REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EUR/USD wciąż oporny

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj wieczorem (tj. 06.07.2010r.) nie udało się sforsować kluczowego oporu EUR/USD w rejonie 1,2670, który otworzyłby drogę do zwyżki do 1,27 i dalej do 1,28. Jakie są tego powody? Tak naprawdę można wymienić kilka.

REKLAMA

Po pierwsze jego istotność z punktu widzenia analizy technicznej i brak stosownego „podkładu fundamentalnego” do ruchu w górę na EUR/USD – przecież mieliśmy słaby odczyt indeksu ISM dla usług w USA, a irracjonalna korelacja z danymi funkcjonuje tylko od kilku dni i w każdej chwili może się zakończyć. Po drugie w nocy Chińczycy podali, iż amerykańskie obligacje nadal pozostaną kluczowym elementem portfela nadwyżek walutowych, a „Financial Times” zamieścił artykuł sugerujący, iż Europejski Bank Centralny może powrócić do polityki quantitative easing, czyli psucia pieniądza – mimo, iż jest to mało prawdopodobne, to rynek zareagował na te informacje w kontekście posiedzenia ECB zaplanowanego na czwartek. Po trzecie na rynku pojawiły się informacje, iż w najbliższych dniach na rynek mogą trafić wyniki tzw. testów wytrzymałościowych dla europejskich banków. To rodzi pewną niepewność, choć obawy nie są tak duże, jak jeszcze przed ostatnią gigantyczną operacją ECB, kiedy to banki komercyjne musiały zwrócić do banku centralnego 442 mld EUR tanich, kryzysowych pożyczek. Po czwarte z rynków akcji zaczął wyparowywać optymizm, którego „chyba tak naprawdę nie było” – technicy zwrócą uwagę na odbicie się indeksu S&P 500 od oporu na 1.040 pkt.

REKLAMA

W efekcie reakcja na rynku EUR/USD, a także generalne odbicie się dolara względem innych walut, wprowadziło także pewne zamieszanie na wykresie złotego. Euro powróciło powyżej 4,10 zł, mimo , że wczorajsze naruszenie tego poziomu sugerowało spadek w okolice 4,05 zł w ciągu kolejnych dni, a dolar znalazł się ponownie powyżej 3,25 zł – o godz. 9:47 notowania wynosiły odpowiednio 4,1230 zł (euro) i 3,2770 zł (dolar). Na rynku widać rosnącą presję w kwestii reform – dzisiaj w jednym z wywiadów prezes NBP, prof. Marek Belka przyznał, iż oczekuje, że rząd przygotuje ambitny budżet na 2011 r. zakładający konieczne zmiany strukturalne. Wczoraj źródła w rządzie poinformowały, że rozważa się oficjalny deficyt niższy od 40 mld zł.

Dzisiaj wpływ na zachowanie się rynku krajowego będzie mieć aukcja 2-letnich obligacji OK1012 za 3,0-5,0 mld zł i wydarzenia na rynkach międzynarodowych. A tam istotne mogą być informacje o majowych zamówieniach w niemieckim przemyśle (dane o PKB za I kwartał to już historia) i ewentualne publikacje „stress-testów” części europejskich banków. Po południu poznamy indeks PMI dla Kanady, który będzie miał wpływ na zachowanie się USD/CAD.

Zobacz też serwis: Inwestycje

REKLAMA

EUR/PLN: Wczorajsze naruszenie 4,10 nie okazało się wiarygodnym sygnałem i dzisiaj rynek wykonał ruch powrotny do 4,12. Kolejny istotny poziom to 4,14 i biorąc pod uwagę ujęcie 4-godzinowe nie można zupełnie wykluczyć możliwości jego testowania. Spadek poniżej poziomu 4,09 będzie możliwy dopiero w przypadku sforsowania 1,2670 na EUR/USD i 1.040 pkt. na indeksie S&P 500.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Wyraźny powrót powyżej 3,25 jest faktem. Ujęcie 4-godzinowe nie wyklucza próby zwyżki powyżej 3,28 i testowania 3,30, chociaż będzie to uzależnione od bieżących ruchów na EUR/USD. Silne wsparcie to oczywiście 3,25, a spadek poniżej wczorajszych 3,2370 będzie możliwy tylko po spełnieniu analogicznych warunków, jak przy EUR/PLN.

EUR/USD: Na razie nie można wyrokować, że szczyt na 1,2662 można utożsamiać z nieudaną próbą naruszenia 1,2670 i na rynek powracają spadki. To będzie można jednoznacznie stwierdzić dopiero po spadku poniżej 1,2450-1,2470. W krótkim okresie ujęcie 4-godzinowe nie wyklucza pogłębienia zniżek poniżej dzisiejszego dołka na 1,2568. Wtedy celem mogą okazać się okolice 1,2530-40, a nawet 1,2500. Najbliższy opór to 1,2611, a później wspomniane 1,2662.

GBP/USD: Wczorajsze zachowanie się funta – nieudane naruszenie 1,5230 – może świadczyć o słabości już blisko 2 miesięcznych zwyżek. Dodatkowo rynek nieznacznie naruszył poziom wsparcia na 1,51. Jednak potwierdzeniem, iż trend zaczyna się „łamać” i wracamy do wyraźnych zwyżek będzie dopiero spadek poniżej 1,4970. Ujęcie 4-godzinowe nie wyklucza dzisiaj spadku nawet w okolice 1,5020. Opór to 1,5150.

Notowania walut on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA