupiony towar, znacznie wzrosły. Przyczyn może być zresztą wiele, nie wszystkie negatywne, (choć te wydają się bardzo prawdopodobne). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Firma „Y” wykazuje trend zgoła odwrotny. Jeśli by wnosić tylko z tego jednego parametru oceny jej pracy, to najprawdopodobniej udało się tam skutecznie zastosować jakiś program poprawy efektywności działania.

Firma „Z”, sprawia wrażenie podmiotu całkowicie rozregulowanego. Prawdopodobnie jest to podmiot, zarządzany niedbale, albo też skala problemów przed jakimi stoi Zarząd, znacznie przekracza jego faktyczne możliwości działania. Jednak z ostateczną oceną warto by było poczekać do czasu przeprowadzenia też innych analiz i porównania ich w czasie.

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu towarowego (Ez), informuje o tym ile środków obrotowych potrzebowało przedsiębiorstwo, w postaci zapasu magazynowego, na każdą złotówkę obrotu dokonanego w danym okresie czasu (najczęściej wykorzystywaną miarą jest okres miesiąca). Jego wyliczenie jest niezwykle proste, wystarczy podzielić kwotę będącą wartością zapasu magazynowego, w cenach zbytu, na ostatni dzień miesiąca (s), przez wartość obrotu w miesiącu (o), a otrzymany wynik pomnożyć przez ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku (M).

gdzie:
Ez - wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
o - obrót na koniec miesiąca uzyskany od początku roku;
M - ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku;

Ten prosty wskaźnik informuje z całą mocą jak potrafimy wykorzystać dostępne środki. Popatrzmy jak gospodarują nimi w naszej, przykładowej firmie.

REKLAMA

Otrzymany wynik oznacza, iż na każdą złotówkę obrotu potrzeba było zgromadzić 2,6zł. zapasu magazynowego. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ważniejsze od samego wyniku jest śledzenie tendencji zmian wskaźnika w czasie. Dobrze wiedzieć też, czy takie obciążenie zapasem towarowym nie zagraża płynności finansowej firmy (porównanie ze wskaźnikiem płynności finansowej) oraz jak uzyskany wynik ma się do wskazań w porównywalnych firmach tej samej branży. W każdym przypadku jednak, powinniśmy starać się, aby tak organizować dostawy, by rotacja towarów w magazynie była stosunkowo szybka a wartość wskaźnika (Ez) możliwie mała.

Dla porównania, w praktyce, najlepsze obserwowane wskaźniki efektywności wykorzystania zapasu towarowego z jakimi się spotkałem oscylowały, w poszczególnych miesiącach roku, około 0,35zł. Na przykład w stosunkowo małej, bo mającej ca 350 000zł. obrotu miesięcznego, hurtowni, w magazynie liczącym prawie 2 500 pozycji asortymentowych, odbieranych od kilkunastu dostawców, utrzymywano wskaźnik „Ez” na poziomie mniejszym niż 0,5zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA