REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za mało chętnych na pół miliona dotacji na e-biznes

Co zatem zniechęca w tym roku przedsiębiorców do sięgnięcia po prawie półmilionową dotację, która do tej pory cieszyła się tak dużym powodzeniem, że złożenie wniosku okupione było wielogodzinnym oczekiwaniem w ogromnych kolejkach? Czyżby mocno zaostrzone w tym roku kryteria oceny wniosków, co miało promować najlepsze projekty internetowe, a jednocześnie uporządkować rekrutację w ramach działania 8.1?

Zakup mieszkania: uważaj na prawo dożywocia

Jeśli kupujesz mieszkanie, upewnij się, czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. Inaczej może się okazać, iż będziesz miał dodatkowego lokatora na utrzymaniu. Czym jest umowa dożywocia; gdzie można sprawdzić czy nieruchomość jest nią obciążona i jak się zabezpieczyć przed kupnem mieszkania z dodatkowym domownikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Jakie działania nie stanowią rozpoczęcia realizacji projektu?

Wymogi w zakresie kwalifikowania wydatków restrykcyjnie odnoszą się do pojęcia terminu „rozpoczęcie realizacji projektu”. W niektórych programach europejskich, data rozpoczęcia realizacji projektu powinna zostać poprzedzona złożeniem wniosku o dofinansowanie w określonym terminie naboru wniosków. W niektórych sytuacjach wcześniejsze rozpoczęcie realizacji projektu może wykluczyć wnioskodawcę z możliwości ubiegania się o unijną pomoc.

Jakie są zasady procedury odwoławczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w łódzkiem?

Procedura odwoławcza może być skutecznym sposobem na dochodzenia swoich racji, w przypadku gdy nie zgadzamy się z oceną naszego projektu. Wniesienie środka odwoławczego podlega ściśle określonym procedurom oraz terminom.

REKLAMA

Jakie są fundusze na badania i rozwój technologii w przedsiębiorstwach

Rozwój firmy dzięki badaniom przemysłowym i pracom rozwojowym? To nie mrzonki. Dzięki funduszom unijnym istnieje możliwość otrzymania pomocy finansowej na stworzenie prototypu a następnie jego wdrożenie w naszym przedsiębiorstwie.

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

Polskie produkty na rynkach zagranicznych wcale nie muszą być czymś niespotykanym. Dzięki środkom europejskim możemy sprawić, że polskie marki będą znane i lubiane również na arenie międzynarodowej.

Jaka jest różnica między zaliczką a refundacją w innowacyjnych projektach

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie realizowanego projektu za pomocą dwóch form płatności tj. zaliczki i/lub refundacji. Dzięki zróżnicowaniu form dofinansowania, unijne projekty są wdrażane sprawniej, a środki wspólnotowe wydawane skuteczniej.

REKLAMA

Jakie są zasady łączenia się spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek. Które spółki mogą się łączyć, a których łączenie jest niedopuszczalne? Dowiedz się już dziś.

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu przychodzi etap polegający na jego wdrożeniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowaniu realizacja projektu musi przebiegać zgodnie z harmonogramem oraz w poszanowaniu unijnych zasad.

Jak promować regionalne marki dzięki unijnym funduszom?

Rozwój regionalny oprócz inwestycji o charakterze technicznym, wymaga skutecznej promocji. Przedstawianie lokalnych zalet jest dzisiaj łatwiejsze dzięki możliwości pozyskania na ten cel funduszy europejskich.

Jak napisać protest od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie, wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia protestu. Aby protest mógł być skutecznie wniesiony muszą zostać zachowane ściśle określone reguły. Jakie - czytaj w poniższym artykule!

Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc finansową z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mają możliwość odwołania się od wyników oceny projektów. Narzędziem, które temu służy jest protest.

Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Obchodzony w 2007 r. okrągły jubileusz powstania Unii Europejskiej dał przyczynek zarówno do oceny przeszłego półwiecza funkcjonowania Wspólnoty, jak i rozpoczął dyskusję nad przyszłością Unii Europejskiej oraz nad wyzwaniami z jakimi będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.

Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Inicjatywa JESSICA jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy i Komisji Europejskiej. Wspólnie z programem JEREMIE wspomaga inwestycje w ramach zintegrowanych programów rozwoju obszarów miejskich. Czy unijna inicjatywa JESSICA jest w stanie wspomóc rozwój polskich miast?

Polska za sterami UE - jakie perspektywy

1 lipca 2011 Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Do kompetencji polskich władz należeć będzie wyznaczanie kierunku politycznego rozwoju Wspólnoty, dbałość o jej rozwój, bezpieczeństwo, dalszą integrację.

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Wzrost cen surowców nieodnawialnych spowodował, że zaczęto dostrzegać możliwości pozyskiwania energii metodami alternatywnymi. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, na działania bezpośrednio związane z odnawialnymi źródłami energii przeznaczono aż 880 mln euro. Kto może być beneficjentem tego działania?

Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Nawet do 5 tys. zł miesięcznie może wynieść unijne stypendium dla doktorantów lubuskich uczelni. Aby jednak otrzymać pomoc finansową konieczne trzeba spełnić kilka warunków.

Szansa na międzynarodową promocję dzięki unijnym funduszom

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla śląskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w międzynarodowych targach i wystawach. Na ten cel można otrzymać z Unii Europejskiej nawet do 50 tys. złotych.

Jak zaistnieć w sieci dzięki dotacji na e-usługi

W ramach funduszy na lata 2007-2013 część środków została skierowana do przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem w swoich firmach nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Dzięki tym pieniądzom możliwe jest zaistnienie firmy na szerszym rynku i zwiększenie wolumenu sprzedaży swoich produktów i usług. Dzisiaj taką możliwość otworzono również przed przedsiębiorcami z województwa łódzkiego.

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

Kiedy adres e-mail może być daną osobową?

Korzystanie z poczty elektronicznej to zjawisko powszechne. Adres e-mail często sami tworzymy lub otrzymujemy np. od pracodawcy. Adres pocztowy może jednak być daną osobową, podobnie jak adres zamieszkania, czy nazwisko. Wiążą się z tym pewne obowiązki administratorów danych osobowych, o których przeczytasz poniżej. Są to podmioty, które dane te od nas zbierają oraz podejmują inne działania związane z ich przetwarzaniem. Czy wiesz jaki wpływ na twoje prawa ma uznanie adresu za daną osobową?

W jakim stopniu można naśladować konkurencyjne produkty

W warunkach gospodarki wolnorynkowej bardzo trudne jest stworzenie produktów całkowicie nowych i innych od konkurencyjnych. W takiej sytuacji nieuniknione jest bazowanie na wcześniejszych ideach. W jakim stopniu takie naśladownictwo jest dopuszczalne?

Jakie obowiązki spoczywają na organizatorze usług turystycznych

Reklamę usług turystycznych należy rozumieć bardzo szeroko – to nie tylko reklama w tradycyjnym rozumieniu, ale także reklamy, broszury i foldery, przedstawiające ofertę. Ponieważ dla większości osób wakacje są jedynym odpoczynkiem roku, ustawodawca zadbał, by klient nie był wprowadzany w błąd.

Reklamy zakazane?

W dzisiejszych czasach reklama jest nieodłącznym elementem życia codziennego – występuje w prasie, radiu, telewizji, na samochodach i budynkach. Nie dziwi zatem, że reklamodawcy chcą jak najbardziej wyróżnić się na tym rynku rozmaitości. Czasami jednak posuwają się za daleko – ta kwestia została już prawnie uregulowana.

Ograniczenia prawne związane ze sponsoringiem

Ze względu na to, że sponsoring szybko zyskał ogromną popularność ustawodawca zdecydował się na regulację pewnych problematycznych kwestii. Głównym celem tych działań było uniknięcie sytuacji, gdy sponsoring byłby alternatywą reklamy dla tych podmiotów, które nie mogą z niej skorzystać.

Czym jest sponsoring

Sponsoring został zapoczątkowany w latach 30. ubiegłego wieku w Ameryce i niemal natychmiast odnotował imponujący i dynamiczny rozwój. Dziś jest to zjawisko znane i bardzo powszechne.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część II

Ubieganie się o przyznanie renty strukturalnej przebiega dwuetapowo. Jeżeli jednak przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w zgodzie z informacjami zawartymi we wniosku z I etapu, wówczas II etap nie jest obowiązkowy.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część I

Wypełnienie formularza o przyznanie renty strukturalnej nie jest skomplikowane, pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad. Z decyzją trzeba się jednak pospieszyć – wnioski o przyznanie renty przyjmowane są tylko do 10 września br.

Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Przekazywanie środków przez Unię Europejska na zróżnicowane programy planowane jest ze znacznym wyprzedzeniem. Jak będzie wyglądało przyszłe dziesięciolecie i jakie miejsce zajmą w nim przedsiębiorcy dowiesz się z poniższego artykułu.

Dotacje unijne na renty strukturalne

Prawo do otrzymywania renty strukturalnej przysługuje rolnikom, którzy przekażą swoje gospodarstwo rolne i zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej. Warunkiem przyznania renty jest złożenie w wymaganym terminie wniosku o przyznanie renty strukturalnej.

Jak wnioskować o przyznanie renty strukturalnej

Procedura ubiegania się o przyznanie renty strukturalnej nie jest skomplikowana. Wystarczy pobrać ze strony internetowej formularz wniosku, wypełnić go, a następnie przekazać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak pozyskać unijne środki na wspólne inwestycje w przedsiębiorstwach

Potwierdzamy informacje o wznowieniu konkursu na wsparcie powiązań kooperacyjnych w przedsiębiorstwach w województwie świętokrzyskim. Do rozdysponowania podczas tego naboru jest 18 mln zł. Zatem przedsiębiorcy na start!

Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już wkrótce w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. W ramach tegorocznego naboru wniosków można uzyskać do 100 tyś. złotych dotacji.

Jak wnioskować o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już od 24 sierpnia br. można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. Unia Europejska może pokryć do 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji. Warto się jednak spieszyć – w ramach konkursu obowiązuje zasada – kto pierwszy ten lepszy.

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

Jak kształtuje się odpowiedzialność karna za czyny nieuczciwej konkurencji

Przepisy karne mają za zadanie dotkliwie ukarać sprawcę oraz pokazać społeczeństwu, że nie opłaca się naruszać prawa. W zakresie działań nieuczciwej konkurencji przedsiębiorcy grozi nawet kara ośmioletniego pozbawienia wolności.

Ochrona prawa do firmy

W warunkach wolnego rynku, mnogości różnorakich firm trudno od podstaw budować sieć klientów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie renomy konkurentów i przyjmuje łudząco podobne nazwy, logo itp.

Co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo ma swojego rodzaju tajemnice, dotyczące metod działania, asortymentu, wielkości produkcji i sprzedaży itp. Pracownicy i osoby bezpośrednio powiązane z przedsiębiorstwem często dysponują taką wiedząca. Nie ulega wątpliwości, że ujawnienie tego typu informacji konkurencji naraziłoby przedsiębiorstwo na poważne straty.

Kształtowanie asortymentu sklepów dyskontowych

Czynem nieuczciwej konkurencji jest wprowadzanie do obrotu przez sieci sklepów dyskontowych towarów w ilości przewyższającej 20 % wartości obrotów z markami stanowiącymi własność właściciela sieci lub podmiotów zależnych.

Jakie znaczenie ma oznaczenie geograficzne produktów

Mamy wodę „Nałęczowiankę”, serek kanapkowy „Piątnica”, piwo „Żywiec”, a nawet płytki ceramiczne „Opoczno” – wszystko to towary opatrzone nazwą geograficzną, która świadczy o pewnej jakości wybranego przez klienta produktu. Aby zapewnić przejrzystość rynku, zabronione jest używanie fałszywych lub oszukańczych oznaczeń geograficznych.

Kodeksy etyki w reklamie

Prawo reklamy jest bardzo szerokie. Prawidłowe korzystanie z tego typu regulacji utrudnia fakt, że przepisy są rozproszone po wielu ustawach, kodeksach etyki itp. Dużą rolę w kwestii reklamy odgrywają także tzw. kodeksy etyki.

Na czym polega utrudnianie dostępu do rynku

Większe firmy i koncerny chętnie korzystają ze swojej pozycji i starają się nie dopuścić do rozwoju dużej konkurencji. Oczywiście dopóki korzystają z rozwiązań zgodnych z prawem takie działania są dopuszczalne.

Czym jest reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd została uznana za czyn nieuczciwej konkurencji, ponieważ w efekcie kreuje dany produkt na lepszy niż jest w rzeczywistości. Jak odróżnić reklamę wprowadzającą w błąd od powszechnie stosowanych „chwytów” marketingowych?

Jak wygląda bojkot w prawie konkurencji

Niekiedy walka o klienta przybiera naprawdę agresywny charakter. Warto pamiętać, że o ile nakłanianie klientów do zakupu naszych produktów jest jak najbardziej dozwolone, o tyle nakłanianie ich, by nie kupowali u konkurencji – nie do końca.

Dyskryminacja, jako praktyka antykonkurencyjna

Dyskryminacja to ostatnio modne słowo. Na całym świecie popularny jest trend zgodnie z którym wszelka dyskryminacja jest niedozwolona. Dyskryminacja w pracy, zwana także mobbingiem, dyskryminacja ze względy na rasę, poglądy, czy religię została zakazana nawet w Konstytucji. Wreszcie dochodzimy do dyskryminacji w praktykach rynkowych…

Czym jest sprzedaż premiowana

W sklepach promocja goni promocję, a konsumenci są zmuszeni obliczać, czy korzystniejszy będzie zakup trzech wód mineralnych w cenie jednej, czy może dwóch z kompletem szklanek gratis. Walka o klienta bywa naprawdę wyczerpująca i niejednokrotnie poważnie naraża budżet przedsiębiorcy. Czy oscylowanie na granicy opłacalności jest wyłączną sprawą przedsiębiorcy?

Sprzedaż lawinowa i łańcuszki finansowe – zakazane czy dozwolone

Sprzedaż lawinowa to znany sposób sprzedaży bezpośredniej, polegający na oferowaniu korzyści w zamian za znalezienie kolejnych odbiorców. System sprzedaży lawinowej został uznany za sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji, jednak pod pewnymi warunkami jest dozwolony.

Regulacje prawne dotyczące spammingu

Tzw. spamming jest już każdemu znanym typem reklamy. Jednakże jest to reklama nielubiana – zapycha skrzynki elektroniczne, spowalnia pracę Internetu, a jeśli nie dysponujemy stałym łączem, dodatkowo obciąża nas kosztami połączenia. Właśnie dlatego ustawodawca zdecydował się włożyć spam w ramy prawne.

REKLAMA