REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osłabienie popytu na obligacje skarbowe

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

W opublikowanym ostatnio bilansie obrotów bieżących w naszym kraju wykazały, że w kwietniu zagraniczni inwestorzy ulokowali w naszych obligacjach dodatkowe 1,4 mld euro. W sumie od maja 2009 r. do kwietnia tego roku było to przeszło 17 mld euro wobec ponad 800 mln euro odpływu z naszych obligacji od maja 2008 r. do kwietnia 2009 r.

Statystyka bilansu obrotów bieżących bardzo dobrze obrazuje, jak dużym wzięciem cieszyły się nasze papiery skarbowe w minionych miesiącach.

REKLAMA

Rozgrywający się na Starym Kontynencie kryzys fiskalny rodzi obawy przed zakończeniem dobrej passy w tym względzie. Przez długie tygodnie okazywały się one bezpodstawne. Jednak wczorajsza aukcja długoterminowych obligacji dostarczyła argumentów pesymistom.

Popyt był najniższy od lipca 2008 r., co wskazuje, że wydarzenia na europejskich rynkach mają też wpływ na to, co dzieje się u nas. Średnia rentowność 10-latek wyniosła na wczorajszej aukcji 5,79% wobec niecałych 5,6% na poprzedniej aukcji, która miała miejsce w połowie kwietnia.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

Podawane dziś dane o majowym zatrudnieniu i płacach w Polsce będą miały bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia postrzegania stabilności ożywienia gospodarczego w naszym kraju. W przemyśle z każdym miesiącem coraz mocniej będzie się zaznaczał efekt rosnącej bazy porównawczej, więc jej dynamika będzie słabnąć. Zapewne przekonamy się już o tym w piątek, kiedy poznamy majowe dane (prognozy mówią o 8-proc. wzroście). Istotne jest więc to, by pojawiały się czynniki pozwalające myśleć o progresie konsumpcji indywidualnej. Bez wzrostu realnego funduszu płac trudno o tym myśleć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę:

  • Słaby wynik aukcji polskich 10-latek to sygnał ostrzegający, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie może mieć znaczenie również dla naszego kraju
  • W kolejnych miesiącach ciężar podtrzymywania ożywienia gospodarczego będzie przesuwał się w stronę wydatków konsumpcyjnych

Rynki nieruchomości

Kolejna porcja niepokojących doniesień napłynęła z rynku nieruchomości w Ameryce. Zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń na budowę okazały się w maju wyraźnie słabsze od oczekiwań. Tym samym po raz kolejny potwierdziły się obawy, że oznaki ożywienia koniunktury na rynku nieruchomości, jakie pojawiały się wczesną wiosną, wiązały się głównie z wygasaniem zachęt podatkowych, a nie zapowiadały trwalszej tendencji. Bardziej optymistyczny wydźwięk miały informacje o zainteresowaniu Amerykanów kredytami hipotecznymi w minionym tygodniu. Nastąpił wzrost o 18% w zakresie liczby wniosków o takie kredyty, głównie za sprawą chęci refinansowania zobowiązań. Liczba wniosków o kredyty na kupno domów podniosła się o 7,3% po kilku tygodniach znaczących zniżek.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Zdaniem specjalistów z Pimco, największego funduszu obligacyjnego na świecie, ceny nieruchomości komercyjnych w USA będą podnosić się powoli i mogą utrzymywać się 40% poniżej szczytu z 2007 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA