Jak pozyskać unijne środki na wspólne inwestycje w przedsiębiorstwach
REKLAMA
REKLAMA
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, pełniący funkcję instytucji zarządzającej podjął decyzję o wznowieniu naboru wniosków do działania 1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Konkurs ma formę otwartą, co oznacza, że nabór wniosków trwa do momentu wyczerpania alokacji. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę ze swoją aplikacją, lecz już dzisiaj szczegółowo zapoznać się zasadami konkursu i przygotować dokumentację konkursową dla swojego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Celem konkursu jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego poprzez współpracę i realizację wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez grupy przedsiębiorstw, klastery przemysłowe lub konsorcja firm, które podpisały lub zamierzają podpisać umowy o współpracy lub realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Kto może ubiegać się o dotację?
Przed przystąpieniem do przygotowania wniosku o dofinansowanie powinniśmy starannie sprawdzić czy jesteśmy podmiotem uprawnionym do ubieganie się o dotację w ramach tego konkursu. Wykaz podmiotów oraz wymagań wobec nich jest zazwyczaj określony w ogłoszeniu o konkursie oraz w regulaminie. W tym przypadku podmiotami uprawnionymi do otrzymania unijnej pomocy są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane na terenie województwa świętokrzyskiego i prowadzące działalność gospodarczą w ramach formalnej sieci powiązań kooperacyjnych (konsorcja, klastry, stowarzyszenia, związki) funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego.
Wsparcie w ramach konkursu uzyskają wyłącznie przedsiębiorstwa działające powyżej 6 miesięcy.
Polecamy: serwis Fundusze unijne
Na co można otrzymać dotację?
Szansę otrzymania dotacji mają przede wszystkim inwestycje polegające na:
- realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych podejmowanych przez grupę przedsiębiorstw,
- zastosowaniu i wykorzystaniu technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania klasterem przemysłowym;
- zakupie wyników prac badawczo – rozwojowych i stosowanych i/lub praw własności przemysłowej przez klaster przedsiębiorstw;
- budowie i rozbudowie klasterów o znaczeniu regionalnym
W ramach projektu dofinansowane będą mogły być koszty związane z wytworzeniem lub nabyciem nowych środków trwałych, zakupem nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej do 10% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu, zakupem wartości niematerialnych i prawnych, w tym koszty poniesione na zakup wyników prac badawczo-rozwojowych, koszty poad prawnych i doradztwa.
Minimalny poziom dofinansowania wynosi 10 tys. zł, maksymalny 3 mln 999 tys. zł. Przedsiębiorcy mogą liczyć na sfinansowanie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Polecamy: Dla kogo są środki unijne
Beneficjent zobowiązany jest na etapie składania wniosku dołączyć umowę o współpracy (umowę partnerską lub porozumienie), zawartą pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład powiązania kooperacyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.