REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaby wizerunek europejskich banków

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Duże zaangażowanie europejskich banków w obligacje państw których wypłacalność stoi pod znakiem zapytania budzi coraz większe obawy analityków branży bankowej.

W nowy tydzień wchodzimy ze świadomością, że inwestorzy na całym świecie dostrzegli problem jaki niesie ze sobą pogorszenie się stanu finansów publicznych. Przez długie tygodnie ignorowali zagrożenia z tym związane, więc teraz nie mogą dziwić reakcje o zdwojonej sile. Jedną z nich jest wzrost kosztów ubezpieczenia przed bankructwem europejskich banków do rekordowego poziomu. Tym samym sytuacja pod tym względem stała się gorsza niż po upadku Lehman Brothers jesienią 2008 r. To pokazuje, że dywagacje na temat możliwego pojawienia się drugiej fali kryzysu nie są na wyrost.

REKLAMA

REKLAMA

Obawy o kondycję banków na Starym Kontynencie biorą się z ich zaangażowania w obligacje Grecji i innych państw mających trudności z finansami publicznymi. Nie chodzi tylko o możliwe straty związane z niewypłacalnością któregoś z tych państw, ale również o doraźne straty wynikające ze spadku ich notowań, przekładające się na zniżkę wartości portfela obligacji.

Wszelkie zawirowania w sektorze bankowym stanowią zagrożenie dla koniunktury gospodarczej. Ekspansja kredytowa ma być jedna z recept na wychodzenie z kryzysu. Temu przecież miały sprzyjać obniżki stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach w Europie zdecydowano się na bezprecedensowe działania. Przyjęty pakiet pożyczkowy sięga 1 bln USD.

Na warszawskim parkiecie koniec minionego tygodnia przyniósł przełamanie styczniowych szczytów przez kolejne indeksy. Tym razem były to mWIG40 i sWIG80. Tym samym wszystkie główne wskaźniki są poniżej tego wsparcia, zapowiadając pogorszenie koniunktury giełdowej na dłużej. Dlatego do dzisiejszej poprawy koniunktury warto podchodzić z ostrożnością.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Ostatnie dni przyniosły liczne sygnały sprzedaży na rynkach akcji, w naszym przypadku były nimi przełamane styczniowe szczyty przez indeksy WIG, WIG20, sWIG80 i mWIG40
 • To, że rynki akcji nie reagują na dobre wiadomości gospodarcze, jest dodatkowym przejawem słabych nastrojów inwestorów

Rynki nieruchomości

Wydarzenia na rynkach finansowych z minionego tygodnia przyćmiły publikację wyników finansowych za I kwartał przez giełdowych deweloperów. Osiągnięciami pochwaliły się Dom Development, Marvipol i Gant.

W przypadku pierwszej z tych spółek w zasadzie trudno było mówić o osiągnięciach, gdyż na wszystkich poziomach rachunku wyników nastąpił wyraźny regres. Zysk netto spadł z niecałych 42 mln zł w trzech pierwszych miesiącach 2009 r. do mniej niż 12 mln zł w I kwartale tego roku. 

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Spółka zanotowała obniżkę przychodów (ze 190,6 mln zł do niecałych 160 mln zł), jak również zysku brutto ze sprzedaży (z przeszło 70 mln zł do mniej niż 35 mln zł).
Słabo wypadł też Gant, który za I kwartał tego roku pokazał stratę. Przyczyniło się do niej przeszacowanie w dół wartości nieruchomości. Dużo lepiej radził sobie Marvipol, który mimo tego, że jest znacznie mniejszym niż Dom Development graczem w branży, to osiągnął niewiele niższe zyski. Zbliżyły się do 13 mln zł przy niecałych 82 mln zł przychodów. W tym przypadku to jednak nie tylko zasługa działalności deweloperskiej, ale również aktywności w zakresie sprzedaży aut.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA