REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami – elementy rachunku ekonomicznego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Racjonalizacja gospodarowania zapasami
Racjonalizacja gospodarowania zapasami
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej części omówiliśmy przyczyny tworzenia zapasów w przedsiębiorstwie ich podział ze względu na wielkość i wskazaliśmy na zapasy jako składową sumy środków obrotowych firmy. Teraz kolej na elementy rachunku ekonomicznego.

W ogólnym ujęciu, wynik finansowy firmy (Wf) zależy od:
• poziomu sprzedaży (o),
• stawek marży (m),
• kosztów handlowych (K).

REKLAMA

Przykład:
Po zamknięciu miesiąca stycznia 2010r. księgowość przekazała kierownictwu informacje dotyczące wyniku finansowego. Według zapisów księgowych na dzień 31 stycznia 2010r., od początku roku:
• uzyskano obrót (o) w wysokości - 1 426 255 PLN
• wypracowana marża handlowa wyniosła(m) - 10,26%
• Poniesione koszty handlowe (K) - 88 421 PLN

Podstawiając przekazane dane do wzoru ustalono, że kwota wyniku finansowego firmy (Wf), w pierwszym miesiącu 2010 br. wyniosła 57 913 PLN

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakłócenia w ciągłości sprzedaży, co wpłynie na wielkość sprzedaży (o), a tym samym zbyt niski stan zapasów, albo nieprawidłowa struktura (np. duży zapas zbędny) będzie powodować na wielkość realizowanej kwoty marży (o*m). Z kolei zbyt wysoki poziom zapasów prowadzi do nadmiernego wzrostu kosztów zakupu i magazynowania, eo ipso powiększa element (K).

Przy podanych uwarunkowaniach, nie trudno dojść do wniosku, że rachunek ekonomiczny, w gospodarce zapasami, będzie polegać na ustaleniu takiej wielkości zapasów, przy której firma ma zapewnioną ciągłość sprzedaży, jednocześnie zminimalizowane są ponoszone koszty związane z ich utrzymaniem. Dodatkowo, jeśli koszty zapasów są za wysokie, to w nadmiarze zamrożony jest kapitał:

• dostępna gotówka (g) - 78 205 PLN;
należności (n) - 351 659 PLN; obrotowy. Zadanie sprowadza się więc do minimalizowania inwestycji w zapasy, przy jednoczesnym uwzględnianiu postulatów efektywności sprzedaży.

Polecamy: Odzyskiwanie przeterminowanych należności firmy

• Suma środków obrotowych firmy (S) na dzień 31 stycznia 2010 roku wynosi 1 285 500 PLN z czego:
• zapas magazynowy (s) – 828 636 PLN.

Przyjmując sumę środków obrotowych (1 285 500 PLN) za 100%, zapas magazynowy wynosi 64,3%. Nie dziwi więc, że szukanie rezerw w tym segmencie środków obrotowych aby zwiększyć poziom dostępnej gotówki lub np. możliwości podniesienia kredytu kupieckiego odbiorcom, uchodzi za tak istotne.

Pomocą w ocenie i śledzeniu postępów na drodze racjonalizacji stanów magazynowych, może nam służyć: wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego (Ez).

gdzie:
Ez - wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego;
s - zapas magazynowy na dzień …;
o - wielkość obrotu firmy na dzień ... od początku roku;
M - ilość miesięcy jakie upłynęły od początku roku;

Wskaźnik będzie nas informować jaką wartość zapasu magazynowego potrzebowała firma, do zrealizowania jednej złotówki obrotu. Nie trzeba zgadywać, że pożądane jest aby wartość wskaźnika (Ez) była możliwie niska.

Po zamknięciu miesiąca stycznia 2010 roku księgowość podała, że firma dysponowała następującymi danymi potrzebnymi do wyliczenia wskaźnika efektywności zapasów:
• stan magazynowy w ujęciu wartościowym (s) – 828 636 PLN;
• wielkość uzyskanego obrotu (o) – 1426 255 PLN;
• liczb miesięcy jakie upłynęły od początku roku (M) – 1.

REKLAMA

Otrzymany wynik Ez oznacza, że firma potrzebowała 0,58 PLN zapasu magazynowego na każdą złotówkę uzyskanego obrotu. W jej interesie jest utrzymywanie wskaźnika Ez na możliwie najniższym poziomie. Jednocześnie firma nie może dopuścić do tego by jej zapas magazynowy był zbyt mały. Jeśli tak się stanie, to zaczną pojawiać się braki magazynowe i zaczną powstawać straty z tytułu nie zrealizowania obrotu. Nie jest dobre ani utrzymywanie zapasów nadmiernych („musimy mieć towar, nawet na wszelki wypadek, żeby tylko go nie zabrakło”), ani zapasów zbyt małych („nie mamy tego towaru chwilowo na stanie, proszę przedzwonić z tydzień”).

Omówiony wyżej wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego (Ez) wydaje się być jednym z najważniejszych z punktu widzenia zarządu firmy i rachunku ekonomicznego w gospodarce zapasami. Ale jest cały szereg innych wskaźników opisujących zapasy. Żeby pozostać tylko przy tych najbardziej praktycznych i najczęściej wykorzystywanych omówimy jeszcze dwa z nich.

Powszechną miarą stosowaną w gospodarce magazynowej są - wskaźniki rotacji magazynowej. Ich wyliczenie nie jest skomplikowane można je bardzo łatwo przeprowadzić od warunkiem, że dysponuje się rzetelnymi danymi co do uzyskanego obrotu i stanu magazynowego. Dane te powinny być w ujęciu wartościowym, najlepiej na koniec okresu sprawozdawczego (miesiąc/rok).

Pierwszy z tych wskaźników, to: wskaźnik rotacji magazynowej w razach. 

gdzie:
• Rr - rotacja w razach ;
• o - obrót (sprzedaż) firmy za dany okres;
• w – średnia wartość zapasów w cenie zbytu, w analizowanym okresie

Wskaźnik informuje ile razy w jednostce czasu (najczęściej w ciągu jednego miesiąca liczonego jako 30 dni) następuje wartościowa wymiana całego zapasu magazynowego, przy danym poziomie jego wykorzystywania.

Drugi wskaźnik, to: wskaźnik rotacji magazynowej w dniach.

gdzie:
• Rd – rotacja w dniach;
• w – średnia wartość zapasów w cenie zbytu w analizowanym okresie;
• d – liczba dni analizowanego okresu, w których zrealizowano obrót;
• o – obrót (sprzedaż ) firmy za dany okres.

Wskaźnik informuje na ile dni wystarcza zapasu przy danym poziomie jego wykorzystywania.

Kierownik magazynów otrzymał z działu handlowego informacje obrocie (o) uzyskanym w pierwszym miesiącu 2010 r. : 1 426 255 PLN. Na podstawie prowadzonej ewidencji ustalił, że w tym czasie średnia wartość magazynu (w) wynosiła 737 570 PLN. Podstawiając do powyższych wzorów ustalił rotację magazynu: 

Łatwo zauważyć, że obydwa te wskaźniki są ze sobą skorelowane. Czym większa będzie wartość Rr tym mniejsza wartość Rd. Dla przykładu:
• Rr=1 to Rd=30 dni;
• Rr=2 to Rd 15 dni;
• Rr=3 to Rd= 10 dni;
• Rr=5 to Rd= 6 dni itd.

Polecamy: Jak zarządzać wynagrodzeniami w 2010 roku

Tak więc nie ma potrzeby wyliczania obydwu, Wystarczy zdecydować się na jeden z nich. Sugeruję wskaźnik rotacji w dniach (Rd), bowiem lepiej przemawia do naszej wyobraźni. Podam też, że daleko ważniejsze jest by obserwować ten wskaźnik systematycznie. Większą wartość poznawczą da nam informacja jakie zmiany następują w kolejnych miesiącach niż ile taki wskaźnik wynosi w tej chwili. Choć i to nie jest bez znaczenia szczególnie, jeśli mamy dostęp do informacji jaka jest wartość średnia wskaźnika dla branży albo jak kształtuje się w innych firmach branży, które mogą stanowić punkt odniesienia dla naszej firmy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA