reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część II

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część II

Ubieganie się o przyznanie renty strukturalnej przebiega dwuetapowo. Jeżeli jednak przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w zgodzie z informacjami zawartymi we wniosku z I etapu, wówczas II etap nie jest obowiązkowy.

Ogólnie mówiąc, jeżeli dane umieszczone przez wnioskodawcę we wniosku podczas I etapu, tzn. dane dotyczące działek , które zostały zadeklarowane do przekazania (również tych pozostawionych na własny użytek) oraz dane przejmującego działki nie uległy zmianie to składanie tzw. zmiany do wniosku nie jest konieczne. Po spełnieniu tych dwóch warunków wnioskodawca jest zobowiązany tylko do dostarczenia załączników świadczących o przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu prowadzenia działalności rolniczej wraz z pismem przewodnim, którego wzór udostępnia biuro powiatowe ARiMR. Jeżeli jednak po złożeniu wniosku zaszła konieczność wprowadzenia czy zaktualizowania zawartych w nim informacji w stosunku do danych zadeklarowanych podczas I etapu wówczas wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia tzw. zmiany do wniosku.

Zobacz: Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część I

Po drugie – pamiętajmy również o zaznaczeniu pola w sekcji A dotyczącego wysokości renty, o którą wnioskujemy. Przypomnijmy wysokość renty strukturalnej w ramach naboru w 2010 roku jest stała i wynosi 1013 zł. Może ona jednak być powiększona o 676 zł (jako dodatek dla małżonka) oraz o 102 zł (w przypadku przekazania osobie w wieku poniżej 40 lat gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha). 

Pamiętajmy, że w przypadku ubiegania się o dodatek dla małżonka, musimy we wniosku wskazać datę ukończenia przez małżonka wnioskodawcy 55 lat.

Jeżeli jednak wnioskodawca nie ubiega się o zwiększenie kwoty renty strukturalnej z tytułu dodatku na małżonka, wówczas zaznacza na wniosku checkbox bez dodatku na małżonka.

Po trzecie – wszystkie dane zawarte we wniosku i odnoszące się do powierzchni działek ewidencyjnych powinny być podawane w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Po czwarte – obok wniosku konieczne jest staranne przygotowanie załączników, czyli dodatkowych dokumentów, które musimy dołączyć do wniosku, wśród nich dokumenty potwierdzające wykształcenie rolnicze, tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatny do prowadzenia działalności rolniczej lub dokumenty poświadczające wykształcenie inne niż rolnicze (dyplomy, świadectwa). 

Załącznikami mogą być wyłącznie dokumenty oryginalne bądź ich kopie potwierdzone notarialnie za zgodność z oryginałem.
Wypełniając wniosek o przyznanie renty strukturalnej szczególnie pomocna może okazać się Instrukcja do wypełniania wniosku, której wersja elektroniczna dostępna jest pod adresem strony internetowej http://www.armir.gov.pl .

Polecamy: Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej
Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama