REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał nie ucieka z rynków wschodzących

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Podczas ostatnich sesji giełdowych na Wall Street znacznie pogorszyła się atmosfera inwestorów. Indeks S&P500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu.

REKLAMA

Po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Wydaje się, że bardziej uzasadnionym podejściem jest obecnie przywiązywanie wagi do oporów, a nie wsparć. Tak właśnie postępuje się, gdy dominuje tendencja spadkowa. Charakterystyczne dla niej były ostatnie reakcje na pojawiające się wiadomości. Te, które były lepsze od oczekiwanych, oddziaływały pozytywnie na rynek przez krótki czas, zaś rozczarowujące, jak wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA, niemieckie PMI, Ifo, czy ZEW, powodowały zniżki.

REKLAMA

Charakterystycznym elementem trwającego pogorszenia koniunktury są dość ograniczone odpływy środków z funduszy inwestujących w akcje z rynków wschodzących. Licząc od początku kwietnia są w dalszym ciągu na wyraźnym plusie. To oznacza, że straciły jedynie część kapitału, który wcześniej pozyskały. Jeszcze lepiej jest w przypadku funduszy obligacji z emerging markets, które wciąż jeszcze nie tracą środków.

W takich warunkach pojawia się naturalne pytanie, co dalej. Czy jednak ostatecznie inwestorzy spasują i przestaną wierzyć w sens bardziej agresywnych lokat, co umocniłoby tendencję spadkową? Czy jednak przepływy stanowią potwierdzenie tymczasowości zniżek cen aktywów z rynków wschodzących?

Zwróć uwagę:

 • Mimo pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych kapitał w ograniczonym stopniu odpływa z rynków wschodzących
 • W trendach zniżkowych warto przywiązywać uwagę do oporów, a nie wsparć

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojawiły się kolejne doniesienia dotyczące niespłacanych kredytów hipotecznych w Ameryce. Tym razem dotyczyły mieszkań wielorodzinnych, które u nas nazwalibyśmy blokami. Odsetek regulowanych nieterminowo kredytów podniósł się w I kwartale tego roku do rekordowego poziomu 4,6%. To cyfra prawie dwa razy wyższa niż rok wcześniej. W ostatnich 3 miesiącach 2009 r. takich kredytów było 4,4%. Dla porównania można przypomnieć, że w czasie kredytu savings-and-loan z 1993 r. odsetek niespłacanych terminowo kredytów w przypadku mieszkań wynosił 3,4%.

Rynek nieruchomości

Jednocześnie pojawiły się wiadomości, że w dalszym ciągu podnosił się odsetek niespłacanych regularnie kredytów w segmencie komercyjnym. Sięgnął 4,2%.

Zobacz też serwis: Kredyty

Dziś uwagę będą przyciągać dane o kwietniowej sprzedaży domów na rynku wtórnym w Ameryce. Spodziewany jest wzrost w porównaniu z marcem o 280 tys.
Trzeba jednak pamiętać, że ubiegły miesiąc był ostatnim, w którym obowiązywały zachęty podatkowe do kupna domów, a załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi na zakup domów w maju, potwierdza obawy przed ponownym regresem w tym względzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA