REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska za sterami UE - jakie perspektywy

Polska prezydencja w RE
Polska prezydencja w RE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2011 Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Do kompetencji polskich władz należeć będzie wyznaczanie kierunku politycznego rozwoju Wspólnoty, dbałość o jej rozwój, bezpieczeństwo, dalszą integrację.

Prezydencja ta będzie z pewnością nietypowa. Jako największy do tej pory nowy kraj członkowski sprawujący przewodnictwo w Unii, Polska stanie się odpowiedzialna za wytyczenie realnych do zrealizowania priorytetów, które wzmocnią nadszarpnięte poczucie solidarności, głównie pomiędzy „starymi” a „nowymi” członkami Wspólnoty oraz wykreują nowy, bardziej pozytywny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Z pewnością do obowiązków tej Prezydencji należeć będzie przygotowywanie nowej Perspektywy Finansowej na lata 2014-2020 oraz coraz szerzej dyskutowana reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Wiadomo już jednak, iż polskie władze skupią swoje wysiłki przede wszystkim na 2 wątkach:

REKLAMA

  • polityce wschodniej oraz
  • polityce energetycznej.

Przewodnictwo Polski w Radzie UE uznawane jest za szansę dla naszych wschodnich sąsiadów na dalsze zacieśnianie współpracy ze Wspólnotą oraz zmniejszenie dysproporcji związanych z ich peryferyjnym położeniem. Ważne, by udało się pójść krok naprzód w przyjmowaniu umów stowarzyszeniowych oraz umów o wprowadzeniu stref wolnego handlu między członkami Unii Europejskiej a krajami Partnerstwa Wschodniego. Polska powinna być także swego rodzaju pośrednikiem między tymi krajami a międzynarodowymi instytucjami finansowymi (Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Bankiem Światowym).

Porównaj: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Jaka polityka energetyczna

W zakresie wspólnej polityki energetycznej polskie władze będą starały się podkreślać znaczenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez m.in. dywersyfikację dostaw surowców oraz solidarności europejskiej w zakresie rozwiązań stosowanych w branżach energetycznych w całej UE. Strategia 3x20 jest sporym wyzwaniem nie tylko dla Polski, ale także dla szeregu pozostałych, nowych członków Wspólnoty, których struktura sektora energetycznego w dużej mierze oparta jest nadal na tradycyjnych metodach wytwórczych. I choć obowiązuje nas 15, a nie 20% wyznacznik udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, osiągnięcie nawet tego pułapu będzie godnym pochwały osiągnięciem (obecnie udział wynosi około 7%).

Polityka spójności

REKLAMA

W dalszej kolejności kwestie związane z reformowaniem polityki spójności oraz dalszym rozwojem polityki innowacyjności uznawane są za zagadnienia, na które również warto zwrócić uwagę. Ważne jednak, by polskie władze skupiły się na takich priorytetach, które są osiągalne i zapewnią nam sukces. Ważne, by priorytety te miały wydźwięk ogólnoeuropejski, bo tylko w ten sposób uda się uzyskać poparcie większej liczby państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucje wprowadzone na mocy Traktatu Lizbońskiego tj. przewodniczący Rady Europejskiej czy Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa spowodowały, iż w gestii Państw sprawujących Prezydencję pozostały kompetencje stricte organizacyjne. Obowiązki reprezentowania UE w polityce zagranicznej oraz merytorycznego wsparcia prac instytucji europejskich należeć będą do osób obejmujących wyżej wymienione stanowiska. Dlatego tak istotnym jest zapewnienie skutecznej współpracy między wszystkimi podmiotami.

Polecamy: serwis Mała firma

Sukces polskiej Prezydencji uzależniony jest od wielu czynników. Polskie władze powinny korzystać z doświadczeń krajów sprawujących tę funkcję w poprzednich latach, umiejętnie współpracować z instytucjami unijnymi oraz dwoma państwami członkowskimi, które będą przewodniczyć Unii przed i po jej kadencji. Prezydencja ta musi być nastawiona na realizowanie ogólnoeuropejskich celów i takich inicjatyw, które polepszą wizerunek Polski w Europie. Prezydencja ta musi pokazać, szczególnie po nie do końca pomyślnej prezydencji czeskiej, że nowe kraje członkowskie potrafią poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA