REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Regionalne Programy Operacyjne

Regionalne Programy Operacyjne są zarządzane i wdrażane przez urzędy marszałkowskie na poziomie każdego z 16 województw. W zależności od województwa przewidziano możliwość wsparcia działań proeksportowych wśród przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Programu Innowacyjna Gospodarka pomoc ta jest wypłacana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia na projekty eksportowe należy szukać w dokumentacji poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Informacje takie udzielane są również w punktach informacyjnych usytuowanych przy urzędach marszałkowskich.

Porównaj: Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

REKLAMA

Wsparcie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych zazwyczaj obejmuje promocję regionu poprzez udział przedsiębiorców w targach lub wystawach o międzynarodowym charakterze oraz udział w misjach gospodarczych. W zależności od województwa wysokość udzielanej dotacji może być różna. W przypadku regionów gdzie nie przewidziano możliwości wsparcia działań proeksportowych przedsiębiorcy powinni skorzystać z dotacji udzielanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przewidziano uwzględniono możliwość dofinansowania działalności eksportowej dla przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.7 „Promocja gospodarcza”. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekty polegające na uczestnictwie w targach, imprezach targowo - wystawienniczych w charakterze wystawcy oraz na udział w branżowych misjach gospodarczych mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych w projektach wynosi 85%, przy czym dofinansowanie usług doradczych to 50%, natomiast dofinansowanie jako pomoc de minimis to 60%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy Ministerstwa Gospodarki

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki oferuje możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności eksportowej na rynkach zagranicznych. Ogólnie instrumenty te można podzielić na te o charakterze finansowym i pozafinansowym. W przypadku instrumentów finansowych wsparcie może mieć formę np. kredytów rządowych czy poręczeń i gwarancji na przedsięwzięcia proeksportowe. Jeśli chodzi o instrumenty pozafinansowe należy mieć tu na uwadze np. dotacje na działalność eksportową promującą polski eksport lub dotacje na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Wysokość udzielanej pomocy jest uzależniona od rodzaju programu eksportowego.

Jeden z programów eksportowych przewiduje możliwość pokrycia części kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatów zgodności wyrobu, świadectw lub atestów wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, a także kosztów przedłużenia ich ważności. Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu można otrzymać dotację na m.in. usługi doradcze, przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie audytu. Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Limit pomocy, jaka może być udzielona przedsiębiorcy w ramach jednego roku wynosi 50 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA