REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaby wizerunek europejskich banków

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Duże zaangażowanie europejskich banków w obligacje państw których wypłacalność stoi pod znakiem zapytania budzi coraz większe obawy analityków branży bankowej.

W nowy tydzień wchodzimy ze świadomością, że inwestorzy na całym świecie dostrzegli problem jaki niesie ze sobą pogorszenie się stanu finansów publicznych. Przez długie tygodnie ignorowali zagrożenia z tym związane, więc teraz nie mogą dziwić reakcje o zdwojonej sile. Jedną z nich jest wzrost kosztów ubezpieczenia przed bankructwem europejskich banków do rekordowego poziomu. Tym samym sytuacja pod tym względem stała się gorsza niż po upadku Lehman Brothers jesienią 2008 r. To pokazuje, że dywagacje na temat możliwego pojawienia się drugiej fali kryzysu nie są na wyrost.

REKLAMA

REKLAMA

Obawy o kondycję banków na Starym Kontynencie biorą się z ich zaangażowania w obligacje Grecji i innych państw mających trudności z finansami publicznymi. Nie chodzi tylko o możliwe straty związane z niewypłacalnością któregoś z tych państw, ale również o doraźne straty wynikające ze spadku ich notowań, przekładające się na zniżkę wartości portfela obligacji.

Wszelkie zawirowania w sektorze bankowym stanowią zagrożenie dla koniunktury gospodarczej. Ekspansja kredytowa ma być jedna z recept na wychodzenie z kryzysu. Temu przecież miały sprzyjać obniżki stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach w Europie zdecydowano się na bezprecedensowe działania. Przyjęty pakiet pożyczkowy sięga 1 bln USD.

Na warszawskim parkiecie koniec minionego tygodnia przyniósł przełamanie styczniowych szczytów przez kolejne indeksy. Tym razem były to mWIG40 i sWIG80. Tym samym wszystkie główne wskaźniki są poniżej tego wsparcia, zapowiadając pogorszenie koniunktury giełdowej na dłużej. Dlatego do dzisiejszej poprawy koniunktury warto podchodzić z ostrożnością.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ostatnie dni przyniosły liczne sygnały sprzedaży na rynkach akcji, w naszym przypadku były nimi przełamane styczniowe szczyty przez indeksy WIG, WIG20, sWIG80 i mWIG40
  • To, że rynki akcji nie reagują na dobre wiadomości gospodarcze, jest dodatkowym przejawem słabych nastrojów inwestorów

Rynki nieruchomości

Wydarzenia na rynkach finansowych z minionego tygodnia przyćmiły publikację wyników finansowych za I kwartał przez giełdowych deweloperów. Osiągnięciami pochwaliły się Dom Development, Marvipol i Gant.

W przypadku pierwszej z tych spółek w zasadzie trudno było mówić o osiągnięciach, gdyż na wszystkich poziomach rachunku wyników nastąpił wyraźny regres. Zysk netto spadł z niecałych 42 mln zł w trzech pierwszych miesiącach 2009 r. do mniej niż 12 mln zł w I kwartale tego roku. 

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Spółka zanotowała obniżkę przychodów (ze 190,6 mln zł do niecałych 160 mln zł), jak również zysku brutto ze sprzedaży (z przeszło 70 mln zł do mniej niż 35 mln zł).
Słabo wypadł też Gant, który za I kwartał tego roku pokazał stratę. Przyczyniło się do niej przeszacowanie w dół wartości nieruchomości. Dużo lepiej radził sobie Marvipol, który mimo tego, że jest znacznie mniejszym niż Dom Development graczem w branży, to osiągnął niewiele niższe zyski. Zbliżyły się do 13 mln zł przy niecałych 82 mln zł przychodów. W tym przypadku to jednak nie tylko zasługa działalności deweloperskiej, ale również aktywności w zakresie sprzedaży aut.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA