REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska za sterami UE - jakie perspektywy

Polska prezydencja w RE
Polska prezydencja w RE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2011 Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Do kompetencji polskich władz należeć będzie wyznaczanie kierunku politycznego rozwoju Wspólnoty, dbałość o jej rozwój, bezpieczeństwo, dalszą integrację.

Prezydencja ta będzie z pewnością nietypowa. Jako największy do tej pory nowy kraj członkowski sprawujący przewodnictwo w Unii, Polska stanie się odpowiedzialna za wytyczenie realnych do zrealizowania priorytetów, które wzmocnią nadszarpnięte poczucie solidarności, głównie pomiędzy „starymi” a „nowymi” członkami Wspólnoty oraz wykreują nowy, bardziej pozytywny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Z pewnością do obowiązków tej Prezydencji należeć będzie przygotowywanie nowej Perspektywy Finansowej na lata 2014-2020 oraz coraz szerzej dyskutowana reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Wiadomo już jednak, iż polskie władze skupią swoje wysiłki przede wszystkim na 2 wątkach:

REKLAMA

  • polityce wschodniej oraz
  • polityce energetycznej.

Przewodnictwo Polski w Radzie UE uznawane jest za szansę dla naszych wschodnich sąsiadów na dalsze zacieśnianie współpracy ze Wspólnotą oraz zmniejszenie dysproporcji związanych z ich peryferyjnym położeniem. Ważne, by udało się pójść krok naprzód w przyjmowaniu umów stowarzyszeniowych oraz umów o wprowadzeniu stref wolnego handlu między członkami Unii Europejskiej a krajami Partnerstwa Wschodniego. Polska powinna być także swego rodzaju pośrednikiem między tymi krajami a międzynarodowymi instytucjami finansowymi (Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Bankiem Światowym).

Porównaj: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Jaka polityka energetyczna

W zakresie wspólnej polityki energetycznej polskie władze będą starały się podkreślać znaczenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez m.in. dywersyfikację dostaw surowców oraz solidarności europejskiej w zakresie rozwiązań stosowanych w branżach energetycznych w całej UE. Strategia 3x20 jest sporym wyzwaniem nie tylko dla Polski, ale także dla szeregu pozostałych, nowych członków Wspólnoty, których struktura sektora energetycznego w dużej mierze oparta jest nadal na tradycyjnych metodach wytwórczych. I choć obowiązuje nas 15, a nie 20% wyznacznik udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, osiągnięcie nawet tego pułapu będzie godnym pochwały osiągnięciem (obecnie udział wynosi około 7%).

Polityka spójności

REKLAMA

W dalszej kolejności kwestie związane z reformowaniem polityki spójności oraz dalszym rozwojem polityki innowacyjności uznawane są za zagadnienia, na które również warto zwrócić uwagę. Ważne jednak, by polskie władze skupiły się na takich priorytetach, które są osiągalne i zapewnią nam sukces. Ważne, by priorytety te miały wydźwięk ogólnoeuropejski, bo tylko w ten sposób uda się uzyskać poparcie większej liczby państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucje wprowadzone na mocy Traktatu Lizbońskiego tj. przewodniczący Rady Europejskiej czy Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa spowodowały, iż w gestii Państw sprawujących Prezydencję pozostały kompetencje stricte organizacyjne. Obowiązki reprezentowania UE w polityce zagranicznej oraz merytorycznego wsparcia prac instytucji europejskich należeć będą do osób obejmujących wyżej wymienione stanowiska. Dlatego tak istotnym jest zapewnienie skutecznej współpracy między wszystkimi podmiotami.

Polecamy: serwis Mała firma

Sukces polskiej Prezydencji uzależniony jest od wielu czynników. Polskie władze powinny korzystać z doświadczeń krajów sprawujących tę funkcję w poprzednich latach, umiejętnie współpracować z instytucjami unijnymi oraz dwoma państwami członkowskimi, które będą przewodniczyć Unii przed i po jej kadencji. Prezydencja ta musi być nastawiona na realizowanie ogólnoeuropejskich celów i takich inicjatyw, które polepszą wizerunek Polski w Europie. Prezydencja ta musi pokazać, szczególnie po nie do końca pomyślnej prezydencji czeskiej, że nowe kraje członkowskie potrafią poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA