REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Regionalne Programy Operacyjne

Regionalne Programy Operacyjne są zarządzane i wdrażane przez urzędy marszałkowskie na poziomie każdego z 16 województw. W zależności od województwa przewidziano możliwość wsparcia działań proeksportowych wśród przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Programu Innowacyjna Gospodarka pomoc ta jest wypłacana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia na projekty eksportowe należy szukać w dokumentacji poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Informacje takie udzielane są również w punktach informacyjnych usytuowanych przy urzędach marszałkowskich.

Porównaj: Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

REKLAMA

Wsparcie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych zazwyczaj obejmuje promocję regionu poprzez udział przedsiębiorców w targach lub wystawach o międzynarodowym charakterze oraz udział w misjach gospodarczych. W zależności od województwa wysokość udzielanej dotacji może być różna. W przypadku regionów gdzie nie przewidziano możliwości wsparcia działań proeksportowych przedsiębiorcy powinni skorzystać z dotacji udzielanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przewidziano uwzględniono możliwość dofinansowania działalności eksportowej dla przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.7 „Promocja gospodarcza”. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekty polegające na uczestnictwie w targach, imprezach targowo - wystawienniczych w charakterze wystawcy oraz na udział w branżowych misjach gospodarczych mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych w projektach wynosi 85%, przy czym dofinansowanie usług doradczych to 50%, natomiast dofinansowanie jako pomoc de minimis to 60%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy Ministerstwa Gospodarki

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki oferuje możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności eksportowej na rynkach zagranicznych. Ogólnie instrumenty te można podzielić na te o charakterze finansowym i pozafinansowym. W przypadku instrumentów finansowych wsparcie może mieć formę np. kredytów rządowych czy poręczeń i gwarancji na przedsięwzięcia proeksportowe. Jeśli chodzi o instrumenty pozafinansowe należy mieć tu na uwadze np. dotacje na działalność eksportową promującą polski eksport lub dotacje na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Wysokość udzielanej pomocy jest uzależniona od rodzaju programu eksportowego.

Jeden z programów eksportowych przewiduje możliwość pokrycia części kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatów zgodności wyrobu, świadectw lub atestów wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, a także kosztów przedłużenia ich ważności. Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu można otrzymać dotację na m.in. usługi doradcze, przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie audytu. Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Limit pomocy, jaka może być udzielona przedsiębiorcy w ramach jednego roku wynosi 50 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA