reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Największe zyski wśród funduszy inwestujących w spółki budowlane i nieruchomości przyniósł swoim inwestorom w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki – wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

W grupie funduszy akcji polskich podmioty dedykowane papierom firm z sektora nieruchomości są rodzynkami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki w styczniu zarobił 3,4%, a Allianz Budownictwo 2012 stracił 0,3%. Przypomnijmy, że uniwersalne fundusze akcji krajowych były średnio w pierwszym miesiącu tego roku symbolicznie nad kreską.

Sektor budowlany podzielony

Na naszym rynku w styczniu mieliśmy wyraźną polaryzację zachowań walorów przedsiębiorstw z branży budowlanej, które były jednymi z lepszych inwestycji oraz papierów spółek deweloperskich, które wypadły najsłabiej. WIG-Budownictwo podniósł się w minionym miesiącu o blisko 5%, natomiast WIG-Deweloperzy poszedł w dół o ok. 1/10. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pierwszym przypadku jest słabsza postawa walorów firm budowlanych w II połowie 2009 r., co w naturalny sposób pomagało w windowaniu kursów w sytuacji, gdy na całym parkiecie panowała, zwłaszcza w początkach roku, bardzo dobra atmosfera. Na kondycji tej grupy przedsiębiorstw ciążą obawy przed zmniejszeniem się marż na podpisywanych w ostatnim czasie kontraktach. Szkodzi również polaryzacja kondycji rynku budowlanego, gdzie projekty infrastrukturalne są realizowane pełną parą, ale budownictwo mieszkaniowe i specjalistyczne wyraźnie kuleje.

WIG-Deweloperzy pod wpływem czynników zewnętrznych

Firmom deweloperskim szkodziła natomiast pokaźna skala ubiegłorocznej zwyżki. W połączeniu z niepewnością wokół spółek związanych z sektorem nieruchomości na świecie skłaniała do realizowania zysków. Na tę niepewność wpływają obawy przed pęknięciem spekulacyjnego bąbla w Chinach, trudności z poprawą sytuacji na dojrzałych rynkach, szczególnie w USA, jak również zagrożenie wynikające z oczekiwanych w przyszłości podwyżek stóp procentowych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na zachowanie WIG-Deweloperzy, gdyż wśród najważniejszych spółek tego indeksu są zagraniczne Immoeast i Plaza Center. Najbardziej znacząca w indeksie spółka, GTC, też ma międzynarodowy charakter.

Czytaj też: Niskie notowania funduszy nieruchomości

W dłuższym horyzoncie lepsze uniwersalne

W horyzoncie kilkumiesięcznym fundusze akcji z sektora nieruchomości nie mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi wynikami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki przez ostatnie 6 miesięcy zarobił 4,6% wobec średniej dla uniwersalnych funduszy akcji na poziomie 11,3%. Allianz Budownictwo 2012 zyskał w tym czasie 8,6%. Znacznie większe zyski przyniosły podmioty akcji zagranicznych z branży nieruchomościowej. Średnio przyniosły 11,3% zysku przez ostatnie 6 miesięcy. Rozbieżność wyników była jednak bardzo potężna. Od nieco ponad 4% wzrostu do blisko 26%.

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %)

Fundusz

Rodzaj*

styczeń 2010 r.

3 m-ce

6 m-cy

12 m-cy

24 m-ce

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

k

3,4

3,9

4,6

39,8

-33,9

Allianz Budownictwo 2012

k

-0,3

1,5

8,6

49,2

-31,8

Arka Rozwoju Nowej Europy

z

2,8

5,3

25,7

91,9

-10,1

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości Plus

z

-1,2

-3,8

12

63,4

-

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

z

-1,5

0,5

4,1

34,3

-28,6

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

z

-2

-3,4

4,3

58,1

-40,1

* k - krajowy, z - zagraniczny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama