REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osłabienie popytu na obligacje skarbowe

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

W opublikowanym ostatnio bilansie obrotów bieżących w naszym kraju wykazały, że w kwietniu zagraniczni inwestorzy ulokowali w naszych obligacjach dodatkowe 1,4 mld euro. W sumie od maja 2009 r. do kwietnia tego roku było to przeszło 17 mld euro wobec ponad 800 mln euro odpływu z naszych obligacji od maja 2008 r. do kwietnia 2009 r.

Statystyka bilansu obrotów bieżących bardzo dobrze obrazuje, jak dużym wzięciem cieszyły się nasze papiery skarbowe w minionych miesiącach.

REKLAMA

Rozgrywający się na Starym Kontynencie kryzys fiskalny rodzi obawy przed zakończeniem dobrej passy w tym względzie. Przez długie tygodnie okazywały się one bezpodstawne. Jednak wczorajsza aukcja długoterminowych obligacji dostarczyła argumentów pesymistom.

Popyt był najniższy od lipca 2008 r., co wskazuje, że wydarzenia na europejskich rynkach mają też wpływ na to, co dzieje się u nas. Średnia rentowność 10-latek wyniosła na wczorajszej aukcji 5,79% wobec niecałych 5,6% na poprzedniej aukcji, która miała miejsce w połowie kwietnia.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

Podawane dziś dane o majowym zatrudnieniu i płacach w Polsce będą miały bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia postrzegania stabilności ożywienia gospodarczego w naszym kraju. W przemyśle z każdym miesiącem coraz mocniej będzie się zaznaczał efekt rosnącej bazy porównawczej, więc jej dynamika będzie słabnąć. Zapewne przekonamy się już o tym w piątek, kiedy poznamy majowe dane (prognozy mówią o 8-proc. wzroście). Istotne jest więc to, by pojawiały się czynniki pozwalające myśleć o progresie konsumpcji indywidualnej. Bez wzrostu realnego funduszu płac trudno o tym myśleć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę:

  • Słaby wynik aukcji polskich 10-latek to sygnał ostrzegający, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie może mieć znaczenie również dla naszego kraju
  • W kolejnych miesiącach ciężar podtrzymywania ożywienia gospodarczego będzie przesuwał się w stronę wydatków konsumpcyjnych

Rynki nieruchomości

Kolejna porcja niepokojących doniesień napłynęła z rynku nieruchomości w Ameryce. Zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń na budowę okazały się w maju wyraźnie słabsze od oczekiwań. Tym samym po raz kolejny potwierdziły się obawy, że oznaki ożywienia koniunktury na rynku nieruchomości, jakie pojawiały się wczesną wiosną, wiązały się głównie z wygasaniem zachęt podatkowych, a nie zapowiadały trwalszej tendencji. Bardziej optymistyczny wydźwięk miały informacje o zainteresowaniu Amerykanów kredytami hipotecznymi w minionym tygodniu. Nastąpił wzrost o 18% w zakresie liczby wniosków o takie kredyty, głównie za sprawą chęci refinansowania zobowiązań. Liczba wniosków o kredyty na kupno domów podniosła się o 7,3% po kilku tygodniach znaczących zniżek.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Zdaniem specjalistów z Pimco, największego funduszu obligacyjnego na świecie, ceny nieruchomości komercyjnych w USA będą podnosić się powoli i mogą utrzymywać się 40% poniżej szczytu z 2007 r.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA