REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki wyborów nie wpłynęły na złotego

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Niewielka różnica poparcia 2 czołowych kandydatów w I turze wyborów prezydenckich nie wywołała niepokoju na rynku walutowym. Inwestorzy przywiązują większą wagę do zapowiedzi zmiany polityki Ludowego Banku Chin wobec kursu juana.

Jeżeli inwestorzy zagraniczni przywiązywaliby bardzo dużą wagę do wyników wyborów prezydenckich, to jedynie 4,5 punktu procentowego różnicy pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Jarosławem Kaczyńskim po I turze wyborów, mogłoby wzbudzić ich niepokój. I być może tak się stanie, gdyż wcześniej liczono, że pełnia władzy dla Platformy Obywatelskiej pozwoli na przyspieszenie istotnych reform w Polsce. Teraz okazuje się, że nie ma już jednoznacznego lidera wyborów. Tym samym, im bliżej będzie drugiej tury (4 VII), tym istotniejsze będą wyniki sondaży (chociaż te zazwyczaj zaniżają poparcie dla lidera PIS).

REKLAMA

Zobacz też serwis: Wybory

REKLAMA

Kluczowe dla rynków finansowych są teraz spekulacje wokół przyszłego kursu juana i wpływu sobotniej decyzji Ludowego Banku Chin, który zgodził się na stopniowe uelastycznienie sztywnego do tej pory kursu CNY. Wprawdzie wykluczono możliwość jednorazowej rewaluacji, to jednak w poniedziałek rano notowania juana w relacji do dolara wzrosły do najwyższego poziomu od 5 lat. Obserwatorzy przyznają, iż dzięki temu posunięciu Pekin może złagodzić napięcie z Waszyngtonem przed zaplanowanym na koniec tego tygodnia szczytem G-20. To też dobry ruch w sferze makro – mocniejszy juan może w pewnym sensie zastąpić konieczność podwyżki stóp procentowych w Chinach, czego obawiała się część obserwatorów. I wreszcie w ujęciu globalnym daje to szanse na zmniejszenie nierównowagi w handlu. W efekcie reakcja na informacje z Chin jest na światowych rynkach dość optymistyczna.

Dzisiaj kalendarz danych makro jest dość ubogi, zwłaszcza jeżeli chodzi o kraje G-7. Z kolei w kraju w południe mamy przetarg rocznych bonów, a o godz. 14:00 pewien wpływ na złotego będzie miała decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech. Nie oczekuje się ich zmiany (5,25 proc.). O poranku złoty dość wyraźnie zyskiwał na wartości umacniając się w okolice 4,01 zł za euro i 3,22 zł za dolara. Tak niskie poziomy zostały szybko wykorzystane przez importerów i w efekcie po godz. 10:00 euro wróciło powyżej 4,03.

Notowania walut on-line

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/PLN: Silnym oporem stały się teraz okolice 4,04-4,05, a wsparcie to rejon 4,00-4,01. Trend spadkowy jest dość silny, co pokazują dzienne wskaźniki. Ujęcie 4-godzinowe daje natomiast nieco mieszane sygnały. Ponowny test 4,01 jeszcze dzisiaj może być mało prawdopodobny.

USD/PLN: Spadek poniżej 3,25 sugeruje, iż trend spadkowy nabiera tempa. Okolice 3,25 będą teraz mocnym oporem. Spadek poniżej 3,22 w kolejnych dniach, jest możliwy tylko przy wsparciu EUR/USD (wyraźne przebicie 1,25).

REKLAMA

EUR/USD: Notowania na chwilę naruszyły opór na 1,2450. Dopiero trwałe naruszenie w/w poziomu będzie sygnałem, iż czeka nas test rejonu 1,25. Jeżeli zostanie on naruszony to można będzie się spodziewać ruchu do 1,26. Dzienne wskaźniki cały czas potwierdzają dotychczasowy trend, chociaż są już dość wykupione. Silne wsparcie to rejon 1,2350-1,2400. Wskaźniki 4-godzinowe od jakiegoś czasu dają zbyt wiele mylnych sygnałów.

GBP/USD: Dzisiaj funt dość wyraźnie uporał się z ostatnimi oporami i naruszył na chwilę barierę 1,49. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę, chociaż są już dość wykupione. Wydaje się tym samym, iż dość trudno będzie o test rejonu 1,50. Silne wsparcie to 1,48 i prędzej to one będzie testowane w najbliższych dniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA