REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Czy JESSICA pomoże polskim miastom
Czy JESSICA pomoże polskim miastom

REKLAMA

REKLAMA

Inicjatywa JESSICA jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy i Komisji Europejskiej. Wspólnie z programem JEREMIE wspomaga inwestycje w ramach zintegrowanych programów rozwoju obszarów miejskich. Czy unijna inicjatywa JESSICA jest w stanie wspomóc rozwój polskich miast?

Co to jest JESSICA?

REKLAMA

JESSICA, czyli Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas to inicjatywa mająca na celu rewitalizację zniszczonych oraz zaniedbanych obszarów miast. Ustanowiona została na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej 1083. Wsparcie, które oferuje ten relatywnie nowy instrument inżynierii finansowanej zakłada realizowanie takich projektów, które korzystnie wpłyną na rozwój ekonomiczno-społeczny regionów, szczególnie tych położonych na obszarach poprzemysłowych i powojskowych.

REKLAMA

Projekty miejskie w ramach tej Inicjatywy realizowane będą na zasadzie udzielania zainteresowanym podmiotom pożyczek, gwarancji, wejść kapitałowych na warunkach korzystniejszych niż te, które oferują banki. Nie będzie więc to tradycyjna metoda przyznawania grantów na dofinansowanie określonej wartości projektu, a instrument zwrotny, który obliguje do zwrotu pozyskanych środków do tzw. Funduszu Powierniczego. Zwrócone środki w następnej kolejności będą mogły zostać wykorzystane przy realizowaniu kolejnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Ważne, by planowane inwestycje charakteryzowały się dodatnią stopą zwrotu oraz przynosiły mieszkańcom korzyści społeczne – dlatego też preferowane będą projekty zakładające nawiązanie i realizowanie inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przeczytaj także: Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Jak działa JESSICA

JESSICA działa w oparciu o funkcjonujące Programy Operacyjne (PO). Każdy kraj, czy też region zainteresowany Inicjatywą jest zobligowany do wygospodarowania puli środków w ramach prowadzonych PO oraz zadecydowania o sposobie ich spożytkowania. Mogą one zostać przeznaczone równolegle na klasyczną rewitalizację z zastosowaniem systemu grantowego.

Zdecydowanym plusem tej formy finansowania inwestycji jest możliwość obracania pozyskanymi środkami nawet po 2015 r., gdy zakończy się mechanizm finansowy przewidziany na lata 2007-13. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Realizowanie projektu w ramach Inicjatywy przynosi też inne korzyści. Zdecydowaną zaletą jest możliwość współpracy oraz korzystania z know-how instytucji finansujących oraz zarządzających środkami (m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego). Dzięki tej metodzie zyskamy ponadto doświadczenia pomocne przy wdrażaniu nowej Perspektywy Finansowej 2014-2020. Dla miast jest to bezsprzecznie dodatkowe źródło finansowania, które pozostanie na długo po wygaszeniu Regionalnego Programu Operacyjnego, a cała procedura rozliczenia przyznanych środków przebiega szybko i sprawnie.

Martwić może jednak fakt, iż polskim miastom doskwiera brak konkretnych doświadczeń w sposobie funkcjonowania funduszy miejskich oraz przyzwyczajenie do korzystania z prostszych i tańszych w ich mniemaniu dotacji grantowych.

Polecamy serwis Mała firma

Wdrażanie inicjatywy przebiega następująco: Instytucja Zarządzająca, będąca stroną umowy, dokonuje wyboru funduszu powierniczego, który w dalszym etapie staje się odpowiedzialny za zarządzanie środkami na rzecz oraz w imieniu Instytucji. Następnie fundusz wybiera pośredników finansowych, którzy zechcą zainwestować w konkretne projekty miejskie. Rolę funduszu może pełnić nie tylko Europejski Bank Inwestycyjny, ale także inne, wybrane w drodze przejrzystej procedury, podmioty finansowe.

W naszym kraju jednym z najbardziej zaawansowanych regionów wdrażających inicjatywę jest Wielkopolska. W ślad za nią podążyło też województwo zachodniopomorskie.

Należy pokładać nadzieję, iż przykłady tych regionów zachęca także inne polskie województwa do zainteresowania Inicjatywą JESSICA.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA