REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał nie ucieka z rynków wschodzących

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Podczas ostatnich sesji giełdowych na Wall Street znacznie pogorszyła się atmosfera inwestorów. Indeks S&P500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu.

REKLAMA

Po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Wydaje się, że bardziej uzasadnionym podejściem jest obecnie przywiązywanie wagi do oporów, a nie wsparć. Tak właśnie postępuje się, gdy dominuje tendencja spadkowa. Charakterystyczne dla niej były ostatnie reakcje na pojawiające się wiadomości. Te, które były lepsze od oczekiwanych, oddziaływały pozytywnie na rynek przez krótki czas, zaś rozczarowujące, jak wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA, niemieckie PMI, Ifo, czy ZEW, powodowały zniżki.

REKLAMA

Charakterystycznym elementem trwającego pogorszenia koniunktury są dość ograniczone odpływy środków z funduszy inwestujących w akcje z rynków wschodzących. Licząc od początku kwietnia są w dalszym ciągu na wyraźnym plusie. To oznacza, że straciły jedynie część kapitału, który wcześniej pozyskały. Jeszcze lepiej jest w przypadku funduszy obligacji z emerging markets, które wciąż jeszcze nie tracą środków.

W takich warunkach pojawia się naturalne pytanie, co dalej. Czy jednak ostatecznie inwestorzy spasują i przestaną wierzyć w sens bardziej agresywnych lokat, co umocniłoby tendencję spadkową? Czy jednak przepływy stanowią potwierdzenie tymczasowości zniżek cen aktywów z rynków wschodzących?

Zwróć uwagę:

  • Mimo pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych kapitał w ograniczonym stopniu odpływa z rynków wschodzących
  • W trendach zniżkowych warto przywiązywać uwagę do oporów, a nie wsparć

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojawiły się kolejne doniesienia dotyczące niespłacanych kredytów hipotecznych w Ameryce. Tym razem dotyczyły mieszkań wielorodzinnych, które u nas nazwalibyśmy blokami. Odsetek regulowanych nieterminowo kredytów podniósł się w I kwartale tego roku do rekordowego poziomu 4,6%. To cyfra prawie dwa razy wyższa niż rok wcześniej. W ostatnich 3 miesiącach 2009 r. takich kredytów było 4,4%. Dla porównania można przypomnieć, że w czasie kredytu savings-and-loan z 1993 r. odsetek niespłacanych terminowo kredytów w przypadku mieszkań wynosił 3,4%.

Rynek nieruchomości

Jednocześnie pojawiły się wiadomości, że w dalszym ciągu podnosił się odsetek niespłacanych regularnie kredytów w segmencie komercyjnym. Sięgnął 4,2%.

Zobacz też serwis: Kredyty

Dziś uwagę będą przyciągać dane o kwietniowej sprzedaży domów na rynku wtórnym w Ameryce. Spodziewany jest wzrost w porównaniu z marcem o 280 tys.
Trzeba jednak pamiętać, że ubiegły miesiąc był ostatnim, w którym obowiązywały zachęty podatkowe do kupna domów, a załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi na zakup domów w maju, potwierdza obawy przed ponownym regresem w tym względzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA