REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – elementy rachunku ekonomicznego

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Racjonalizacja gospodarowania zapasami
Racjonalizacja gospodarowania zapasami
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej części omówiliśmy przyczyny tworzenia zapasów w przedsiębiorstwie ich podział ze względu na wielkość i wskazaliśmy na zapasy jako składową sumy środków obrotowych firmy. Teraz kolej na elementy rachunku ekonomicznego.

W ogólnym ujęciu, wynik finansowy firmy (Wf) zależy od:
• poziomu sprzedaży (o),
• stawek marży (m),
• kosztów handlowych (K).

REKLAMA

Przykład:
Po zamknięciu miesiąca stycznia 2010r. księgowość przekazała kierownictwu informacje dotyczące wyniku finansowego. Według zapisów księgowych na dzień 31 stycznia 2010r., od początku roku:
• uzyskano obrót (o) w wysokości - 1 426 255 PLN
• wypracowana marża handlowa wyniosła(m) - 10,26%
• Poniesione koszty handlowe (K) - 88 421 PLN

Podstawiając przekazane dane do wzoru ustalono, że kwota wyniku finansowego firmy (Wf), w pierwszym miesiącu 2010 br. wyniosła 57 913 PLN

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakłócenia w ciągłości sprzedaży, co wpłynie na wielkość sprzedaży (o), a tym samym zbyt niski stan zapasów, albo nieprawidłowa struktura (np. duży zapas zbędny) będzie powodować na wielkość realizowanej kwoty marży (o*m). Z kolei zbyt wysoki poziom zapasów prowadzi do nadmiernego wzrostu kosztów zakupu i magazynowania, eo ipso powiększa element (K).

Przy podanych uwarunkowaniach, nie trudno dojść do wniosku, że rachunek ekonomiczny, w gospodarce zapasami, będzie polegać na ustaleniu takiej wielkości zapasów, przy której firma ma zapewnioną ciągłość sprzedaży, jednocześnie zminimalizowane są ponoszone koszty związane z ich utrzymaniem. Dodatkowo, jeśli koszty zapasów są za wysokie, to w nadmiarze zamrożony jest kapitał:

• dostępna gotówka (g) - 78 205 PLN;
należności (n) - 351 659 PLN; obrotowy. Zadanie sprowadza się więc do minimalizowania inwestycji w zapasy, przy jednoczesnym uwzględnianiu postulatów efektywności sprzedaży.

Polecamy: Odzyskiwanie przeterminowanych należności firmy

• Suma środków obrotowych firmy (S) na dzień 31 stycznia 2010 roku wynosi 1 285 500 PLN z czego:
• zapas magazynowy (s) – 828 636 PLN.

Przyjmując sumę środków obrotowych (1 285 500 PLN) za 100%, zapas magazynowy wynosi 64,3%. Nie dziwi więc, że szukanie rezerw w tym segmencie środków obrotowych aby zwiększyć poziom dostępnej gotówki lub np. możliwości podniesienia kredytu kupieckiego odbiorcom, uchodzi za tak istotne.

Pomocą w ocenie i śledzeniu postępów na drodze racjonalizacji stanów magazynowych, może nam służyć: wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego (Ez).

gdzie:
Ez - wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego;
s - zapas magazynowy na dzień …;
o - wielkość obrotu firmy na dzień ... od początku roku;
M - ilość miesięcy jakie upłynęły od początku roku;

Wskaźnik będzie nas informować jaką wartość zapasu magazynowego potrzebowała firma, do zrealizowania jednej złotówki obrotu. Nie trzeba zgadywać, że pożądane jest aby wartość wskaźnika (Ez) była możliwie niska.

Po zamknięciu miesiąca stycznia 2010 roku księgowość podała, że firma dysponowała następującymi danymi potrzebnymi do wyliczenia wskaźnika efektywności zapasów:
• stan magazynowy w ujęciu wartościowym (s) – 828 636 PLN;
• wielkość uzyskanego obrotu (o) – 1426 255 PLN;
• liczb miesięcy jakie upłynęły od początku roku (M) – 1.

REKLAMA

Otrzymany wynik Ez oznacza, że firma potrzebowała 0,58 PLN zapasu magazynowego na każdą złotówkę uzyskanego obrotu. W jej interesie jest utrzymywanie wskaźnika Ez na możliwie najniższym poziomie. Jednocześnie firma nie może dopuścić do tego by jej zapas magazynowy był zbyt mały. Jeśli tak się stanie, to zaczną pojawiać się braki magazynowe i zaczną powstawać straty z tytułu nie zrealizowania obrotu. Nie jest dobre ani utrzymywanie zapasów nadmiernych („musimy mieć towar, nawet na wszelki wypadek, żeby tylko go nie zabrakło”), ani zapasów zbyt małych („nie mamy tego towaru chwilowo na stanie, proszę przedzwonić z tydzień”).

Omówiony wyżej wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego (Ez) wydaje się być jednym z najważniejszych z punktu widzenia zarządu firmy i rachunku ekonomicznego w gospodarce zapasami. Ale jest cały szereg innych wskaźników opisujących zapasy. Żeby pozostać tylko przy tych najbardziej praktycznych i najczęściej wykorzystywanych omówimy jeszcze dwa z nich.

Powszechną miarą stosowaną w gospodarce magazynowej są - wskaźniki rotacji magazynowej. Ich wyliczenie nie jest skomplikowane można je bardzo łatwo przeprowadzić od warunkiem, że dysponuje się rzetelnymi danymi co do uzyskanego obrotu i stanu magazynowego. Dane te powinny być w ujęciu wartościowym, najlepiej na koniec okresu sprawozdawczego (miesiąc/rok).

Pierwszy z tych wskaźników, to: wskaźnik rotacji magazynowej w razach. 

gdzie:
• Rr - rotacja w razach ;
• o - obrót (sprzedaż) firmy za dany okres;
• w – średnia wartość zapasów w cenie zbytu, w analizowanym okresie

Wskaźnik informuje ile razy w jednostce czasu (najczęściej w ciągu jednego miesiąca liczonego jako 30 dni) następuje wartościowa wymiana całego zapasu magazynowego, przy danym poziomie jego wykorzystywania.

Drugi wskaźnik, to: wskaźnik rotacji magazynowej w dniach.

gdzie:
• Rd – rotacja w dniach;
• w – średnia wartość zapasów w cenie zbytu w analizowanym okresie;
• d – liczba dni analizowanego okresu, w których zrealizowano obrót;
• o – obrót (sprzedaż ) firmy za dany okres.

Wskaźnik informuje na ile dni wystarcza zapasu przy danym poziomie jego wykorzystywania.

Kierownik magazynów otrzymał z działu handlowego informacje obrocie (o) uzyskanym w pierwszym miesiącu 2010 r. : 1 426 255 PLN. Na podstawie prowadzonej ewidencji ustalił, że w tym czasie średnia wartość magazynu (w) wynosiła 737 570 PLN. Podstawiając do powyższych wzorów ustalił rotację magazynu: 

Łatwo zauważyć, że obydwa te wskaźniki są ze sobą skorelowane. Czym większa będzie wartość Rr tym mniejsza wartość Rd. Dla przykładu:
• Rr=1 to Rd=30 dni;
• Rr=2 to Rd 15 dni;
• Rr=3 to Rd= 10 dni;
• Rr=5 to Rd= 6 dni itd.

Polecamy: Jak zarządzać wynagrodzeniami w 2010 roku

Tak więc nie ma potrzeby wyliczania obydwu, Wystarczy zdecydować się na jeden z nich. Sugeruję wskaźnik rotacji w dniach (Rd), bowiem lepiej przemawia do naszej wyobraźni. Podam też, że daleko ważniejsze jest by obserwować ten wskaźnik systematycznie. Większą wartość poznawczą da nam informacja jakie zmiany następują w kolejnych miesiącach niż ile taki wskaźnik wynosi w tej chwili. Choć i to nie jest bez znaczenia szczególnie, jeśli mamy dostęp do informacji jaka jest wartość średnia wskaźnika dla branży albo jak kształtuje się w innych firmach branży, które mogą stanowić punkt odniesienia dla naszej firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA