REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Spodziewane cięcia budżetowe w Wielkiej Brytanii powodują spadek nastrojów konsumentów do poziomu najniższego od 5 miesięcy.

REKLAMA

Rosnąca w ostatnich tygodniach zmienność na rynkach finansowych stanowi dla inwestorów coraz większy problem. Wahania kursów walut, cen akcji, czy notowań surowców są ostatnio znaczące. Zmienność z punktu widzenia inwestorów oznacza ryzyko. Ma ono praktyczny wymiar przy zaciąganiu kredytu walutowego, czy nabywaniu jednostek funduszy inwestycyjnych. Zmiany kursu złotego z dnia na dzień sięgają kilku groszy. Tylko w tym tygodniu franka szwajcarskiego można było kupić i po 2,83 zł i po 2,93 zł. Średnia amplituda dziennych wahań na rynku akcji w ostatnich 4 tygodniach wynosi blisko 2,2%. To najwyższy poziom od jesieni 2009 r. To oznacza, że przy otwieraniu pozycji na rynku akcji trzeba się liczyć z tym, że spóźnienie z decyzją może w istotnym stopniu przełożyć się na jej wynik.

REKLAMA

Charakterystyczny jest spadek w maju nastrojów brytyjskich konsumentów do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Wiąże się to z planem cięć budżetowych. To jeden z pierwszych sygnałów bezpośredniego przekładania się problemów fiskalnych na gospodarkę. Gorsze nastroje konsumentów to perspektywa ich niższych wydatków.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

Japonia nie może wciąż uwolnić się od deflacji. W kwietniu spadek cen przyspieszył do 1,2%, a po wyłączeniu cen żywności i paliw do 1,5%. Wzrosła przy tym stopa bezrobocia (do 5,1%), obniżyły się wydatki konsumentów (o 0,7% w skali roku). Przyspieszyła natomiast sprzedaż detaliczna (wzrost sięgnął 4,9% w skali roku). Widać jednak, że podobnie jak amerykańska gospodarka tak i japońska ma trudności z wejściem na ścieżkę stabilnego wzrostu.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Wynik amerykańskiej gospodarki w I kwartale potwierdza trudności z utrzymaniem tempa ożywienia
 • Duża zmienność rynków finansowych w ostatnich tygodniach zwiększa ryzyko inwestycyjne

Rynki nieruchomości

Liczba pozwoleń na budowę w Nowej Zelandii podniosła się w kwietniu do najwyższego poziomu od 2 lat. Nie licząc apartamentów wzrost w skali roku sięgnął 11%. W przeciwieństwie do Australii, która stara się schłodzić rynek nieruchomości i podnosi stopy procentowe, Nowa Zelandia nie myśli o takich krokach. Od kwietnia minionego roku koszt pieniądza pozostaje na rekordowo niskim poziomie 2,5%. Wytłumaczeniem może być skala regresu na rynku nieruchomości w porównaniu ze szczytem z wiosny 2008 r. Wciąż liczba pozwoleń na budowę jest o 30% mniejsza niż wtedy.

Serwis Nieruchomości

Ciekawą opinię na temat chińskich rynków nieruchomości i akcji wyraził Andy Xie, obecnie niezależny ekonomista, w wcześniej znany ekspert od rynków azjatyckich w Morgan Stanley. Stwierdzi, że dopóki nie dojdzie na rynku nieruchomości do krachu, dopóty hossa nie wróci na giełdowy parkiet. Takie przekonanie wynika z odpływu środków z rynku akcji na rynek nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA