Kodeksy etyki w reklamie
REKLAMA
REKLAMA
Kodeksy etyki reklamy są dość nietypowymi dokumentami – nie są przepisami narzucanymi z góry przez rząd – najczęściej są to zasady uchwalone bezpośrednio przez reklamodawców. Celem jest promocja odpowiedzialnej i rozsądnej reklamy, a także zwrócenie uwagi na jej misje.
REKLAMA
Wśród najważniejszych kodeksów reklamy wymienia się Normy Postępowania Amerykańskiego Stowarzyszenia Agencji Reklamowych oraz Międzynarodowy Kodeks Reklamy. Polskie „wydanie” tego typu kodeksu zostało uchwalone w 1997 r. przez krajowy oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.
Ogólne ustalenia kodeksów zbiegają się z przepisami ustaw. Często są to niemal dosłowne powtórzenia, jak np. regulacje reklamy kierowanej do dzieci.
Przykładowo w Kodeksie Etyki Reklamy zabroniono reklamy dyskryminującej, nakłaniającej do przemocy, wywołującej nieuzasadniony lęk. Z drugiej strony Kodeks ten neguje realizację reklamy w sposób, który mógłby powodować uszczerbek na obiektach o znaczeniu historycznym lub artystycznym. Ponadto reklamy wykorzystujące wizerunek zwierząt powinna cechować powściągliwość, tak aby zwierzęta nie były przedstawiane w sposób sugerujący możliwość ich niehumanitarnego traktowania.
Zobacz też: Czym zajmuje się IAA
Analiza postanowień kodeksów pozwala wysunąć generalne, podstawowe zasady:
- zgodność reklamy z prawem oraz przyjętymi obyczajami;
- uczciwość i prawdziwość przekazów reklamowych;
- prowadzenie działalności reklamowej z należytym poczuciem odpowiedzialności, z szacunkiem dla odbiorcy oraz przestrzeganiem reguł uczciwej konkurencji.
Pewną innowacją w zakresie uregulowań dotyczących reklamy jest Kodeks postępowania w dziedzinie reklamy zewnętrznej.
Reklama zewnętrzna zdefiniowana została jako wszelkie formy powiadomienia z użyciem nośników reklamy zewnętrznej, o usługach, towarze lub ruchu społecznym, jawnie pochodzące od zamawiającego i przez niego opłacone w celu promocji jego produktów lub usług. Wspomniane nośniki reklamy zewnętrznej to tablicy, szyldy, banery, billboardy, neony czyli w zasadzie wszystko to, z czym spotykamy się codziennie na ulicach.
Kodeks ten określa miejsca, gdzie tego typu nośniki mogą być umieszczane, odległości między reklamą różnych firm itp.
Jedną z najpopularniejszych organizacji, zajmującej się promowaniem uczciwej, rzetelnej reklamy jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy. Powstało ono w latach 40 – tych ubiegłego wieku i w chwili obecnej ma ponad sto przedstawicielstw na całym świecie.
Polecamy serwis: Kodeksy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.