REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Największe zyski wśród funduszy inwestujących w spółki budowlane i nieruchomości przyniósł swoim inwestorom w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki – wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

W grupie funduszy akcji polskich podmioty dedykowane papierom firm z sektora nieruchomości są rodzynkami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki w styczniu zarobił 3,4%, a Allianz Budownictwo 2012 stracił 0,3%. Przypomnijmy, że uniwersalne fundusze akcji krajowych były średnio w pierwszym miesiącu tego roku symbolicznie nad kreską.

REKLAMA

Sektor budowlany podzielony

Na naszym rynku w styczniu mieliśmy wyraźną polaryzację zachowań walorów przedsiębiorstw z branży budowlanej, które były jednymi z lepszych inwestycji oraz papierów spółek deweloperskich, które wypadły najsłabiej. WIG-Budownictwo podniósł się w minionym miesiącu o blisko 5%, natomiast WIG-Deweloperzy poszedł w dół o ok. 1/10. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pierwszym przypadku jest słabsza postawa walorów firm budowlanych w II połowie 2009 r., co w naturalny sposób pomagało w windowaniu kursów w sytuacji, gdy na całym parkiecie panowała, zwłaszcza w początkach roku, bardzo dobra atmosfera. Na kondycji tej grupy przedsiębiorstw ciążą obawy przed zmniejszeniem się marż na podpisywanych w ostatnim czasie kontraktach. Szkodzi również polaryzacja kondycji rynku budowlanego, gdzie projekty infrastrukturalne są realizowane pełną parą, ale budownictwo mieszkaniowe i specjalistyczne wyraźnie kuleje.

WIG-Deweloperzy pod wpływem czynników zewnętrznych

Firmom deweloperskim szkodziła natomiast pokaźna skala ubiegłorocznej zwyżki. W połączeniu z niepewnością wokół spółek związanych z sektorem nieruchomości na świecie skłaniała do realizowania zysków. Na tę niepewność wpływają obawy przed pęknięciem spekulacyjnego bąbla w Chinach, trudności z poprawą sytuacji na dojrzałych rynkach, szczególnie w USA, jak również zagrożenie wynikające z oczekiwanych w przyszłości podwyżek stóp procentowych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na zachowanie WIG-Deweloperzy, gdyż wśród najważniejszych spółek tego indeksu są zagraniczne Immoeast i Plaza Center. Najbardziej znacząca w indeksie spółka, GTC, też ma międzynarodowy charakter.

Czytaj też: Niskie notowania funduszy nieruchomości

W dłuższym horyzoncie lepsze uniwersalne

W horyzoncie kilkumiesięcznym fundusze akcji z sektora nieruchomości nie mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi wynikami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki przez ostatnie 6 miesięcy zarobił 4,6% wobec średniej dla uniwersalnych funduszy akcji na poziomie 11,3%. Allianz Budownictwo 2012 zyskał w tym czasie 8,6%. Znacznie większe zyski przyniosły podmioty akcji zagranicznych z branży nieruchomościowej. Średnio przyniosły 11,3% zysku przez ostatnie 6 miesięcy. Rozbieżność wyników była jednak bardzo potężna. Od nieco ponad 4% wzrostu do blisko 26%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %)

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA