REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz niższe prognozy wzrostu w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Według ankiety Bloomberga analitycy spodziewają w przyszłym roku wzrostu amerykańskiej gospodarki o 2,9%, czyli mniej niż wynosiły szacunki przed miesiącem, gdy wzrost ten oceniano na 3,1%.

Nie ma dziś wątpliwości, że do rozszyfrowania koniunktury na rynkach finansowych w dłuższym terminie kluczowa jest odpowiedź na pytanie o gospodarcze konsekwencje obecnych zawirowań związanych z długami publicznymi. Czy przełożą się na osłabienie koniunktury, czy też okaże się ona odporna na programy oszczędnościowe rządów i wyższe rynkowe stopy procentowe w wielu państwach.

REKLAMA

Prawdopodobieństwo bankructwa któregoś z zagrożonych krajów trzeba dziś uznać za niewielkie. Trauma po tym, jak dopuszczono do upadku Lehman Brothers wciąż jest zbyt mocno obecna.

REKLAMA

W związku z tym, że inwestorzy podejmują decyzje w oparciu o przewidywania przyszłości zwiększa się w takich okolicznościach znaczenie prognoz gospodarczych na przyszły rok. W tym kontekście niepokojące są pierwsze sygnały wskazujące na ograniczanie przez ekonomistów szacunków wzrostu PKB w 2011 r., czy rosnące ryzyka dla wzrostu gospodarczego.

Z najnowszej ankiety Bloomberga wynika, że fachowcy spodziewają się rozwoju amerykańskiej gospodarki w tym roku w tempie 3,2%, czyli takim samym, jak przewidywali miesiąc wcześniej. Jednak na rok przyszły obniżyli szacunki z 3,1% do 2,9%. Natomiast na zwiększone ryzyka dla globalnej gospodarki wskazał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zwrócił przy tym uwagę na ograniczone, czy wręcz wyczerpane, możliwości władz fiskalnych i monetarnych wsparcia ożywienia. Nic dziwnego, że rynkom akcji odbicie przychodzi z trudem.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Obniżanie prognoz wzrostu gospodarczego na 2011 r. będzie złym sygnałem dla rynków akcji
  • Australijska polityka przeciwdziałania narastaniu spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości przynosi efekty, czego przejawem jest malejąca liczba przyznawanych kredytów hipotecznych

Rynki nieruchomości

W przeciwieństwie do Chin australijskie władze osiągają efekty w przeciwdziałaniu narastaniu spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości. W kwietniu, siódmy miesiąc z rzędu zmniejszyła się w Australii liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne. W porównaniu z marcem spadek wyniósł 1,8%. Przyznano 47,7 tys. kredytów. Miesiąc wcześniej zniżka wyniosła 2,9%. Występujący o kredyt na zakup pierwszego domu stanowili w minionym miesiącu 16,3% wobec 15,9% w marcu i 28,1% rok wcześniej. Kupujący pierwsze mieszkanie stanowią „zdrowy” popyt, wynikający z potrzeb bytowych, a nie inwestycyjnych. W związku z tym im wyższy odsetek takich nabywców, tym popyt można traktować jako bardziej stabilny.

Zobacz też serwis: Kredyty

Australia wybrała inną drogę walki z przejawami bąbla spekulacyjnego niż Chiny. Zdecydowała się na znaczące podwyżki stóp procentowych. Od października 2009 r. podniesione zostały o 1,5 pkt proc., do 4,5%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA