REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje inwestorów pogarszają się

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Nie pomogły dobre wyniki dotyczące dynamiki eksportu w Chinach – poniedziałek rozpoczyna się od słabszego sentymentu na światowych rynkach. Wracają stare obawy, a to związane z europejskimi testami wytrzymałościowymi dla banków komercyjnych (Der Spiegel donosi, iż mają one uwzględniać także scenariusz przeceny niemieckiego długu).

REKLAMA

Nastroje psują także wyniki niedzielnych wyborów w Japonii, gdzie rządząca koalicja utraciła większość w wyższej izbie parlamentu. W efekcie ewentualne reformy zmierzające do zmniejszenia ogromnego zadłużenia, stają pod znakiem zapytania, co już zdołali zauważyć specjaliści z agencji S&P grożąc obniżeniem ratingu dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Reakcja jena na te informacje jest jednak dość wyważona. Widać także nieznaczną przecenę na giełdach, co może być wynikiem jednak pewnej niepewności związanej z początkiem sezonu wyników w USA – dzisiaj po sesji na Wall Street swoje publikacje przedstawi Alcoa. Jeżeli inwestorzy uznają, że wyniki kolejnych spółek mogą nie spełniać ich oczekiwań w kontekście ryzyka spowolnienia gospodarki, to głębsza korekta ostatnich zwyżek na giełdach będzie nieunikniona. W tym kontekście spadki EUR/USD mogą się przeciągnąć znacznie poniżej wskazywanych w ostatnich dniach 1,2550 do którego to poziomu zostało już niewiele. O godz. 10:02 kurs EUR/USD wynosił 1,2577, a w kraju złoty osłabił się do 4,08 zł za euro i 3,2450 zł za dolara. Rano pojawiła się wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Jerzego Hausnera, z której wynika, że ostatnie osłabienie złotego nie jest wystarczającą przesłanką do podwyżki stóp procentowych. Wezwał on także do przedstawienia przez rząd wiarygodnego programu redukcji deficytu bez oglądania się na czynniki polityczne.

REKLAMA

Dzisiaj kalendarz informacji będzie dość ubogi, w kraju istotne będą dopiero jutrzejsze dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących w maju i czerwcowe dane o inflacji CPI. Z kolei na rynkach światowych uwagę przykuje dzisiejsza publikacja wyników Alcoa, a jutro rano odczyt indeksu ZEW z Niemiec. W najbliższych godzinach kluczowe będą, zatem wskazania płynące z analizy technicznej.

EUR/PLN: Czy trend zaczyna się odwracać? Patrząc na wskazania wykresu 4-godzinowego widać przestrzeń do osłabienia złotego. Ujęcie dzienne tradycyjnie już jest opóźnione. Trwalsze złamanie poziomu 4,08 będzie sygnałem testu 4,10-4,11. Ważnym poziomem oporu intraday będzie także rejon 4,0930. Do końca tygodnia możliwa jest zwyżka w okolice 4,14 lub wyżej.

REKLAMA

USD/PLN: Mamy bardzo ładne technicznie odbicie z rejonu 3,20, a obecnie rynek zmaga się z ważnym oporem na 3,25. Ujęcie 4-godzinowe daje przestrzeń do dalszych zwyżek, a dzienne tradycyjnie jest opóźnione. Niemniej scenariusz zwyżki do 3,35 lub wyżej do końca tygodnia nie jest wykluczony. Po drodze będą opory 3,28; 3,30; 3,3250.

EUR/USD: Wskazywany wcześniej cel na 1,2550 za chwilę zostanie zrealizowany. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt spadku poniżej 1,2611, co już się stało. To silny sygnał, iż kilkutygodniowa zwyżka EUR/USD mogła już się zakończyć. Wskaźnikowe ujęcie dzienne tradycyjnie jest opóźnione, z kolei układ 4-godzinowy nie wyklucza pogłębienia ruchu w dół. Może się zatem okazać, że ewentualne odbicie od 1,2550-60 (chyba, że zaczęło być realizowane po godz. 10:00) będzie bardzo krótkie (max. do 1,2611), po czym rynek ruszy w kierunku 1,2460-70 (do jutra).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GBP/USD: Trend na funcie zaczął się wyraźnie odwracać, potwierdzając wcześniejsze sugestie. Złamanie 1,5070 i 1,5000 jest tego mocnym dowodem. Przed nami ważny test 1,4880-1,4900, który jeżeli zostanie złamany (najpóźniej jutro), to będzie sygnałem do mocniejszego ruchu. Ujęcie dzienne generuje sygnały sprzedaży na wskaźnikach, a 4-godzinowe potwierdza trend spadkowy. Silny opór to wspomniane 1,5000, ale też można wskazać rejon 1,5040-50 (mniejsza waga).

Zobacz także: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA