REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek walutowy po sobotniej tragedii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Tragiczne wydarzenia w Polsce nie wpłynęły znacząco na poniedziałkowe otwarcie rynków finansowych. Z dwóch powodów: nie był to żaden atak terrorystyczny, a wszystko stało się w sobotę.

REKLAMA

Procedury konstytucyjne zadziałały płynnie i kluczowe z punktu widzenia inwestorów obowiązki szefa NBP, przejął jego dotychczasowy zastępca – Piotr Wiesiołek. Jednocześnie marszałek Sejmu i p.o. prezydenta Bronisław Komorowski zapowiedział w niedzielę, iż nowy szef banku centralnego zostanie szybko powołany. W efekcie pomału uwaga rynków będzie przesuwać się na wydarzenia z rynków międzynarodowych.

REKLAMA

Przyjęty w niedzielę pakiet pomocy dla Grecji w kwocie 30 mld EUR w postaci tanich (chociaż nie aż tak) pożyczek od krajów strefy euro w połączeniu z 10 mld EUR, które może uruchomić także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w zasadzie załatwia sprawę Grecji na najbliższe miesiące. Nawet, jeżeli Grecy nie skorzystają w pełni z tej pomocy, to prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w krótkim terminie spadło do zera. W efekcie nie dziwi hurra-optymistyczna reakcja rynków finansowych – notowania EUR/USD otworzyły się z ponad 120 punktową luką w górę (1,3620), co się zdarza bardzo rzadko. Optymizm widoczny jest też na zagranicznych giełdach i walutach „wysokooprocentowanych” – to wynik wyraźnego spadku globalnego ryzyka.

Czytaj też: Czy śmierć prezesa NBP sparaliżuje politykę pieniężną

Warto jednak pamiętać o tym, iż tak gwałtowna reakcja może być w dużej mierze wynikiem panicznego pokrywania krótkich pozycji w euro. Jeszcze w czwartek rano zanosiło się przecież na naruszenie wsparcia na 1,3265. Dzisiejszy kalendarz wydarzeń nie jest zbyt duży – w kraju inwestorzy będą zwracali uwagę na specjalne posiedzenie RPP (zostanie wybrany nowy przewodniczący Rady, gdyż Piotr Wiesiołek nie może brać udziału w jej posiedzeniach), a na rynkach międzynarodowych na dalsze szczegóły pomocy dla Grecji i wystąpienie szefa ECB o godz. 11:00.

Warto też będzie zwracać uwagę na przebieg wizyty chińskiego prezydenta w Waszyngtonie, zwłaszcza, że cały czas mówi się o ewentualnej rewaluacji juana (w przeciwnym przypadku USA mogą w publikowanym 15 kwietnia raporcie, nazwać Chiny „manipulatorem walutowym”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Rynek w zasadzie nie zareagował na sobotnie wydarzenia. Ranny wzrost EUR/PLN w okolice 3,8950 może być w większym stopniu wynikiem silnej zwyżki euro na rynkach międzynarodowych. Kolejne godziny przynoszą już spadek notowań, co może doprowadzić do powrotu euro w rejon 3,85 zł w najbliższych dniach. Nastroje na świecie są bardzo dobre, po przedstawieniu pakietu pomocy dla Grecji, wzrósł apetyt na ryzyko, co może znaleźć przełożenie w kursie złotego. Dodatkowo inwestorzy (jakkolwiek to zabrzmi) nie muszą obawiać się w najbliższych tygodniach interwencji banku centralnego na rynku (tak jak to miało miejsce w miniony piątek).

USD/PLN: Silny wzrost EUR/USD dzisiaj w godzinach nocnych, przełożył się na spadek dolara w okolice 2,83. Wyhamowanie zwyżek na EUR/USD przekłada się jednak na powrót dolara w rejon 2,8450-2,85. Nie można wykluczyć, iż w kolejnych godzinach przetestujemy rejon 2,86. Kolejne dni powinny jednak przynieść spadek notowań poniżej 2,83.

EUR/USD: Silna luka z otwarcia może zacząć być zakrywana. Po panicznym zamykaniu krótkich pozycji w euro, które wywindowało notowania EUR/USD w okolice 1,3690, przewagę zaczyna ponownie zyskiwać strona podażowa. To może sprawić, iż kolejne godziny doprowadzą do spadku poniżej 1,3590. To byłby sygnał, iż w kolejnych dniach spadniemy w rejon 1,35, który stał się teraz mocnym wsparciem. Może się tak stać, jeżeli publikowane dane makro z USA (od jutra) będą dobre. Niemniej w średnioterminowej perspektywie ewentualnym spadku do 1,35, możliwy będzie jeszcze ruch w okolice 1,3730.

GBP/USD: Silne zwyżki funta są kontynuowane, czemu sprzyja poprawa nastrojów na rynkach międzynarodowych (spadek ryzyka z tytułu Grecji). Niemniej widać, iż bliskość oporu na 1,55 zaczyna oddziaływać negatywnie. Warto pamiętać, iż za niecały miesiąc odbędą się w Wielkiej Brytanii wybory parlamentarne, co może już wcześniej być dyskontowane przez rynek (niepewność i tym samym ponowne spadki funta). Odwrócenie się trendu już w najbliższych dniach, jest jednak mało prawdopodobne. Silne wsparcie to teraz 1,5380, a opór 1,5500-1,5535.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA