REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty nieznacznie osłabił się

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Po kilku dnach umacniania polskiej waluty przyszedł czas na korektę. W czwartek rano notowania euro wzrosły do niemal 3,85 zł.

Trudno jednoznacznie określić, który z czynników okazał się ważniejszy dzisiaj rano dla złotego. Bo tak naprawdę, każdy z nich miał swój wpływ na notowania. W efekcie o godz. 9:41 za euro płacono 3,8470 zł, a dolar drożał do 2,89 zł. Część inwestorów zwróci uwagę na korektę na giełdzie, chociaż to tylko pretekst. Tak jak w USA spadki indeksów tłumaczono dzisiaj rano wczorajszą wypowiedzią Thomasa Hoeniga z FED, który przestrzegł przed nowymi bańkami spekulacyjnymi, które mogą zostać wykreowane przez zbyt łagodną politykę banku centralnego. Bo „jastrzębie” opinie szefa oddziału FED w Kansas, nie powinny być dla inwestorów czymś zupełnie nowym. Wracając do złotego -ważniejsze wydają się dwie kwestie – pierwsza to nieco mniejszy, niż zazwyczaj popyt zgłaszany na wczorajszym przetargu 2-letnich obligacji (relacja do podaży tylko nieznacznie przekraczała „dwa do jednego”). Może to sugerować, iż zainteresowanie polskimi papierami nieco zmalało, choć trudno tu upatrywać, jakichś głębszych podtekstów. Druga rzecz to wczorajsze słowa prezesa Skrzypka, który w przeciwieństwie do wcześniejszych wypowiedzi niektórych członków RPP, nie zawahał się stwierdzić, iż zbyt mocny złoty to powód do niepokoju. Choć to również można uznać za preteksty do korekty. Tym samym nie wydaje się, aby mogła ona doprowadzić do wyraźnego naruszenia istotnego poziomu 3,8550 zł za euro.

REKLAMA

Zobacz też serwis: Inwestycje

Zwłaszcza, że na rynku międzynarodowym wspólna waluta może nadal tanieć, co dotychczas wspierało złotego. Notowania EUR/USD spadły dzisiaj rano poniżej kluczowych 1,33, co otwiera drogę do tegorocznych minimów na 1,3265. Wprawdzie szef FED był wczoraj dość ostrożny w swoich wypowiedziach na temat przyszłej polityki monetarnej i w jego słowach nie było widać „jastrzębich nut”, to jednak głównym motorem do spadku euro, wciąż pozostaje sprawa Grecji. Inwestorzy boją się, iż wpłynie to na opóźnienie ewentualnych podwyżek stóp procentowych przez ECB, a sama eskalacja wydarzeń w Grecji jeszcze bardziej podkopie zaufanie do wspólnej waluty. Zresztą zobaczymy, co dzisiaj o godz. 14:30 powie J.C.Trichet podczas konferencji prasowej z okazji decyzji ws. stóp procentowych. Wcześniej, bo o godz. 13:00 komunikat w tej sprawie ogłosi też Bank Anglii. Wprawdzie inwestorzy nie spodziewają się zwiększenia skali wykupu obligacji, to jednak niepewność z tym związana, ujemnie wpływa na notowania funta.

Kursy walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Ruch korekcyjny został wyprowadzony z mało znaczącego wsparcia w okolicach 3,82, stąd też powinien być krótkotrwały. Przełomu można spodziewać się już w najbliższych godzinach. Opór na 3,8550 nie powinien zostać naruszony. Perspektywa spadku do 3,78-3,80 w kolejnych dniach wciąż pozostaje aktualna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Przebicie poziomu 2,88 jest jednak znaczące, co każe nieco zmienić wcześniejsze zapatrywania. Zakładając, iż EUR/USD spadnie jeszcze w tym tygodniu na nowe minima, trudno będzie liczyć na to, iż notowania powrócą wyraźnie poniżej 2,88. Z drugiej strony nie wydaje się też, abyśmy mieli zobaczyć okolice 2,92 i powyżej.

EUR/USD: To może być dość ważna sesja dla EUR/USD, gdyż test 1,3265 jest dość prawdopodobny. I nie można wykluczyć sytuacji w której będzie on negatywny. Wtedy dość szybko możemy spaść w okolice 1,32. Jeżeli i ten poziom zostanie naruszony, to przyszły tydzień ma szanse przynieść test 1,3075, który to poziom wynika z 76.4 proc. zniesienia Fibo, całej fali wzrostowej z 2009 r.

GBP/USD: W ciągu ostatnich dwóch dni zejścia poniżej 1,52 spotykały się z kontrą popytu. Strona podażowa nie daje jednak za wygraną i trzecie podejście może być udane. Tym samym spadek poniżej 1,5130-1,5150 może być jednocześnie sugestią zejścia poniżej 1,51, co w kolejnych dniach otworzy drogę do 1,50.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA