| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Obchodzony w 2007 r. okrągły jubileusz powstania Unii Europejskiej dał przyczynek zarówno do oceny przeszłego półwiecza funkcjonowania Wspólnoty, jak i rozpoczął dyskusję nad przyszłością Unii Europejskiej oraz nad wyzwaniami z jakimi będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.

Co z globalizacją

Globalizacja uznawana jest za wieloszczeblowy oraz kompleksowy proces napędzany politycznymi, kulturalnymi, ekonomicznymi oraz technologicznymi czynnikami. Dawniej postrzegana była jako środek torujący drogę biednym oraz bogatym krajom we wspólnym czerpaniu profitów z postępującej integracji gospodarek narodowych oraz unifikacji rynku finansowego. Obecnie jednak owy proces powstawania jednolitej gospodarki światowej spowodował powstanie wielu złożonych i niekorzystnych zjawisk. Doszło do koncentracji władzy i bogactwa, podziału świata na biedne Południe oraz bogatą Północ.

By sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą globalizacja Unia musi zapewnić swym obywatelom należyty poziom zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, jak i odpowiedniej jakości opiekę społeczną. Szczególną uwagę powinna przykładać do promowania konkurencyjności i innowacyjności gospodarek, inwestując w sferę badawczo-rozwojową, będącej motorem wzrostu gospodarczego.

Co z klimatem

W związku z postępującym ociepleniem klimatu spowodowanym m.in. emisją gazów cieplarnianych do atmosfery Unia Europejska zmuszona jest podejmować aktywne działania przeciwdziałające pogłębiającemu się zanieczyszczeniu środowiska. UE zobowiązała się przestrzegać postanowień z Kioto, w ramach którego obligatoryjnie zredukuje całkowitą emisję gazów cieplarnianych o przynajmniej 5 procent poniżej poziomu z 1990 roku w okresie obejmującym lata 2008 – 2012. Ponadto Wspólnota realizuję własną Strategię tzw. Strategię 3x20, zakładającą poprawę efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz redukcję emisji dwutlenku węgla również o 20%. Uważa się jednak, iż cele tej Strategii są w dużej mierze niespójne. Globalne ocieplenie oraz ochrona środowiska są problemami występującymi w skali globalnej, dlatego też pojedyncze i samodzielne wysiłki UE w tym kierunku nie zmniejszą skali globalnych zanieczyszczeń, gdyż kraje spoza Wspólnoty i tak ostatecznie używać będą tańszych i szeroko dostępnych technologii.

Przeczytaj także: Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Co z bezpieczeństwem energetycznym

Gospodarka unijna w ponad 50% uzależniona jest od importu surowców energetycznych. W znacznej mierze dostawy te pochodzą z krajów, które cechują się niestabilnością polityczną, co w końcowym efekcie przekłada się na ceny tych towarów. Uzależnienie od zagranicznych dostaw oraz rosnące zapotrzebowanie na surowce energetyczne powodują, iż konieczne jest zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia oraz rozwój alternatywnych form pozyskiwania energii. Rozwój energii wiatrowej, wodnej, jądrowej nie tylko zwiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale również przyczynia się do redukcji trujących gazów cieplarnianych do atmosfery.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »