REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Wyzwania stojące przed UE
Wyzwania stojące przed UE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obchodzony w 2007 r. okrągły jubileusz powstania Unii Europejskiej dał przyczynek zarówno do oceny przeszłego półwiecza funkcjonowania Wspólnoty, jak i rozpoczął dyskusję nad przyszłością Unii Europejskiej oraz nad wyzwaniami z jakimi będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.

Co z globalizacją

REKLAMA

Globalizacja uznawana jest za wieloszczeblowy oraz kompleksowy proces napędzany politycznymi, kulturalnymi, ekonomicznymi oraz technologicznymi czynnikami. Dawniej postrzegana była jako środek torujący drogę biednym oraz bogatym krajom we wspólnym czerpaniu profitów z postępującej integracji gospodarek narodowych oraz unifikacji rynku finansowego. Obecnie jednak owy proces powstawania jednolitej gospodarki światowej spowodował powstanie wielu złożonych i niekorzystnych zjawisk. Doszło do koncentracji władzy i bogactwa, podziału świata na biedne Południe oraz bogatą Północ.

REKLAMA

By sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą globalizacja Unia musi zapewnić swym obywatelom należyty poziom zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, jak i odpowiedniej jakości opiekę społeczną. Szczególną uwagę powinna przykładać do promowania konkurencyjności i innowacyjności gospodarek, inwestując w sferę badawczo-rozwojową, będącej motorem wzrostu gospodarczego.

Co z klimatem

W związku z postępującym ociepleniem klimatu spowodowanym m.in. emisją gazów cieplarnianych do atmosfery Unia Europejska zmuszona jest podejmować aktywne działania przeciwdziałające pogłębiającemu się zanieczyszczeniu środowiska. UE zobowiązała się przestrzegać postanowień z Kioto, w ramach którego obligatoryjnie zredukuje całkowitą emisję gazów cieplarnianych o przynajmniej 5 procent poniżej poziomu z 1990 roku w okresie obejmującym lata 2008 – 2012. Ponadto Wspólnota realizuję własną Strategię tzw. Strategię 3x20, zakładającą poprawę efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz redukcję emisji dwutlenku węgla również o 20%. Uważa się jednak, iż cele tej Strategii są w dużej mierze niespójne. Globalne ocieplenie oraz ochrona środowiska są problemami występującymi w skali globalnej, dlatego też pojedyncze i samodzielne wysiłki UE w tym kierunku nie zmniejszą skali globalnych zanieczyszczeń, gdyż kraje spoza Wspólnoty i tak ostatecznie używać będą tańszych i szeroko dostępnych technologii.

Przeczytaj także: Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Co z bezpieczeństwem energetycznym

Gospodarka unijna w ponad 50% uzależniona jest od importu surowców energetycznych. W znacznej mierze dostawy te pochodzą z krajów, które cechują się niestabilnością polityczną, co w końcowym efekcie przekłada się na ceny tych towarów. Uzależnienie od zagranicznych dostaw oraz rosnące zapotrzebowanie na surowce energetyczne powodują, iż konieczne jest zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia oraz rozwój alternatywnych form pozyskiwania energii. Rozwój energii wiatrowej, wodnej, jądrowej nie tylko zwiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale również przyczynia się do redukcji trujących gazów cieplarnianych do atmosfery.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z demografią

Państwa europejskie od dłuższego czasu doświadczają negatywnych tendencji demograficznych. Zwiększającemu się udziałowi osób starszych w społeczeństwie towarzyszy niski poziom urodzeń. Uważa się, iż trend ten utrzyma się co najmniej do roku 2060. By odwrócić owe negatywne zjawiska demograficzne Unia Europejska zobowiązana jest do podejmowania odpowiednich działań, ukierunkowanych m.in. na utworzeniu nowoczesnych systemów emerytalnych oraz systemów zabezpieczenia społecznego. Ponadto istnieją przesłanki do ciągłego zwiększania dynamizmu i mobilności obywateli UE, by tym samym rosła ich kreatywności oraz potencjał innowacyjny.

Polecamy serwis: Inwestycje

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w zjednoczonej Europie oraz nasilającym się zjawiskiem imigracji, konieczne są obecnie regulacje określające zasady administrujące granicami zewnętrznymi. Imigranci stanowią dla starzejącej się Europy zarówno zagrożenie, jak i szansę. Są szansą dla europejskiego rynku pracy, ponieważ zapewniają podaż w tych zawodach, w których istnieje znaczny deficyt. Zagrożeniem są z kolei dla integralności społeczeństw europejskich, gdyż przyjezdni nie wyrażają chęci na przyjmowanie lokalnych zwyczajów oraz integrowanie się ze społeczeństwem.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA