Co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest tajemnica…
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
REKLAMA
Informacje nieujawnione to takie, która nie zostały podane do wiadomości publicznej i nie są znane ogółowi zainteresowanych osób.
… na czym polega jej ujawnienie…
Ustawodawca ustalił, że czynem nieuczciwej konkurencji jest:
- przekazanie;
- ujawnienie;
- wykorzystanie
cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Przeczytaj też: Umowa o zakazie konkurencji
REKLAMA
Przepisy te stosuje się również do osób, świadczących pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy. Warto pamiętać, że zwolnienie byłych pracowników z zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczne z godzeniem się przez byłego pracodawcę na rozpowszechnianie przez nich poufnych informacji, a także na czynienie z nich pożytku – zwłaszcza jeśli jest on sprzeczny z interesami byłego pracodawcy.
Pewną wątpliwość budzi sytuacja, gdy tajemnica została ujawniona w wyniku odpłatnej czynności prawnej, a nabywcą była osoba nieświadoma tego. że wchodzi w posiadanie tego typu informacji. Wobec takiego stanu faktycznego przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze, co wyklucza jego odpowiedzialność karną. Należy jednak pamiętać, że sąd może zobowiązać nabywcę do zapłaty stosownego wynagrodzenia za korzystanie z nich, jednak nie dłużej niż do ustania stanu tajemnicy.
… i jakie wynikają z tego sankcje?
Za naruszenie omawianych norm przedsiębiorca może domagać się wszystkich uprawnień, wynikających norm dotyczących odpowiedzialności cywilnej za dopuszczenie się czynów nieuczciwej konkurencji. Z zakresu odpowiedzialności karnej osobie, która ujawniła tajemnicę przedsiębiorstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.
Ponadto przedsiębiorcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie na podstawie przepisów prawa pracy.
Porównaj: Jakie sankcje cywilne grożą za naruszenie zasad uczciwej konkurencji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.