REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Regionalne Programy Operacyjne

Regionalne Programy Operacyjne są zarządzane i wdrażane przez urzędy marszałkowskie na poziomie każdego z 16 województw. W zależności od województwa przewidziano możliwość wsparcia działań proeksportowych wśród przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Programu Innowacyjna Gospodarka pomoc ta jest wypłacana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia na projekty eksportowe należy szukać w dokumentacji poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Informacje takie udzielane są również w punktach informacyjnych usytuowanych przy urzędach marszałkowskich.

Porównaj: Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

REKLAMA

Wsparcie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych zazwyczaj obejmuje promocję regionu poprzez udział przedsiębiorców w targach lub wystawach o międzynarodowym charakterze oraz udział w misjach gospodarczych. W zależności od województwa wysokość udzielanej dotacji może być różna. W przypadku regionów gdzie nie przewidziano możliwości wsparcia działań proeksportowych przedsiębiorcy powinni skorzystać z dotacji udzielanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przewidziano uwzględniono możliwość dofinansowania działalności eksportowej dla przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.7 „Promocja gospodarcza”. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekty polegające na uczestnictwie w targach, imprezach targowo - wystawienniczych w charakterze wystawcy oraz na udział w branżowych misjach gospodarczych mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych w projektach wynosi 85%, przy czym dofinansowanie usług doradczych to 50%, natomiast dofinansowanie jako pomoc de minimis to 60%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy Ministerstwa Gospodarki

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki oferuje możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności eksportowej na rynkach zagranicznych. Ogólnie instrumenty te można podzielić na te o charakterze finansowym i pozafinansowym. W przypadku instrumentów finansowych wsparcie może mieć formę np. kredytów rządowych czy poręczeń i gwarancji na przedsięwzięcia proeksportowe. Jeśli chodzi o instrumenty pozafinansowe należy mieć tu na uwadze np. dotacje na działalność eksportową promującą polski eksport lub dotacje na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Wysokość udzielanej pomocy jest uzależniona od rodzaju programu eksportowego.

Jeden z programów eksportowych przewiduje możliwość pokrycia części kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatów zgodności wyrobu, świadectw lub atestów wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, a także kosztów przedłużenia ich ważności. Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu można otrzymać dotację na m.in. usługi doradcze, przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie audytu. Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Limit pomocy, jaka może być udzielona przedsiębiorcy w ramach jednego roku wynosi 50 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA