REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Australia chłodzi koniunkturę podnosząc stopy

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Rynek amerykańskich obligacji nie schodzi z pola widzenia dużej części inwestorów. Jego perspektywy są dyskutowane nie tylko przez pryzmat podaży papierów skarbowych i wiarygodności emitentów, ale również w kontekście potencjalnego popytu. Z tego punktu widzenia ważne są rosnące rezerwy walutowe na świecie.

Światowe rezerwy walutowe w dolarach sięgnęły w marcu 7,8 bln USD i podniosły się o 18% w skali roku. Wzrost jest największy od wybuchu kryzysu wiosną 2008 r.

REKLAMA

Perspektywy długoterminowych obligacji zaciemniają dane o zmianach cen w najważniejszych gospodarkach świata. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata wynika, że w lutym inflacja bazowa spadła w tych krajach do rekordowo niskiego poziomu 1,5%.

Tym samym trudno wciąż mówić o rysującej się groźbie wzrostu cen w nadmiernym tempie, a trzeba raczej zastanawiać się nad ryzykiem otarcia się o deflację. Niektórzy analitycy zapowiadają zejście inflacji bazowej do 0,3% w USA i 0,2% w strefie euro.

Wskaźniki makroekonomiczne

Obecny tydzień upłynie pod znakiem braku publikacji ważniejszych danych gospodarczych. To sprzyjać będzie utrzymaniu stabilizacji na rynkach finansowych. Pozwoli ono na złapanie oddechu przez giełdy, które wyraźnie poszły w górę na pierwszej kwietniowej sesji. WIG przekroczył wczoraj 43,5 tys. pkt, ustanawiając kolejny tegoroczny szczyt. Kluczowym wsparciem jest styczniowa górka, znajdująca się przy 41,6 tys. pkt. To główny punkt orientacyjny, pozwalający oceniać średnioterminową kondycję naszego parkietu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę:

  • Do rekordowo niskiego poziomu 1,5% spadła w lutym inflacja bazowa w państwach OECD
  • Stopy procentowe w Australii poszły w górę po raz 5. w ciągu ostatnich 6 posiedzeń tamtejszego banku centralnego i sięgnęły 4,25%
  • Brak publikacji ważniejszych danych gospodarczych na świecie sprzyja stabilizacji na rynkach finansowych

Rynki nieruchomości

W I kwartale tego roku wysokość czynszów płaconych za wynajęcie apartamentu w USA spadła o 1,5% w skali roku. Nie zmienił się odsetek niewynajętych obiektów, który pozostał na poziomie 8%. To rekord w 30-letniej historii takich danych. W porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami minionego roku czynsze symbolicznie się podniosły (o mniej niż 0,5%). 

Stopy procentowe NBP

Trudna sytuacja w tym segmencie rynku ma związek z wciąż wysokim bezrobociem. Bez jego spadku trudno spodziewać się przełomu. Mimo osłabienia aktywności w zakresie sprzedaży detalicznej i budowy domów w lutym w Australii tamtejszy bank centralny zdecydował o podniesieniu stopy procentowej do 4,25%. Była to piąta podwyżka w czasie 6 ostatnich posiedzeń. Zapowiedziano też dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Jedną z głównych przesłanek do działań dla banku centralnego jest obawa przed powstaniem bańki na rynku nieruchomości, która skończyłaby się podobnym kryzysem jak w USA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA