REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz niższe prognozy wzrostu w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Według ankiety Bloomberga analitycy spodziewają w przyszłym roku wzrostu amerykańskiej gospodarki o 2,9%, czyli mniej niż wynosiły szacunki przed miesiącem, gdy wzrost ten oceniano na 3,1%.

Nie ma dziś wątpliwości, że do rozszyfrowania koniunktury na rynkach finansowych w dłuższym terminie kluczowa jest odpowiedź na pytanie o gospodarcze konsekwencje obecnych zawirowań związanych z długami publicznymi. Czy przełożą się na osłabienie koniunktury, czy też okaże się ona odporna na programy oszczędnościowe rządów i wyższe rynkowe stopy procentowe w wielu państwach.

REKLAMA

Prawdopodobieństwo bankructwa któregoś z zagrożonych krajów trzeba dziś uznać za niewielkie. Trauma po tym, jak dopuszczono do upadku Lehman Brothers wciąż jest zbyt mocno obecna.

REKLAMA

W związku z tym, że inwestorzy podejmują decyzje w oparciu o przewidywania przyszłości zwiększa się w takich okolicznościach znaczenie prognoz gospodarczych na przyszły rok. W tym kontekście niepokojące są pierwsze sygnały wskazujące na ograniczanie przez ekonomistów szacunków wzrostu PKB w 2011 r., czy rosnące ryzyka dla wzrostu gospodarczego.

Z najnowszej ankiety Bloomberga wynika, że fachowcy spodziewają się rozwoju amerykańskiej gospodarki w tym roku w tempie 3,2%, czyli takim samym, jak przewidywali miesiąc wcześniej. Jednak na rok przyszły obniżyli szacunki z 3,1% do 2,9%. Natomiast na zwiększone ryzyka dla globalnej gospodarki wskazał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zwrócił przy tym uwagę na ograniczone, czy wręcz wyczerpane, możliwości władz fiskalnych i monetarnych wsparcia ożywienia. Nic dziwnego, że rynkom akcji odbicie przychodzi z trudem.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Obniżanie prognoz wzrostu gospodarczego na 2011 r. będzie złym sygnałem dla rynków akcji
  • Australijska polityka przeciwdziałania narastaniu spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości przynosi efekty, czego przejawem jest malejąca liczba przyznawanych kredytów hipotecznych

Rynki nieruchomości

W przeciwieństwie do Chin australijskie władze osiągają efekty w przeciwdziałaniu narastaniu spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości. W kwietniu, siódmy miesiąc z rzędu zmniejszyła się w Australii liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne. W porównaniu z marcem spadek wyniósł 1,8%. Przyznano 47,7 tys. kredytów. Miesiąc wcześniej zniżka wyniosła 2,9%. Występujący o kredyt na zakup pierwszego domu stanowili w minionym miesiącu 16,3% wobec 15,9% w marcu i 28,1% rok wcześniej. Kupujący pierwsze mieszkanie stanowią „zdrowy” popyt, wynikający z potrzeb bytowych, a nie inwestycyjnych. W związku z tym im wyższy odsetek takich nabywców, tym popyt można traktować jako bardziej stabilny.

Zobacz też serwis: Kredyty

Australia wybrała inną drogę walki z przejawami bąbla spekulacyjnego niż Chiny. Zdecydowała się na znaczące podwyżki stóp procentowych. Od października 2009 r. podniesione zostały o 1,5 pkt proc., do 4,5%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA