REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Allianz Budownictwo 2012 w ubiegłym miesiącu zarobił prawie 10%, a w tym roku 10,5%. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki poszedł w górę w marcu o 11,1%, a w tym roku jest prawie 16% na plusie. W przypadku podmiotów akcji zagranicznych powiązanych z rynkiem nieruchomości marcowy rezultat jest lepszy niż tegoroczny.

REKLAMA

Arka Rozwoju Nowej Europy zyskała w minionym miesiącu 9,1%, a od końca 2009 r. 6,4%. DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa odpowiednio 10,4% i 9,2%. BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej 10,% i 5,5%, a ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości 12,8% i 6,3%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Zyskały wszystkie grupy funduszy

REKLAMA

Fundusze akcji małych i średnich spółek w marcu zyskały 9,2%, a przez pierwsze 3 miesiące tego roku aż 10,8%. Podmioty mieszane pozwoliły w ubiegłym miesiącu zarobić 5,9%, a po I kwartale są 4,6% na plusie. W przypadku bardziej bezpiecznych od nich funduszy stabilnego wzrostu marcowy wzrost sięgnął 4,2%, a w I kwartale było to 4,7%. Podmioty dłużne krajowe w marcu wypracowały połowę z 4-proc. zysku, jakim mogą pochwalić się po trzech pierwszych miesiącach 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spoglądając na cały rynek funduszy inwestycyjnych otwartych bardzo dobre wyniki, sięgające ok. 20%, wypracowały flagowe podmioty Superfund (A, B i C). W skali tego roku jednak nie wszystkie one już wyszły na plus. Na drugim biegunie znalazły się BPH Globalny Żywności i Surowców, czy Allianz Walutowy ze stratami odpowiednio 3,7% i 3%. Oba podmioty są od kreską także w sali tego roku.

Znów duży rozrzut wyników

REKLAMA

W minionym miesiącu różnice w rezultatach wypracowanych przez poszczególne fundusze z tej samej grupy były pokaźne. Najlepsze podmioty uniwersalne akcji krajowych zyskały dwa razy więcej niż najsłabsze. Legg Mason Akcji zarobił 6,5%, w przypadku Idei Akcji było to 13,7%. W skali ostatnich 12 miesięcy, w czasie których na rynku giełdowym panowała znakomita koniunktura, dysproporcja sięga ok. 9 pkt proc. Natomiast dla minionych 3 lat, kiedy kondycja giełdy była bardzo zmienna, różnica wynosi jedynie 2 pkt proc. i jest na korzyść Legg Mason Akcji. To pokazuje, że miesięczne wyniki nie muszą być dobrą podstawą długofalowych decyzji dotyczących wyboru funduszu.

W marcu najlepiej radziły sobie na warszawskiej giełdzie spółki chemiczne i deweloperskie. WIG-Chemia poszedł w górę o ponad 15%, WIG-Deweloperzy o 14,5%. Niewiele im ustąpiły WIG-Paliwa oraz WIG-Budownictwo. Blado wypadły WIG-Energetyka, WIG-Telekomunikacja oraz WIG-Informatyka. Natomiast różnice w stopach zwrotu w poszczególnych segmentach rynku nie były zbyt duże. WIG20 zyskał ponad 10%, mWIG40 poszedł w górę o przeszło 8%, a sWIG80 o 7,5%.

W tym roku najwięcej można było zarobić kupując portfel spółek z indeksu WIG-Spożywczy (blisko 22%). WIG-Informatyka jest najsłabszym indeksem branżowym i traci 2,6%. WIG-Deweloperzy jest symbolicznie pod kreską, WIG-Budownictwo zyskuje ponad 17%. Walory blue chips idą w górę od końca 2009 r. 4,5%, mid-caps idą w górę o 6,4%, a small-caps o 12,1%.

Zobacz też: Najwięcej zyskały fundusze akcji europejskich

Na rynku obligacji można się wykazać

Wyniki najlepszych funduszy papierów dłużnych były w marcu 4 razy lepsze niż najgorszych, które przyniosły jedynie 1% zysku. W przypadku podmiotów pieniężnych i gotówkowych różnice między skrajnymi wynikami były 10-krotnie. Najgorszy fundusz zyskał 0,2%, najlepszy 2%. Po I kwartale rezultaty podmiotów krajowych papierów dłużnych wahają się od nieco ponad 2% do 6,6%. W przypadku funduszy gotówkowych i pieniężnych najsłabsze w tym roku zyskują niej niż 1%, najlepsze – znacznie ponad 3%. Te dysproporcje są związane z sytuacją na rynku papierów dłużnych, która daje możliwości wykazania się zarządzającym. Mają szanse zyskiwać nie tylko na obligacjach skarbowych, ale też przedsiębiorstw, mogą zajmować pozycje nie tylko w oczekiwaniu na przesunięcia całej krzywej rentowności, ale też względem tego, jak będzie zmieniać się jej nachylenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA