reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Allianz Budownictwo 2012 w ubiegłym miesiącu zarobił prawie 10%, a w tym roku 10,5%. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki poszedł w górę w marcu o 11,1%, a w tym roku jest prawie 16% na plusie. W przypadku podmiotów akcji zagranicznych powiązanych z rynkiem nieruchomości marcowy rezultat jest lepszy niż tegoroczny.

Arka Rozwoju Nowej Europy zyskała w minionym miesiącu 9,1%, a od końca 2009 r. 6,4%. DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa odpowiednio 10,4% i 9,2%. BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej 10,% i 5,5%, a ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości 12,8% i 6,3%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Fundusze akcji małych i średnich spółek w marcu zyskały 9,2%, a przez pierwsze 3 miesiące tego roku aż 10,8%. Podmioty mieszane pozwoliły w ubiegłym miesiącu zarobić 5,9%, a po I kwartale są 4,6% na plusie. W przypadku bardziej bezpiecznych od nich funduszy stabilnego wzrostu marcowy wzrost sięgnął 4,2%, a w I kwartale było to 4,7%. Podmioty dłużne krajowe w marcu wypracowały połowę z 4-proc. zysku, jakim mogą pochwalić się po trzech pierwszych miesiącach 2010 r.

Spoglądając na cały rynek funduszy inwestycyjnych otwartych bardzo dobre wyniki, sięgające ok. 20%, wypracowały flagowe podmioty Superfund (A, B i C). W skali tego roku jednak nie wszystkie one już wyszły na plus. Na drugim biegunie znalazły się BPH Globalny Żywności i Surowców, czy Allianz Walutowy ze stratami odpowiednio 3,7% i 3%. Oba podmioty są od kreską także w sali tego roku.

W minionym miesiącu różnice w rezultatach wypracowanych przez poszczególne fundusze z tej samej grupy były pokaźne. Najlepsze podmioty uniwersalne akcji krajowych zyskały dwa razy więcej niż najsłabsze. Legg Mason Akcji zarobił 6,5%, w przypadku Idei Akcji było to 13,7%. W skali ostatnich 12 miesięcy, w czasie których na rynku giełdowym panowała znakomita koniunktura, dysproporcja sięga ok. 9 pkt proc. Natomiast dla minionych 3 lat, kiedy kondycja giełdy była bardzo zmienna, różnica wynosi jedynie 2 pkt proc. i jest na korzyść Legg Mason Akcji. To pokazuje, że miesięczne wyniki nie muszą być dobrą podstawą długofalowych decyzji dotyczących wyboru funduszu.

W marcu najlepiej radziły sobie na warszawskiej giełdzie spółki chemiczne i deweloperskie. WIG-Chemia poszedł w górę o ponad 15%, WIG-Deweloperzy o 14,5%. Niewiele im ustąpiły WIG-Paliwa oraz WIG-Budownictwo. Blado wypadły WIG-Energetyka, WIG-Telekomunikacja oraz WIG-Informatyka. Natomiast różnice w stopach zwrotu w poszczególnych segmentach rynku nie były zbyt duże. WIG20 zyskał ponad 10%, mWIG40 poszedł w górę o przeszło 8%, a sWIG80 o 7,5%.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama