REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Australia chłodzi koniunkturę podnosząc stopy

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rynek amerykańskich obligacji nie schodzi z pola widzenia dużej części inwestorów. Jego perspektywy są dyskutowane nie tylko przez pryzmat podaży papierów skarbowych i wiarygodności emitentów, ale również w kontekście potencjalnego popytu. Z tego punktu widzenia ważne są rosnące rezerwy walutowe na świecie.

Światowe rezerwy walutowe w dolarach sięgnęły w marcu 7,8 bln USD i podniosły się o 18% w skali roku. Wzrost jest największy od wybuchu kryzysu wiosną 2008 r.

REKLAMA

Perspektywy długoterminowych obligacji zaciemniają dane o zmianach cen w najważniejszych gospodarkach świata. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata wynika, że w lutym inflacja bazowa spadła w tych krajach do rekordowo niskiego poziomu 1,5%.

Tym samym trudno wciąż mówić o rysującej się groźbie wzrostu cen w nadmiernym tempie, a trzeba raczej zastanawiać się nad ryzykiem otarcia się o deflację. Niektórzy analitycy zapowiadają zejście inflacji bazowej do 0,3% w USA i 0,2% w strefie euro.

Wskaźniki makroekonomiczne

Obecny tydzień upłynie pod znakiem braku publikacji ważniejszych danych gospodarczych. To sprzyjać będzie utrzymaniu stabilizacji na rynkach finansowych. Pozwoli ono na złapanie oddechu przez giełdy, które wyraźnie poszły w górę na pierwszej kwietniowej sesji. WIG przekroczył wczoraj 43,5 tys. pkt, ustanawiając kolejny tegoroczny szczyt. Kluczowym wsparciem jest styczniowa górka, znajdująca się przy 41,6 tys. pkt. To główny punkt orientacyjny, pozwalający oceniać średnioterminową kondycję naszego parkietu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę:

 • Do rekordowo niskiego poziomu 1,5% spadła w lutym inflacja bazowa w państwach OECD
 • Stopy procentowe w Australii poszły w górę po raz 5. w ciągu ostatnich 6 posiedzeń tamtejszego banku centralnego i sięgnęły 4,25%
 • Brak publikacji ważniejszych danych gospodarczych na świecie sprzyja stabilizacji na rynkach finansowych

Rynki nieruchomości

W I kwartale tego roku wysokość czynszów płaconych za wynajęcie apartamentu w USA spadła o 1,5% w skali roku. Nie zmienił się odsetek niewynajętych obiektów, który pozostał na poziomie 8%. To rekord w 30-letniej historii takich danych. W porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami minionego roku czynsze symbolicznie się podniosły (o mniej niż 0,5%). 

Stopy procentowe NBP

Trudna sytuacja w tym segmencie rynku ma związek z wciąż wysokim bezrobociem. Bez jego spadku trudno spodziewać się przełomu. Mimo osłabienia aktywności w zakresie sprzedaży detalicznej i budowy domów w lutym w Australii tamtejszy bank centralny zdecydował o podniesieniu stopy procentowej do 4,25%. Była to piąta podwyżka w czasie 6 ostatnich posiedzeń. Zapowiedziano też dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Jedną z głównych przesłanek do działań dla banku centralnego jest obawa przed powstaniem bańki na rynku nieruchomości, która skończyłaby się podobnym kryzysem jak w USA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA