REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynki finansowe działają normalnie

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Mimo tragedii narodowej i tragicznej śmierci najważniejszych osób w państwie, w tym prezesa NBP Sławomira Skrzypka, rynki finansowe muszą pracować. Nie widać też specjalnej reakcji rynku walutowego i warszawskiej giełdy.

REKLAMA

W chwilach tragedii narodowych pisanie o rynkach finansowych przychodzi zawsze z dodatkową trudnością. Tak po ludzku ta sfera staje się w takim czasie zupełnie prozaiczna, choć z praktycznego punktu widzenia z roku na rok ma coraz większe znaczenie dla każdego Polaka. Chodzi o wartość oszczędności zgromadzonych w funduszach emerytalnych, w funduszach inwestycyjnych, produktach strukturyzowanych, czy też wysokość rat kredytów walutowych. Dlatego nie można jej zupełnie pomijać.

REKLAMA

W tym wieku mieliśmy chyba jedynie tylko 2 podobne zdarzenia, które spowodowały wyhamowanie na pewien czas dynamiki zdarzeń na rynkach finansowych. Oba jednak miały bardziej globalny charakter. Chodzi tu o ataki terrorystyczne z 11 września w Ameryce oraz śmierć papieża Jana Pawła II. W obu tych przypadkach trudno jednak udowadniać, że przełożyły się na bieg wydarzeń na rynkach finansowych i w gospodarkach, tym bardziej, iż trafiały na zupełnie inne uwarunkowania. Ataki z 11 września przydarzyły się w okresie słabej koniunktury i wzmagały niepewność na rynkach finansowych. Z żałobą po śmierci Papieża wiązało się natomiast na przykład zamknięcie giełdy w dniu pogrzebu.

Tym razem bezpośredniego wpływu na rynki można doszukiwać się w śmierci prezesa NBP, ale bardziej w kontekście piątkowej interwencji walutowej, niż samej osoby ŚP Sławomira Skrzypka. Dla inwestorów to sygnał, że w najbliższym czasie kolejnych interwencji być nie powinno. Jednocześnie jednak trudno przekonywać, że interwencje walutowe mają szanse odwrócić kierunek średniookresowej tendencji na rynku walutowym. Mogą jedynie wpłynąć na osłabienie jej siły.

Czytaj też: Śmierć prezesa NBP

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Na dłuższą metę tragedie narodowe nie przekładają się na kierunek zmian na rynkach finansowych
  • Z punktu widzenia złotego katastrofa lotnicza ma bardziej znaczenie w kontekście piątkowej interwencji walutowej i szans na dalsze tego typu działania niż odejścia ŚP Sławomira Skrzypka

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Inwestorzy na świecie coraz większym zaufaniem darzą inwestycje w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Ostatnie tygodniowe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały solidny przyrost salda wpłat i wypłat z funduszy lokujących w walory z tego sektora. Od dołka z początków stycznia 2008 r., kiedy skończyły się wypłaty z podmiotów nieruchomościowych, pozyskały one około 8 mld USD. W efekcie odzyskały one prawie trzy czwarte środków, jakie odpłynęły z nich od wiosny 2007 r. do początków 2008 r.

Obecny tydzień dla obserwatorów sytuacji na rynkach nieruchomości będzie stał pod znakiem piątkowej publikacji danych dotyczących liczby pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji na rynku mieszkaniowym w USA. Istotne dla postrzegania perspektyw branży nieruchomościowej będą też dane o marcowej inflacji, rzutujące na perspektywę podwyżek stóp procentowych. Dynamikę wzrostu cen poznamy zarówno dla Polski, jak USA, strefy euro i Niemiec.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA