REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej
Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej

REKLAMA

REKLAMA

Ubieganie się o przyznanie renty strukturalnej przebiega dwuetapowo. Jeżeli jednak przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w zgodzie z informacjami zawartymi we wniosku z I etapu, wówczas II etap nie jest obowiązkowy.

Ogólnie mówiąc, jeżeli dane umieszczone przez wnioskodawcę we wniosku podczas I etapu, tzn. dane dotyczące działek , które zostały zadeklarowane do przekazania (również tych pozostawionych na własny użytek) oraz dane przejmującego działki nie uległy zmianie to składanie tzw. zmiany do wniosku nie jest konieczne. Po spełnieniu tych dwóch warunków wnioskodawca jest zobowiązany tylko do dostarczenia załączników świadczących o przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu prowadzenia działalności rolniczej wraz z pismem przewodnim, którego wzór udostępnia biuro powiatowe ARiMR. Jeżeli jednak po złożeniu wniosku zaszła konieczność wprowadzenia czy zaktualizowania zawartych w nim informacji w stosunku do danych zadeklarowanych podczas I etapu wówczas wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia tzw. zmiany do wniosku.

REKLAMA

Zobacz: Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej – część I

Po drugie – pamiętajmy również o zaznaczeniu pola w sekcji A dotyczącego wysokości renty, o którą wnioskujemy. Przypomnijmy wysokość renty strukturalnej w ramach naboru w 2010 roku jest stała i wynosi 1013 zł. Może ona jednak być powiększona o 676 zł (jako dodatek dla małżonka) oraz o 102 zł (w przypadku przekazania osobie w wieku poniżej 40 lat gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha). 

Pamiętajmy, że w przypadku ubiegania się o dodatek dla małżonka, musimy we wniosku wskazać datę ukończenia przez małżonka wnioskodawcy 55 lat.

Jeżeli jednak wnioskodawca nie ubiega się o zwiększenie kwoty renty strukturalnej z tytułu dodatku na małżonka, wówczas zaznacza na wniosku checkbox bez dodatku na małżonka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie – wszystkie dane zawarte we wniosku i odnoszące się do powierzchni działek ewidencyjnych powinny być podawane w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

REKLAMA

Po czwarte – obok wniosku konieczne jest staranne przygotowanie załączników, czyli dodatkowych dokumentów, które musimy dołączyć do wniosku, wśród nich dokumenty potwierdzające wykształcenie rolnicze, tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatny do prowadzenia działalności rolniczej lub dokumenty poświadczające wykształcenie inne niż rolnicze (dyplomy, świadectwa). 

Załącznikami mogą być wyłącznie dokumenty oryginalne bądź ich kopie potwierdzone notarialnie za zgodność z oryginałem.
Wypełniając wniosek o przyznanie renty strukturalnej szczególnie pomocna może okazać się Instrukcja do wypełniania wniosku, której wersja elektroniczna dostępna jest pod adresem strony internetowej http://www.armir.gov.pl .

Polecamy: Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA