REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIG20 walczy z barierą 2,5 tys. pkt

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Cały czas brak zdecydowanych rozstrzygnięć na warszawskim parkiecie. Przewagę mają kupujący, jednak w ostatnich dniach tylko raz można było wyraźnie to zauważyć.

W poniedziałek, sesja zaczęła się od wyraźnej przewagi popytu, ale z każdą godziną uchodziło z niego powietrze. Początek dzisiejszych notowań jest pochodną słabego wyniku poniedziałkowej sesji. Przez większość dnia inwestorzy będą się zapewne zastanawiali, czy ostatecznie jednak notowania nie skończą się podobnie, jak wczoraj.

REKLAMA

Podpowiedzią w tym względzie będzie zapewne aktywność inwestorów. Wczoraj nie była duża, co pokazywało, że wielu chętnych do kupowania po wyższych cenach nie było. Jeśli dziś na wyższych poziomach cenowych aktywność inwestorów nie będzie większa, to dzień może zakończyć się tak samo, jak w poniedziałek.

Smaku tym zmaganiom dodaje fakt, że WIG20 zmaga się z psychologiczną barierą 2,5 tys. pkt.

Nadzieje na podtrzymanie dobrej passy na rynkach akcji podtrzymują takie doniesienia, jak te, że wyceny akcji spółek z S&P 500 są najniższe względem obligacji śmieciowych od 2007 r.

Nadwyżka rentowności tego rodzaju papierów dłużnych nad stopą zysku (oblicza się ją jako odwrotność wskaźnika cena/zysk) z akcji wynosi jedynie 3,22 pkt proc. wobec 5,93 pkt proc. średnio w ostatnich 22 latach. Na taką wiadomość można jednak też patrzeć przez pryzmat przewartościowania rynku obligacji śmieciowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę:

  • Bariera 2,5 tys. pkt dla indeksu WIG ma charakter psychologiczny, a nie techniczny
  • Wskaźnik Stochastic, obrazujący rozgrzanie rynku, tworzy na wykresach WIG i WIG20 rzadko spotykaną negatywną dywergencję, co przestrzega przed odwróceniem koniunktury na rynku akcji
  • Akcje są niedowartościowane względem obligacji śmieciowych najbardziej od 2 lat

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Do zaostrzenia przez chiński rząd warunków przyznawania kredytów związanych z rynkiem nieruchomości doszło w poniedziałek. Dotyczy to deweloperów, którzy skupują ziemię, a nie budują na niej mieszkań, jak również państwowych firm, dla których ta sfera działalności nie jest podstawowym biznesem. Taki ruch ze strony chińskich władz oznacza, że mamy tam do czynienia z objawami bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, której narastaniu chcą one przeciwdziałać. W innym razie, jaki byłby sens podejmowania takich działań.

W Wielkiej Brytanii natomiast w lutym spadła liczba przyznanych kredytów hipotecznych. Było to tylko 47,1 tys., najmniej od 9 miesięcy. To kolejny sygnał w ostatnim czasie wzmacniający obawy o kontynuację ożywienia na brytyjskim rynku nieruchomości.

Szef australijskiego banku centralnego wskazywał natomiast, że ceny domów w tym kraju stały się dość wysokie. By przeciwdziałać temu zjawisku 4 razy w ostatnich miesiącach podniesiono stopy procentowe. Sięgają teraz 4%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA