REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Wyzwania stojące przed UE
Wyzwania stojące przed UE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obchodzony w 2007 r. okrągły jubileusz powstania Unii Europejskiej dał przyczynek zarówno do oceny przeszłego półwiecza funkcjonowania Wspólnoty, jak i rozpoczął dyskusję nad przyszłością Unii Europejskiej oraz nad wyzwaniami z jakimi będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.

Co z globalizacją

REKLAMA

Globalizacja uznawana jest za wieloszczeblowy oraz kompleksowy proces napędzany politycznymi, kulturalnymi, ekonomicznymi oraz technologicznymi czynnikami. Dawniej postrzegana była jako środek torujący drogę biednym oraz bogatym krajom we wspólnym czerpaniu profitów z postępującej integracji gospodarek narodowych oraz unifikacji rynku finansowego. Obecnie jednak owy proces powstawania jednolitej gospodarki światowej spowodował powstanie wielu złożonych i niekorzystnych zjawisk. Doszło do koncentracji władzy i bogactwa, podziału świata na biedne Południe oraz bogatą Północ.

REKLAMA

By sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą globalizacja Unia musi zapewnić swym obywatelom należyty poziom zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, jak i odpowiedniej jakości opiekę społeczną. Szczególną uwagę powinna przykładać do promowania konkurencyjności i innowacyjności gospodarek, inwestując w sferę badawczo-rozwojową, będącej motorem wzrostu gospodarczego.

Co z klimatem

W związku z postępującym ociepleniem klimatu spowodowanym m.in. emisją gazów cieplarnianych do atmosfery Unia Europejska zmuszona jest podejmować aktywne działania przeciwdziałające pogłębiającemu się zanieczyszczeniu środowiska. UE zobowiązała się przestrzegać postanowień z Kioto, w ramach którego obligatoryjnie zredukuje całkowitą emisję gazów cieplarnianych o przynajmniej 5 procent poniżej poziomu z 1990 roku w okresie obejmującym lata 2008 – 2012. Ponadto Wspólnota realizuję własną Strategię tzw. Strategię 3x20, zakładającą poprawę efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz redukcję emisji dwutlenku węgla również o 20%. Uważa się jednak, iż cele tej Strategii są w dużej mierze niespójne. Globalne ocieplenie oraz ochrona środowiska są problemami występującymi w skali globalnej, dlatego też pojedyncze i samodzielne wysiłki UE w tym kierunku nie zmniejszą skali globalnych zanieczyszczeń, gdyż kraje spoza Wspólnoty i tak ostatecznie używać będą tańszych i szeroko dostępnych technologii.

Przeczytaj także: Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Co z bezpieczeństwem energetycznym

Gospodarka unijna w ponad 50% uzależniona jest od importu surowców energetycznych. W znacznej mierze dostawy te pochodzą z krajów, które cechują się niestabilnością polityczną, co w końcowym efekcie przekłada się na ceny tych towarów. Uzależnienie od zagranicznych dostaw oraz rosnące zapotrzebowanie na surowce energetyczne powodują, iż konieczne jest zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia oraz rozwój alternatywnych form pozyskiwania energii. Rozwój energii wiatrowej, wodnej, jądrowej nie tylko zwiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale również przyczynia się do redukcji trujących gazów cieplarnianych do atmosfery.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z demografią

Państwa europejskie od dłuższego czasu doświadczają negatywnych tendencji demograficznych. Zwiększającemu się udziałowi osób starszych w społeczeństwie towarzyszy niski poziom urodzeń. Uważa się, iż trend ten utrzyma się co najmniej do roku 2060. By odwrócić owe negatywne zjawiska demograficzne Unia Europejska zobowiązana jest do podejmowania odpowiednich działań, ukierunkowanych m.in. na utworzeniu nowoczesnych systemów emerytalnych oraz systemów zabezpieczenia społecznego. Ponadto istnieją przesłanki do ciągłego zwiększania dynamizmu i mobilności obywateli UE, by tym samym rosła ich kreatywności oraz potencjał innowacyjny.

Polecamy serwis: Inwestycje

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w zjednoczonej Europie oraz nasilającym się zjawiskiem imigracji, konieczne są obecnie regulacje określające zasady administrujące granicami zewnętrznymi. Imigranci stanowią dla starzejącej się Europy zarówno zagrożenie, jak i szansę. Są szansą dla europejskiego rynku pracy, ponieważ zapewniają podaż w tych zawodach, w których istnieje znaczny deficyt. Zagrożeniem są z kolei dla integralności społeczeństw europejskich, gdyż przyjezdni nie wyrażają chęci na przyjmowanie lokalnych zwyczajów oraz integrowanie się ze społeczeństwem.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA